Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Kemer Gezilecek Yerler ile Ufak Bir Tatil Molası!

Kemer Gezilecek Yerler ile Ufak Bir Tatil Molası!

Bilgece Bilgece - - 8 dk okuma süresi
1 1
burcu-alem-kemer-gezilecek-yerler-ile-ufak-bir-tatil-molasi

Kemer gezilecek yerler, şehir hayatından bunalmış ve bir az kafa dinlemek isteyenlerin gitmeyi en çok tercih ettiği bölgeler arasında. Kemer, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. İlçe, doğal güzelliği sebebiyle birçok insanı kendine çekmekte. Antalya şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan ve denize sıfır noktada yer alan bu bölge tatilcilerin uğrak mekânları arasında yer alır.

YouTube video

Bölgeye 1980’li yıllarda yol ve ulaşım imkanları sağlanmıştır. Bu da bölgenin o yıla kadar doğal görünümünü kaybetmemesine yol açmış. Tarihi açıdan da oldukça önem taşıyan Kemer; Kiriş, Taşova, Göynük, Beldibi ve Kuzdere gibi mahallelere sahiptir. Peki Kemerde gezilecek yerler neresidir?

Kemer Gezilecek Yerler Listesi

Kemer’in tarihi M.Ö yıllara dayanmaktadır. Phanes’in kuzeyinde yer alan Kemer bölgesi, eskiden Idryos isminde anılıyordu. Anlaşılabileceği gibi ilçe, tarihi açıdan oldukça önem taşıyor. Kenti gezenlerin merak ettikleri ve gidilmesi gereken yerlerse Kemer gezi rehberi içerisinde yer alıyor.

1- Olympos Antik Kenti

burcu-alem-kemer-gezilecek-yerler-ile-ufak-bir-tatil-molasi

Kemer, bozulmamış doğası ve barındırdığı tarihi mekanlarla öne çıkmakta. Bunlardan birisi de zamana meydan okuyan Olympos Antik Kenti.  Bu tarihi alan Kumluca ilçesine bağlıdır. Kente iki giriş bulunmaktadır. Kemer’e yakın olan Olimpo girişi, kente daha kolay bir ulaşım sağlar. Kent isminiyse Torosların devamı niteliğindeki Tahtalı Dağı’ndan alır.

M.Ö 160’lı yıllarda kullanıldığı bilinen Olympos Antik Kenti, o günlerden bugünlere birçok tarihi kalıntı bırakmıştır. Bu kalıntılar çoğunlukla kenti ayıran nehrin uzantısında bulunmaktadır. Ayrıca kent, şehir merkezine 87 kilometre uzaklıkta yer almakta. Plajı da bulunan bölge hem tarihi hem doğal açıdan oldukça göz alıcı. Olympos Antik Kenti, standart müze ücretlendirmesine tabiidir. Olympos Antik Kenti giriş ücreti 2020 30 TL’dir. Bu kent çeşitli özellikleri sebebiyle Kemer’ de gezilecek yerler arasında yer almakta.

2- Yörük Parkı

burcu-alem-kemer-gezilecek-yerler-ile-ufak-bir-tatil-molasi

Yörük Parkı, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan milli bir parktır. Yat limanı bölgesi olan bu yer ayrıca açık hava folklorik müze işleviyle hizmet vermektedir. Parkta çoğunlukla geleneksel değer taşıyan müzikler çalınır. Ayrıca birçok geleneksel alet Yörük Park’ında görülebilir. Parkta herkesin yararlanabileceği büyük bir alan da bulunmaktadır. Yörük Parkı’na giriş ücretlidir. Kişi başına alınan fiyatsa 3 TL.

3- Ayışığı Plajı

burcu-alem-kemer-gezilecek-yerler-ile-ufak-bir-tatil-molasi

Antalya’nın önde gelen özelliklerinden birisi denize sahip olmasıdır.. Deniz turizmi yapılan bu bölgeler doğal güzelliği sebebiyle ön plana çıkmaktadır. Ayışığı Plajı, Yörük Parkı’nın görülebildiği bir bölgede yer alır. Kemer’de yer alan en iyi yüzme yerler arasındaki Ayyışığı Plajı’nın zemini çoğunlukla kumdur. Giriş ise ücretsizdir. Doğası ve sadeliği nedeniyle yaz aylarında insanları kendisine çeken bu bölge, Kemer gezi rehberi içerisinde yer almakta.

Mavi bayrak ödülüne sahip olan bu plaj, 350 metrelik bir alanı kaplar. 9 metrelik bölgeyse halkın kullanımına açılmıştır.

4- Phaselis Antik Kenti

burcu-alem-kemer-gezilecek-yerler-ile-ufak-bir-tatil-molasi

Phaselis Antik Kenti, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunur. Romalılardan kalma bu antik kent, Kemer’in 16 kilometre batısında bulunmakta. Tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanan kent, birçok eski kalıntıyı günümüze ulaştırmıştır. Bölgede bulunan bazı yapıların ise M.Ö 1-2. yüzyıllara dayandığı düşünülmektedir. Gerek tarihi yapısı gerekse doğal güzelliği sebebiyle bu bölge Kemer gezilecek yerler listesi içinde yer alır. Kent birbirinden güzel plajlara sahiptir. Bu kente giriş ücretiyse 30 TL.

 

5- Çıralı Yanartaş

burcu-alem-kemer-gezilecek-yerler-ile-ufak-bir-tatil-molasi

Çıralı Yanartaş, Kemer ilçesinde bulunan efsanevi bir yerdir. Bu bölge tarihi özelliğe sahip doğalgaz yatağının üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple yanan ateşler uzun süredir sönmemekte. Benzeri az olan olay Yanartaş olayları, Yunan Mitolojisi’nde bile yer almaktadır. Bu tarihi bölgeye ulaşmak için zorlu 1 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Bu bölge Kemer’de yer alan efsanevi yerlerden birisi.

6- Tahtalı Dağı

burcu-alem-kemer-gezilecek-yerler-ile-ufak-bir-tatil-molasi

Tahtalı Dağı, Torosların devamı niteliğindedir. Roma tarihinde oldukça önemli bir yeri vardır. Bu dağdan esinlenerek bazı şehirlere isimler verilmiştir. 2365 metre yükseklikle bölgedeki en yüksek alan olan bu dağa, panoramik kabinlerle ulaşım sağlanır. Ulaşım sırasındaysa çok güzel bir manzara ziyaretçileri beklemekte. Bu dağa gidiş 20 Euro’dur. Farklı etkinliklerin düzenlendiği dağdaki aktivitelere katılmak için de ücret ödenmelidir.  Tahtalı Dağı, Kemer gezilecek yerler arasındaki doğal bölgelerden birisidir.

7- Adrasan Koyu

burcu-alem-kemer-gezilecek-yerler-ile-ufak-bir-tatil-molasi

Adrasan, Kemer’de yer alan ve 2 kilometrelik plajıyla yaz turizminin en uğrak noktalarından birisidir. Bu koyda balık tutma aktivitelerinin yanında ücretli-ücretsiz plajlar da bulunur. Uzun süreli ziyaretçiler için konaklama yerleri ve ihtiyaçların giderebileceği mekanlar da vardır. Tekne turlarıyla ünlenen bu koya giriş ücretsizdir. Ancak içeride kullanacağınız eşyalara ücret alınmaktadır.

8- Kemer Gezilecek Yerler Son Durak! Beldibi Mağarası

YouTube video

Beldibi Mağarası, Kemer’e 40 kilometre uzaklıkta yer alan tarihi bir alandır. 1956 yılında keşfedilen mağaranın duvarlarında tarih öncesi insanların resmettiği hayvan figürleri bulunmaktadır. Ayrıca Paleotik Çağ’dan kalma eşyalar da mağaranın içerisinde bulunmuştur. Bu mağaraya giriş ücreti 5 TL’dir. Doğal ve tarihi güzelliklerin birleştiği Beldibi Mağarası, Kemer gezilecek yerler arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Kemer, Antalya’nın en önemli turistik mekanlarındandır. Bölgede birçok tarihi ve doğal alan ziyaretçilerini bekliyor. Gerek doğası gerek tarihiyle Türkiye’nin önde gelen beldelerinden olan bu ilçe, yaz turizminin uğrak noktalarından.Antalya Kemer, Olimpos antik kenti, beydağları sahil milli parkı, folklorik yörük parkı sınırları, olimpos beydağları milli parkı, idyros antik kenti, olimpos beydağları sahil, göynük kanyonu ile pek çok güzelliklere sahip gizli bir tatil noktası olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri ile adeta saklı cennetlerden biri olan Kemer, doğal güzellikleri ile tüm hakları saklıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.