«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Kobi Ne Demek? Kobi Kredisi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kobi Ne Demek? Kobi Kredisi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

kobi-ne-demek-kobi-kredisi-almak

Ticari alanda yer alan gelişmeler ve yapılacak yardımlar doğrultusunda KOBİ ne demek soruları gündeme gelmektedir. Kişiler mevcut ticari yapılarının bu sistem içerisinde yer alıp almadığını merak etmektedir. Özellikle dile getirilen kredi yardımları doğrultusunda da KOBİ kredisi ne demek sorularının eşlik ettiği görülmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=qz_FtOjnBhc

Ülkemiz sınırlarında yayımlanan yönetmeliklere göre ticari firmalar belirli kategorilere ayrılmaktadır. Bu yapılaşma gerçekleştirilecek düzenlemeleri kolaylaştırmak adına etkilidir. Ticari yapılar elde ettikleri kazanç, mevcut çalışan durumu gibi bazı faktörler neticesinde farklılaşır. Bu da mevcut işletmelerin farklı isimlerle adlandırılmasına imkân doğurur.

 

Kobi Ne Demek Özellikleri Nelerdir?


KOBİ ne demek
sorusuna verilebilecek ilk cevap mevcut işletmelerin kategorileştirildiği bir bölümdür. Kobi nedir açılımı konusunda ise Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler anlamında bir kısaltma olduğu söylenmesi mümkündür. Diğer işletmelere nazaran elde edilen kazanç durumu neticesinde daha ufak bir paya sahip olan işletmelerdir. Bu işletmelere verilen krediler de günümüzde bulunur.

Ancak daha önce bu konuda araştırma yapmayan bireyler tarafından KOBİ destek kredileri KOBİ kredisi ne demek konusunda araştırmalara yönelmektedir. Krediler, işletmelerin ticaret alanında daha çok yer alabilmesi adına gerçekleştirilen destek paketleridir. Salgın neticesinde en son Facebook gibi platformlar üzerinde de destek kredileri sağlandığı bilinmektedir.

 

KOBİ özelliklerini bilmek KOBİ ne demek sorusunun cevaplanmasında aktif rol oynamaktadır. KOBİ özellikleri arasında:

 • Küçük ve orta düzey işletme olma,
 • Yıllık gelirin 40.000.000 altında yer alması,
 • Mevcut çalışan sayısının 250 kişi altında bulunması,
 • Yönetmelik ve mevzuatlara uygun olarak ticari kaydın bulunması yer alır.

1 – Kobi Ne Demek |Kobi’lere Örnek İşletmeler Nelerdir?

kobi-ne-demek-kobi-kredisi-almak

KOBİ ne demek sorusuna temel bir cevap sonrası bu işletmelere örnek verebilmek mümkündür. Açıklama konusunda netlik kazanmayan düşünceler örnekler doğrultusunda daha iyi anlam kazanır. KOBİ örnekleri arasında:

 • Turaş Gaz Armatürleri,
 • Üçge Mağaza Ekipmanları,
 • Ceha Büro Mobilyaları,
 • Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri gibi işletmeler örnek sunulabilir.

Yönetmelikte yer alan özelliklere sahip her işletme KOBİ ne demek sorusuna yanıt olarak gösterilen ticari yapılar arasında bulunur. Daha önce değinildiği üzere yıllık kazancı 40 milyon TL altında olan ve 250 kişiden az çalışana sahip her işletme burada yer alır. Gerekli işlemleri tamamlayarak resmilik kazanmak da tabi önem taşır.

 

2 – Kobi Nedir, Kimlere Verilir?

kobi-ne-demek-kobi-kredisi-almak

KOBİ olarak bulunan işletmelere verilen krediler dolayısıyla KOBİ kredisi ne demek sorusu önem kazandı. İşletme sahibi bireylerin KOBİ nedir makale araştırmaları sayesinde daha bilimsel açıklamalara erişmek mümkündür. KOBİ kredisi alabilmek ise ayrı bir konu oluşturmaktadır. İşletmelerin bu kredilere sahip olması için öncelikle resmi olarak işletme unvanına sahip olması gerekir.


3 – Kobi Bankacılığı Nedir?


Yazının öncesinde KOBİ ne demek sorusuna cevap verdikten sonra KOBİ bankacılığı ne demek sorusuna cevap verilebilir. KOBİ mantığını oturtan bireylerin bankacılık görevlerini ve amaçlarını daha kolay anlamaktadır. KOBİ bankacılığı, mevcut işletmelerin bankacılık işleriyle ilgilenen özel bankalardır. Sadece bu işletmelere özel işlemlerde bulunmaktadır.

İşletmelerin aktif olarak işlemlerini sürdürmesi, yardım kredisi alabilmesi ve ülke tahsilatı içerisinde yer alması adına bankacılık işlemleri önemlidir. KOBİ’lerin farklı bankalarla bu işlemleri yürütmesinden ise görevi üstlenen bankalara başvuruda bulunması daha önem taşır. Kişiler, işletmelerine katkıda bulunmak ve kârlarını arttırabilmesi adına KOBİ kredisi alabilmektedir. Peki KOBİ kredisi ne demek?

4 – KOBİ Kredisi Ne Demek? KOBİ Kredisi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

KOBİ kredisi ne demek sorusunun cevabı içerisinde yer almaktadır. Küçük ve orta düzeydeki işletmelerin gelişimi adına işletme sahiplerinin bankalardan istediği kredileri oluşturmaktadır. İşletmelerin daha büyük işler oluşturması ve ülke gelir düzeyine katkıda bulunması adına krediler verilir. Normal bankalara nazaran verilen krediler değişiklik oluşturur.

kobi-ne-demek-kobi-kredisi-almak

KOBİ kredisi, işletmelerin belirli bankalara başvurarak alabildiği normale göre daha düşük faizli olan nakit yardımıdır. Bu nakit parayı elde edebilmek adına işletmelerin ülke yönetmeliklerine uygun olarak vergi levhası ve işletme sahibi olduğuna dair kayıt belgeleri olmalıdır. Kredi alabilmek için bankalarda bulunan KOBİ temsilcilerine başvuruda bulunulur.

KOBİ ne demek sorusunun tüm cevaplarını aktif olarak oluşturan işletmeler bu temsilciler aracılığı ile yardım alabilmektedir. İşletmenin gelir durumu, sahip olduğu özellikler ve ihtiyaçları doğrultusunda miktar saptanır. Gerekli evrakların bankaya iletilmesi doğrultusunda ülke genelinde belirlenen düzeylerde nakit yardımları verilmektedir. İşletmenin ilerlemesi ve daha fazla aktif kalabilmesi adına büyük önem taşır.
Ayrıca Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? konulu yazımıza da göz atarak o konu ile alakalı da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *