Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Beslenme ve Diyet
 4. »
 5. Kilo Vermem Durdu Sorununa 9 Farklı Çözüm!

Kilo Vermem Durdu Sorununa 9 Farklı Çözüm!

Bilgece Bilgece - - 13 dk okuma süresi
1 0
kilo-vermem-durdu-sorunu

Düzenli ve sağlıklı beslenen bireylerin belirli bir dönem için de mutlaka ‘Kilo vermem durdu ne yapacağım?’ konusunu açtığı görülmektedir. Fazla kilolardan kısa süre içinde hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün olacaktır. Ancak kişiler, dönem dönem kiloların kaldığını ve ne yaparlarsa yapsınlar eksi kilolara düşemediğini görmektedir. Kilo vermenin durduğu evreye ‘Plato’ evresi denilir. Kadın ve erkek yaş fark etmeksizin herkesin başına gelebilir. Elbette çözümleri de mevcuttur.

https://www.youtube.com/watch?v=eJz5PY9re5M

Kilo Verme Süreci Neden Durur?

Kiloların verilme süreci her birey için eş zamanlı olmayacaktır. Kimileri haftalarca kimileri aylarca kilo vermeye devam edebilir. Genellikle yüksek kilolu bireylerde özellikle bu durumla karşılaşılır. Ciddi oranda bir kilo kaybı yaşandıktan sonra kilolar bir müddet bulunduğu yerde saymaya başlar. Diyetler, yaşam tarzı aynı olsa da eskisi gibi tartıda eksi ağırlıklar görülmez. Bu durum karşısında moral bozan bireylerin aklına ‘Şimdi ne oldu da kilo veremiyorum?’ sorusunu getirir.

kilo-vermem-durdu-sorunu
Kilo Vermem Durdu

Kilo vermem durdu şikayeti yüksek oranlarda kişilerde belirli sebeplerden ötürü meydana gelir. Kilo vermem durdu Ekşi Sözlük gibi platformlar üzerinde de açılan tartışmalar da kişilerin benzerlikleri göze çarpmaktadır. Kilo vermenin durma aşaması:

 • Az miktarda sıvı tüketmek,
 • Sürekli aynı öğünleri uygulamak,
 • Birbirine benzer besinleri tüketmek,
 • Lif düzeyi düşük yiyecekleri tercih etmek,
 • Hareketsizlik,
 • Bazı sağlık problemleri sebebiyle ortaya çıkar.

Kilo Vermede Duraklama Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kilo verme dönemleri ne zaman çıkacağı belli olmayan zaman dilimleridir. Aynı şekilde kişilerin bu döngüden ne zaman çıkacağı da kendisine bağlıdır. Yapılabilecek bazı adımlar elbette vardır. Ancak harekete geçmez ve aynı yaşam stilini sürdürmeye devam ederseniz kilonuz sabit kalacaktır. Üstelik farkında olduğunuz ya da henüz öğrenmediğiniz sağlık problemleriniz varsa kilo alma dönemine dahi girmeniz mümkün olabilir.

kilo-vermem-durdu-sorunu

Kilo vermem durdu Kadınlar Kulübü içerisinde belirtilen düşüncelere göre kadınlar diyetisyen ile birlikte sürece devam edilmesini önerir. Sağlık durumlarında nasıl ki alanında uzmanına başvuruluyorsa kesinlikle sağlıklı zayıflama ya da kilo alma için bir diyetisyenle çalışmak gerekir. Böylece kendinize özgü ve mevcut hastalıklarınızı da baz alarak beslenme listeleri oluşturulur. Mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Kilo Vermem Durdu Ne Yapmalıyım?

Vücudunuzda fazla olarak gördüğünüz kilolarınızdan kurtulmak için yapabileceklerinizi verdikten sonra sabit bir kiloya ulaştıysanız yapabileceğiniz birkaç unsur bulunmaktadır. Böylece vücudunuzda şok etkisi yaratacak, kilo verme işlemine böylece devam edebileceksiniz. Metabolizma hızınızı arttırmak için yapalabileceklerinizi merak ediyorsanız yazının devamına mutlaka bakmalısınız.

1- Motivasyonunuzu Korumaya Devam Etmelisiniz

Kilo verme süreci motivasyonu gerektirir. Bu yüzden kilo vermem durdu ne yapmalıyım konusunda ilk olarak moral bozmamalısınız. Mevcut anınıza kadar verdiğiniz kilolaları unutmamalı daha fazlası için çabalamaya devam etmelisiniz. Sadece estetik görüntü değil, sağlığınız adına da tehdit edici yağ ve toksitlerden kurtulmanız gerekir. Bunun için biraz destek alabilirsiniz.

kilo-vermem-durdu-sorunu

Motivasyon sağlama sürecinde farklı kaynaklardan yararlanılabilmektedir. Burada tamamen kişisel tercihlerinize göre hareket etmeniz gerekiyor. Dilerseniz, motivasyon videoları izleyebilirsiniz. Uzun vadede sizin için yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çevrenizde bulunan sevdiklerinizle de olumlu görüşmeler yapmak mümkündür. En önemlisi ise eskiden giyemediğiniz ancak şu an giydiğiniz kıyafetlere, eski fotoğraflarınıza bakarak değişimi kendinize hatırlatmak olacaktır.

2- Yaşam Stilinize Göz Atın

Başlangıçta kilo verebildiğiniz için duran kiloyu hızlandırmak gibi bir kaygınız yoktu. Ancak ortada yanlış giden bir şeyler olacak ki eski performansınızı yerine getiremiyorsunuz. O zaman yaşam stilinize göz atmanız gerekiyor. Bu tek bir günü gözlemleyerek olacak bir durum değildir. En az 3-4 gün boyunca gün içinde yaptıklarınıza göz atmalısınız.

kilo-vermem-durdu-sorunu

Gününüzü incelerken bakmanız gereken unsurlar mevcuttur. Dikkat etmeniz gereken noktalar arasında:

 • Öğün sayısı,
 • Öğünlerde yer verilen besin değerleri,
 • Yenilen yemek türleri,
 • Yemek miktarları,
 • Tüketilen su miktarı,
 • Hareket kapasitesi bulunur.

Bahsedilen bu maddeleri mümkünse bir yere not edin. Böylece kısır döngüyü keşfedebilirsiniz. Saptama sonrası hareket etmek daha kolay olacaktır.

3- Duran Kiloyu Hızlandırmak için Şok Etkisi Yaratın

Besin değerlerime dikkat ediyorum ama kilo vermem durdu, neden? Bunun sebebi vücudunuzun sürekli olarak benzer besinlere maruz kalmasından kaynaklanabilir. Yaşam stilinizde rahatlıkla bunu keşfedebilirsiniz. Örneğin ara öğünlerde sürekli kuruyemiş mi tüketiyorsunuz? Ara öğünleri boş mu geçiyorsunuz? İşte tam da burada ‘şok diyet’ olarak da adlandırılan yöntemi ortaya koyabilir farkı gözlemleyebilirsiniz.

kilo-vermem-durdu-sorunu

Sağlıklı olabilmek ve zayıflamak için dikkatli beslenmek gerekir. Ancak burada şok etkisi yaratmak için haftada 1-2 öğün ya da haftada bir gün boyunca dilediğiniz şekilde beslenme fırsatını kendinize verin. Ancak bunu sınırlı tutmaya özen gösterin. Aksi takdirde kolay bir şekilde sağlıksız düzene girmeniz de an meselesi olacaktır. Çok düşük kalorili olmasa da aşırı yüksek kalorili yiyecek tercih etmemeye dikkat edin.

4- Sıvı Tüketimini Arttırın

kilo-vermem-durdu-sorunu

Su tüketimi özellikle kilo vermem durdu Kadınlar Kulübü önerileri arasında bulunuyor. Gün içerisinde kafein tüketiminiz fazla ise bunu azaltmalısınız. Daha çok yeşil çay, su tüketimine yönelebilirsiniz. Özellikle yağ yakıcı ve gerçekten faydasını göreceğiniz çaylara yönelebilirsiniz. Siyah çay ve kahvenin fazlası vücut içindeki vitamin değerlerini de düşürür. Vitamin değerleri düşmesi metabolizmayı yavaşlatır. Bu da istediğiniz kiloya varmada engel oluşturur. Hafta boyunca su takibinizi uygulamalar üzerinden yapabilirsiniz.

5- Kilo Vermem Durdu Detoks Suyu Tarifleri

kilo-vermem-durdu-sorunu

Kilo verme durma sebebi kişilerin vücudunda toksitlerin birikmesinden dolayı olabilmektedir. Detoks suyu yaparak vücudunuzda kısa sürede zararlı maddelerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Ara öğünlerde kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda tüm gün boyunca da detoks suyu tüketebilirsiniz. Detoks suları tarifleri çok değişir. Ayda bir haftanızı ya da bir gününüzü bunun için ayırabilirsiniz.

6- Diyetisyen Yardımı Alın

Alanında uzman kişiler kilo vermem durdu ne yapmalıyım sorusuna daha net sonuçlar verebilir. Öneriler her birey için yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uygulamalar neticesinde de kilonuz yanı kalmaya devam ediyorsa bunun için diyetisyen gözetiminde vücudunuzda yağ ve kas oranına bakarak hazırlanan diyet listesi uygulanabilir.

kilo-vermem-durdu-sorunu

Diyetisyenlerin kilo alma ve verme sürecinde kişisel listeler oluşturulduğu bilinir. Her bireyin metabolizma süreci farklı olduğundan genel geçer bilgileri direkt uygulamak doğru olmayabilir. Bunun için daha emin adımlarla ilerlemenin yolu diyetisyen gözetiminden geçer. Mutlaka bir diyetisyenden randevu alınarak sorun olan durumlar aktarılmalıdır.

7- Mevcut Sağlık Problemlerinizi Araştırın

Sağlık problemlerinizin farkında olmak kilo vermem durdu konusunda bilgilendirici olabilir. Herhangi bir sağlık problemi metabolizma ve bağışıklık sisteminize doğrudan etki edebilir. Eğer farkında olduğunuz bir rahatsızlık söz konusuysa işiniz oldukça basittir. Bu alanda bir uzmanla görüşmek ve kilo konusunda durumunuzu da dile getirerek rahatsızlığınıza yönelik tedavi sürecine başlamak yeterli olacaktır.

kilo-vermem-durdu-sorunu

Eğer bir sağlık problemi şüpheniz yoksa bu durumda şüpheci yaklaşıp her hastalığın olasılıklarını hesaplamamalısınız. Direkt olarak bir uzmana gitmek ya da farklı uzmanlık alanlarını denemektense direkt kilo konusundaki uzmanı değerlendirmek yeterli olacaktır. Diyetisyenler şüphelendiği rahatsızlıklara göre sizi farklı hastane bölümlerine yönlendirecektir.

8- Sporu Hayatınıza Mutlaka Ekleyin

kilo-vermem-durdu-sorunu

Kilo verme sürecinde genel olarak spor yapılması önerilmektedir. Hem hareket imkânını arttırmak hem de kilo verirken sıkılaşmak böyle mümkün olacaktır. Spor denildiği anda akıllara ağır hareketler, spor programları gelir. Ancak burada temel amaç hareketi sağlamaktadır. Spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Ev çevresinde günlük yarım saatlik yürüyüşler sizin için yeterli olacaktır.

9- Kilo Vermek Her Şey Değildir

kilo-vermem-durdu-sorunu

Kilo vermem durdu şikayetleri her zaman eksi kiloyu göremeyen kişilerce sergilenir. Burada kadın ve erkeklerin gözden kaçırdığı bir durum bulunmaktadır. Vücut sadece kiloyu depolamaz. Aynı zamanda şişlikler de bulunur. Güzel bir görünüm için illa kilo vermek gerekmez. 1-2 kilo vermenize rağmen spor yaparak vücudunuzda kilo vermişcesine bir etkiyi yakalayabilirsiniz. Tartıdaki sonuçlara ciddi sağlık problemi yaratacak, tehdit edici kilolarınız yoksa kafanıza takmamalısınız.

Kilo Vermem Durdu Napıcam Düşüncesi Strese Sürüklüyor

Kilo vermede duraklama nasıl kırılır? Her şeyi deniyorum ama yine de kilo veremiyorum ne yapacağım? Sorulan bu soruların altında her zaman stres bulunur. Stres kilo getirici bir unsurdur. Kilo vermek isterken stres yüzünden daha fazla kilo almaya meyilli olabilirsiniz. Aynı zamanda motivasyon düşüklüğü ile yerinizde saymaya devam edebilirsiniz.

kilo-vermem-durdu-sorunu

Stres kilo yapmanın yanı sıra bağışıklık sistemini de düşürür. Oluşan bu düşüş neticesinde hastalıklarla başa çıkmak durumunda kalabilirsiniz. Vitaminsizlik ile birleşen tüm bu unsurlar uzun vadede istediğiniz vücut görünümüne daha fazla uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Stresi kontrol altına almak işinizi kolaylaştıracaktır.

kilo-vermem-durdu-sorunu

Kilo vermek konusunda özellikle kadınlar tarafından kısa sürede çözüm alabilmek, hızlı kilo vermek için detoks suları araştırılmaktadır. Bilinen geleneksel detoks sularından sıkıldınız mı? Her defasında farklı deneyimler elde edebileceğiniz detoks suları mevcuttur. 22 Farklı Detoks Tarifleri ile Hızlı Zayıflamaya Ne Dersiniz yazımıza bakarak bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.