«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Kızamık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kızamık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tıpta “morbilli” olarak isimlendirilen bir virüsün sebep olduğu kızamık hastalığı genellikle çocuklarda görülür. Aynı ortamda bulunduğunuz, bu hastalığa sahip bir kişiden hava yolu ile virüsün size bulaşması mümkündür. Genelde bahar aylarında sıklıkla görülür. Bir kez geçirdiğiniz takdirde ömür boyu bağışıklık kazanırsınız.

Kızamık Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yani bir daha bu hastalığa yakalanma riskiniz olmaz. Kuluçka zamanı ise 10-14 gündür. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre her yıl iki milyonu aşkın insan bu hastalık sebebiyle yaşama veda ediyor.

Önemsenmediği takdir de ciddi sonuçlar doğurabileceğinden eğer siz de kendinizde ya da çocuğunuzda bu hastalığın olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen uzman bir doktora görünün. Bu virüsün olduğu ortamda bulunduysanız ve daha önce aşı olmadıysanız 72 saat içerisinde aşı olabilirsiniz.

Kızamık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızamık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızamığın belirtileri virüs vücuda girdiği anda kendini göstermez. En az bir hafta sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Karşılaşabileceğimiz belirtiler şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Halsizlik hissi
 • Titreme hali
 • Ciltte döküntü
 • Gözün şişmesi, iltihaplanması ve ağrıması
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük

İlk belirtilerden yaklaşık üç gün sonra ciltte döküntü görülmeye başlanır. Bu döküntüler yüzden başlayarak vücudun aşağı taraflarına yayılır. Döküntü ile birlikte yüksek ateşte kendini göstermeye başlar. Ateşin 41 dereceye kadar çıktığı gözlemlenebilir.

Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Peki Kızamık nasıl bulaşır?” sorusu konu ile ilgili en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Eğer daha önce bu hastalığa yakalanmadıysanız ve aşısını olmadıysanız bu virüsü taşıyan biri ile aynı ortamda bulunduğunuzda hastalığa yakalanabilirsiniz. Hatta yakalanmama ihtimaliniz %0 bile diyebiliriz. Bulaşması en kolay hastalıklardan bir tanesi olan kızamığın cansız bir yüzeyde tutunabilme ömrü bir saattir. Hastalığın belirtileri 14 gün sonra çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Suçiçeği Nedir? Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kızamık Aşısı

Kızamık Aşısı

Kızamık dönemi aşı, ilki 15 aylık bebeklere, 6 yaşından küçük çocukların tedavisi iki defa uygulanmalıdır. İkinci aşıyı daha erken yapılması pek tavsiye edilmese de eğer çocuk hastalığın olduğu bir ortamdaysa uygulanabilir. Daha önce bu bulaşıcı hastalığı geçirmeyen, ya da aşısını yaptırmayan 4-6 yaş aralığından büyük çocuklar veya gençler 2 doz birden aşı olmalıdır. Eğer daha önce aşı olup olmadığınızı hatırlayamıyorsanız tekrar aşı olmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise aşının yan etkileri yoktur.

Kızamık Hastalığı Tedavisi

Kızamık Hastalığı Tedavisi

Kızamık hastalığı tedavisi için uygulanabilecek özel bir yöntem yoktur. Doktorun kullanmanız için verdiği ilaçları düzenli kullanmalısınız. Ayrıca hastalığın daha rahat atlatılması için şunlara dikkat etmenizde fayda vardır:

 • Hasta istirahat etmeli, kendini yormaktan kaçınmalıdır.
 • Yüksek ateş şikâyeti mevcut ise ateş düşürücü kullanılmalıdır.
 • Bağışıklığı güçlendirecek gıda tüketilmelidir.
 • Bu tarz bulaşıcı hastalıkların tedavisinde hijyen son derece önemlidir. Temizliğe ne kadar dikkat edilirse tedavi süreci o kadar rahat geçer.
 • Hastanın istirahat ettiği ortamın nasıl olduğu da çok önemlidir. Öncelikle güneş alıyor olmasına dikkat edilmeli, ortam sıcaklığının 20 derecenin altına düşmemesi gerekir.
 • Bol su tüketilmeli, evde sıkılmış taze meyve suları da içilebilir.
 • Solunum yoluyla sıkıntı yaşayan bireylerin mutlaka hekime gitmesi gerekmektedir.

 

Yetişkinlerde Kızamık

Yetişkinlerde Kızamık

Yüksek oranda çocuklarda görülse de daha önce bu rahatsızlığı tecrübe etmeyen yetişkinlerde kızamık hastalığına rastlamak mümkündür. Hamilelik döneminde bu hastalığa yakalanmak erken doğum ya da düşük riskini de beraberinde getirebilir. Kızamık geçirenlerin, büyük bir çoğunluğu bu rahatsızlığı bir daha geçirmez.

Bu yüzden aşı olmayan bireyler hamilelikten önce mutlaka aşı olmalı ve aşı uygulamasından sonra 3 ay hamile kalmamaya dikkat edilmelidir. Hamile iken aşı olmamalısınız. Hamilelik sırasında virüse yakalanıldığı takdirde annede kalıcı bir rahatsızlık bırakmasa da bebekte kalp rahatsızlıkları, işitme kaybı ve beyinde meydana gelebilecek ciddi hasarlara neden olabilir.

Kızamıktan Korunma Yolları

Kızamıktan korunma yolları deyince aklımıza gelen en sağlam yol aşı yaptırmaktır. Bu aşı sayesinde her yıl milyonlarca çocuk kızamığa yakalanmıyor. Aşı ömürlük etkisinin yanı sıra neredeyse %100 koruma özelliğine sahiptir.

Dünyada her gün aşı olmadığı için ya da aşı olma imkânı bulamadığı için yüzlerce çocuk yaşamını yitiriyor. Bu yüzden aşı olmak hayati önem taşımaktadır. Hastalığın kuluçka süresi ise 14 gün olarak bilinmektedir. Kızamığı önlemenin yolları elimizde olduğu unutulmamalıdır.

Kızamık İçin Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyız?

Kızamık İçin Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyız?

Konu ile ilgili en çok merak edilenlerden bir diğeri de “Kızamık için hangi durumlarda doktora başvurmalıyız.” Sorusudur.

 • Tüm belirtilerin yanı sıra öksürüğü giderek artış gösteriyorsa, hastalık zatürre gibi başka hastalıkların oluşumuna zemin hazırlamış olabilir.
 • Kızamığın yanı sıra kulak ağrısı ve duymada azalma meydana geldiyse orta kulak iltihabı meydana gelmiş olabilir.
 • Çocuğunuz, bu rahatsızlıkları olmak üzere devamlı uyumak istiyorsa ve uykusunda sayıklamaya başladıysa doktora götürmeniz tavsiye edilir.

Bu rahatsızlık zatürree, orta kulak iltihabı, beyin iltihabı gibi hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden yukarıdaki belirtilerin herhangi birini gözlemlediğiniz takdirde uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Doktorun yönlendirmesine ne kadar uyarsanız hastalığın etkisini o kadar az hissedersiniz. Yukarıda bulunan bilgiler kızamık virüsü belirtileri olarak bilinmektedir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Balık Pulu Hastalığı Nedir ? Tedavisi Var mıdır?