• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kendimi Dinlemekten Nasıl Kurtulurum?

Kendimi Dinlemekten Nasıl Kurtulurum
  • Beğen
    Loading...

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum diyen bireylerin ortak özellikleri nelerdir düşündünüz mü hiç? Kendini tanıma kuralları arasında yer alan kendini dinlememe sosyal kişileri ilişkilerde de önemli bir yere taşımaktadır. İnsanlar kendini dinlemeye başladığında ya büyük bir sorunu çözmenin verdiği rahatlamayı yaşıyordur ya da bünyesinde biriktirmiş olduğu sorunları aklında tekrarlamaya başlamıştır. Yoğun olarak kendini dinlemeye başlayan insanlar sorunları ile boğuşan insanlardır ve bu da onun psikolojik sorunlar yaşadığının ya da yaşayacağının açık göstergesidir.

Bilgi toplumlarına nazaran az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin toplumlarında daha çok rastlanan durumlardan bir tanesi, bireylerin kendi sıkıntıları ile baş edememe sorunudur.

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum

Bunun sebebi ülkenin ekonomik veya politik durumundan kaynaklı olabileceği gibi, toplumun eğitim ve kültür seviyesine de bağlıdır. Dış etmenlerden etkilenen bireyler diğer bireyleri etkiler ya da onlardan etkilenerek çeşitli sorunları bünyelerinde barındırmaya başlarlar.

Toplumsal ya da bireysel deneyimle bireyde ortaya çıkmış sorunların çözüme kavuşturulmaması diğer sorunları da beraberinde getirecek ve sorunların daha da büyümesine neden olacaktır. Buna paralel olarak bireylerde anksiyete denilen (endişe, kaygı, sıkıntı, gerilim, korku gibi) psikolojik problemler görülmeye başlayacaktır. Kısaca insan kendini dinlemeye başlayacak ve bunu devam ettirdiği suretçe büyük bir çıkmaza girecektir.

O halde gelin hep birlikte kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusunun cevabını maddeler halinde inceleyelim:

1 – Kendimi Dinlemekten Nasıl Kurtulurum – Kendinizi Tanımaya Çalışın

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum diyen insanların ilk olarak yapması gereken şeylerden bir tanesi kendini tanıma  ve anlamaya çalışmak olmalıdır. Bu çalışmaya ön yargılarınızdan kurtularak başlayabilirsiniz. İnsanlar herhangi bir şeye karşı ön yargılı davranmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Bu bir insan, bir bakış açısı hatta bir yiyecek bile olabilir.

Ön yargılarınızdan kurtulabilmek için bu durumlarla yüzleşmeli, tecrübe etmeli ve sonrasında kendinizden emin olmalısınız. Mesela hiç soğan yememiş birinin “Ben soğan yemeyi sevmiyorum” demesi bir ön yargıdır. Eğer soğan yemeyi tecrübe etmeniz durumunda sevmediğinize karar verirseniz düşüncelerinizden emin olur kendinizi tanımaya başlarsınız. Eğer soğan yediğiniz de onu sevdiğinize karar verirseniz, kendinize bir yenilik eklemiş olur bir yanınızı daha tanımış olursunuz.

İnsanlara karşı ön yargılarınızı da bu şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. İlk görüşte yapmış olduğunuz değerlendirmeleri onları tanıdıkça yıkabilir ya da güçlendirebilirsiniz. Burada mühim olan savunduğunuz düşünceleri tecrübe ederek kendinizden emin olmanız ve kendinizi tanımaya başlamanızdır.

Size sunulan herhangi bir teklifi ön yargılarınız ile ret ettiğiniz durumda da yine ön yargı ile hareket etmişsinizdir. Onu denemek ve yapıp yapamayacağınızı görmek sizin için daha iyi olacaktır. Kendinizi tanıma çabanızdan asla vazgeçmeyin. Siz kendinizi tanıdıkça ve kendinizden emin oldukça kafanızda kurduğunuz şeyleri daha hızlı çözüme kavuşturabileceksiniz. Böylelikle  Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusuna cevap bulmaya başlayacaksınız.

2 – Sizi Rahatlatan ve Kafanızı Dağıtan Alışkanlıklarınızdan Uzaklaşmayın

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

İnsanlar sorunları büyüdükçe bazı alışkanlıklarından uzaklaşır. Aklını meşgul eden sorunlardan dolayı kendisini rahatlatan ve kafasını dağıtan bazı etkinlikleri yapmayı bırakır. Onlarla uğraşmaya hiç hali yokmuş gibi kendini güçsüz hisseder ve yapmaya üşenir. Sorunlarım var iken rahat olmamalıyım diye düşünür. Aslında böyle durumlarda sizi rahatlatan şeylerle daha çok ilgilenmeye çalışmalısınız. Bu sizin kendinizi toparlamanıza neden olacak ve daha sağlıklı düşünmenize imkan sağlayacaktır.

3 – Sık Egzersiz Yapın ya da Spora Başlayın

Düzenli Egzersiz Yapılmalı

Sürekli hareketsiz durmak, Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusuna cevap arayan insanların tipik davranışlarından biridir. Psikolojik olarak enerjisinin azaldığını hatta hiç olmadığını hisseder. Böyle durumlarda kısa yürüyüşler, bazı egzersizler ve spor yapmak vücudunuzun güçlenmesini sağlayacaktır. Bu sayede kendinizde bir güç hissedecek ve enerjinizi tekrar toplayabileceksiniz. Spor yapmak insanların psikolojisini her zaman olumlu yönde etkilemiştir. Spor yapan insanların zihin aktivitelerinin daha hızlı olduğu gözlemlenmiştir. Vücudunuzu fiziksel olarak çalıştırmak hızlı ve çözüm odaklı düşünmenize yardımcı olacaktır.

4 – Ertelediğiniz Hayallerinizin Ucundan Tutun

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Kaygı durumlarında en çok hayallerinizden uzaklaşırsınız. Hatta onları unutursunuz. En basit bir hedefinize bile ulaşmak zor geleceğinden vazgeçersiniz. Böyle durumlarda yapmayı hayal ettiğiniz şeyleri hayatınıza dahil etmeye çalışın. Tamamlamadan bıraksanız da, sadece ucundan tutsanız da, hayatınıza ve zihninize küçük bir yönlendirme yapmanız kaçınılmazdır. Küçük değişiklikler bile zihninizi toplamanızı sağlayacaktır.

5 – Sizi Mutlu Eden Neşelendiren Anları Hatırlayın

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusuna cevap aramaya başladığınızda ilk yapmanız gereken zihin aktivitelerinden bir tanesi, sizi mutlu eden ve neşelendiren anları gözünüzün önüne getirmeniz ve onları tekrarlamanızdır. Bunu yaptığınız zaman tebessüm ettiğinizi gözlemleyeceksiniz. Elde ettiğiniz bir başarıdan kaynaklı sonrasında hissettiğiniz mutluluk, yapmış olduğunuz bir aktiviteden kaynaklı yaşadığınız neşe, zihninizin canlanmasına ve duygu durumunuzun pozitif yönde yol almasına neden olacaktır.

6 – Olumsuz Durum ve İnsanlardan Uzaklaşın

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Zaten canınız sıkkın, kaygı ve gerilim halindesiniz. Bu gibi durumlarda etrafınızda cereyan eden olumsuz durumların içine kendinizi sürüklemeyin. Bu tarz olumsuzluklardan siz kendinizi toparlayana kadar uzak durmalısınız. Aynı zamanda zihninizde sorunlarla boğuşurken etrafınızda sizinkine benzer durumlar yaşayan insanlardan da uzak durmaya çalışmalısınız. En azından kendiniz bazı şeyleri atlatana kadar başkalarının sorunları ile karşılaşma malısınız. Eğer bunları yapmazsanız kendinizi dinleme süreciniz artacak ve kendinizi toparlamanız da uzun bir süre alacaktır.

7 – Başkalarına Yardım Edin

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Çalışmak bir şeylerle uğraşmak zihninizi toplamanıza ve sorunlarınızdan uzaklaşmanıza imkan sağlayacaktır. Ciddi sorunları olan ve sizi negatif yönde etkileyebilecek insanlardan uzak durun demiştik. Küçük problemleri olan veya fiziksel bir uğraş esnasında destek ihtiyacı hisseden insanlara yardım etmek, siz ve zihniniz açısından pozitif sonuçlar doğuracaktır. Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum diye kendinize soruyorsanız, başkalarına yardım eli uzatmaya başlayın.

8 –  Yeni İnsanlarla Tanışın

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum

Yeni insanlar tanımak, o insanların bazı farklı yönlerini anlamak ya da kavramak sorun yaşayan insanların negatif eğilimlerini pozitif yönde değiştirecektir. Çok derine inmeden yüzeysel bir biçimde de olsa yeni insanları genel özellikleri ile tanımak, onlarla bir şeyler paylaşmak, sizin kendi sorunlarınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

9 – Odak Noktanızı Değiştirmeyi Öğrenin

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

İnsanlar kendini dinlemeye başladığı zamanlarda sadece sorunlarına odaklanır. Bu odak noktasından kurtulmaya çalışırken çözümler üretemezse sıkıntısı büyür ve odak noktasını değiştirmesi mümkün değildir. Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusuna cevap ararken, kendinizi dinlemeye başladığınızı hissettiğiniz an algınız kapanmadan bir an önce odağınızı başka durumlara yönlendirmeye çalışmalısınız. Bulunduğunuz ortamı değiştirmek, kitap okumak, bulmaca çözmek, film izlemek, biri ile konuşmak, müzik dinlemek, bir şeyler karalamaya başlamak, kendinizi dinlemekten sizi uzaklaştıracaktır.

10 – Bulunduğunuz An İle İlgili Durumlarla Kendinizi Meşgul Edin

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum

Genelde geçmiş zamana bağlı yaşanmışlıklardan kaynaklı geleceği düşünerek kendimizi dinleme sürecine gireriz. “Bu neden böyle oldu?” ve “Bundan sonra ne olacak?” soruları ile mücadele eder dururuz. Bunu yapmak yerine bulunduğunuz an içinde yapılması gereken şeyleri gözlemleyin ve onlarla uğraşmaya başlayıp bazılarını bitirerek bir sonuca ulaştırın. Bu sizin geçmiş ve gelecek kavramları arasında boğulmanızı engelleyecek ve Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusunu daha az sormanızı sağlayacaktır.

11 –  Vicdan Muhasebesi Yapın

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum

Başınıza gelen sıkıntı ve sorunların nedenlerini düşünmeye başladığınızda bu hataların kimden kaynaklandığını tespit etmeye çalışmalısınız. Sorunlara sizin davranışlarınız ve sözleriniz etkili oldu mu bunu çözüme kavuşturmalısınız. Bunun üzerine oturup kendinizi yargılamanızı sağlayan güce vicdan, sonuçlara ulaşmanızı sağlayan almış olduğunuz kararların bütününe de vicdan muhasebesi denmektedir. Vicdan muhasebesi yapmak sorunun kaynağını tespit etmenize yardımcı olacaktır. Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum diyorsanız vicdan muhasebesi yapmayı ihmal etmeyiniz.

12 – Sorunları Kafanızda Yeniden Kurgulayın

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 
Yaşanmış veya devam eden bir sorunu kafanızda tekrar kurgulamak önemlidir. Sorunu sonuca ulaştırabilmek için yaptığınız vicdan muhasebesi sonrası bir sonraki çözüm hamlenizin ne olacağını tespit etmeniz gereklidir. Deneme yanılma yöntemlerini zihninizde kurgulayarak, sizin için en az hasar yaratacak ya da sıfır hasar ile sorunu çözebileceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

13 – Sorunlarla Yüzleşmek İçin Zihinsel Senaryolar Oluşturun

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusunu kendisine sürekli soran bazı insanlar sorunlarını o kadar çok büyütür ki onlarla yüzleşmeye bile korkar. Çünkü sorunlarının asla çözülemeyeceğine inanır. Sorunlarla yüzleşmeyi ne kadar uzun tutarsak hem zaman kaybederiz hem de kendimizi dinlemekten vazgeçemeyiz. Bu esnada sorunlarımızda gittikçe büyüyecektir.

Kendimizi geri çekmeyip korkularımızın yani sorunlarımızın üstüne gitmeli, onlarla yüzleşmeliyiz. Bunun için zihnimizde çeşitli destek verici senaryolar oluşturmalı, sorunları en basit hallerine indirgemeliyiz.

Sorunları basit hallerine indirgedikten sonra bir bütün olarak değil, parçalar halinde sorunlara çözümler aramalıyız. Her parçayı yani sorunu çözecek senaryoyu oluşturmak ve sorunla yüzleşmek, bize sorunumuzu bir bütün olarak görebileceğimiz bir ortam sağlayacaktır. Buna paralel olarak da senaryoları birleştirerek sorunu kökünden halletme imkânımız doğacaktır.

14 – Benzer Sorunlar ve Olayları Araştırın ya da Yaşayanlardan Dinleyin

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Başkalarının tecrübelerini dinlemek bize her zaman karşılaşabileceğimiz sorunlarla ilgili avantaj sağlamaktadır. Yaşamakta olduğunuz sorunları tecrübelerine güvendiğiniz insanlarla paylaşarak onlardan bazı fikirler almanız sorunu çözmenize yönelik çalışmaları yapmanızı sağlayacaktır. Sorunlarınıza benzer sorunları ya da olayları araştırmak, gelişme ve sonuçlanma süreçlerini tespit etmek ve sizin sorunlarınıza uyarlamak da sizin kendinizi dinleme sürecinizi kısaltacak hatta yok edecektir. Böylece “Kendimi dinlemekten nasıl kurutulurum” sorusunu sormayı da bırakacaksınız.

15 –  Şimdiye Kadar Başardığınız Şeyleri ve Çözdüğünüz Sorunları Hatırlayın

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Birden fazla sorunla uğraşan insan sayısı oldukça fazladır. Bazılarını çabuk çözüme kavuştururken, bazıları içinse bayağı çaba sarf etmek zorunda kalır. Her insan mutlaka birden fazla sorununu çözüme kavuşturmuş ve onlardan bir deneyim elde etmiş, yeri gelmiş başkaları ile bu deneyimlerini paylaşmıştır. Siz de bugüne kadar başarı ile çözümlediğiniz sorunları zihninizde gözden geçirerek neler yapabildiğiniz üzerine kendinize hatırlatmalar sağlayabilirsiniz. Daha önce bir sorunu çözebildiğinizi hatırlamak size manevi bir güç verecek ve tekrar sorunların üzerine korkusuzca giderek onları çözmek için çaba sarf etmenizi sağlayacaktır. Bu durum Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusunu kendinize sormaya vakit bırakmayacak, başka şeylere yönelmenizi neden olacaktır.

16 – Kendimi Dinlemekten Nasıl Kurtulurum – Kabullenin

Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum 

Her sorunun çözüme kavuşturulması söz konusu değildir. Eğer bir sorun ile ilgili her türlü çabayı sarf ettiğinizi düşünüyorsanız ve hala çözüme kavuşturamadıysanız artık o sorunun çözülemeyeceğini kabullenmeniz gerekmektedir. Bu durumda hatalarınızdan ders çıkarmak sizin faydanıza olacaktır.

Düştükten sonra kalkmasını bilmek her erdemli insanın yapması gereken şeydir. Yaşadığınız her sorun size bir güç ve deneyim katacaktır. Deneyimlerinizi doğru bir biçimde biriktirmeniz, sizin ilerleyen yaşantınızda daha az sorunla karşılaşmanıza neden olacak ve daha az Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum sorusu ile baş başa kalmanızı sağlayacaktır.

Bir derdiniz mi var? Çözemiyor musunuz? O zaman o derdi dert etmeyin. Bırakın dert dertlenmeye başlasın, “Ben bu insanı yıkamadım” diye.