«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Kolajen Nedir ? Kolajen Takviyesi Ne İşe Yarar?

Kolajen Nedir ? Kolajen Takviyesi Ne İşe Yarar?

burcualem-kolajen-nedir-kolajen-takviyesi-ne-ise-yarar

Son günlerde kolajen nedir sorusunun cevabı birçok kişi tarafından araştırılmaya başlanmıştır. Kolajen vücudumuz için oldukça önemli olan protein değerlerinden bir tanesidir. Vücudumuzda doğal olarak 25 yaşına kadar yeterli düzeyde bulunmaktadır. Fakat 25 yaşından sonra kolajen miktarında azalma yaşanmaya başlar. Kolajen vücudumuzun canlı ve esnek bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

YouTube video

Biz de sizler için bu yazımız da kolajen krem kolajen serum kolajen fiyat kolajen tablet gibi konu ile alakalı en çok merak edilen hususları ele aldık.

Kolajen Nedir , Ne İşe Yarar

burcualem-kolajen-nedir-kolajen-takviyesi-ne-ise-yarar

Kolajen’in insan vücuduna birçok yararı bulunmaktadır. Başlıca faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kıkırdak bütünlüğünün muhafaza edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Eklem ağrılarına ve eklem iltihaplarına iyi gelmektedir.
 • Tırnak ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Yaşlanma etkilerini hafifletmeye yardımcı olur.
 • Kasların korunması ve kas miktarının artırılmasında önemli rol oynamaktadır.
 • Yaraların normalden daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sıvı kolajen kullananlar ya da kalojen tablet kullananlar aynı zamanda kemik sağlığını da korur.

Kolajen Nedir , En İyi Kolajen Takviyesi Nedir?

burcualem-kolajen-nedir-kolajen-takviyesi-ne-ise-yarar

Kolajen kullanımına başlanmadan önce en iyi kolajen takviyesi hakkında detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. En iyi kolajen markası olan ürünleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

1 – Voonka Collagen Beauty Hyaluronic Acid

En iyi kolajen takviyesi denildiği zaman ilk akla gelen ürünlerden biri Voonka’dır.  Zengin bir kolajen içeriğinin olmasının yanı sıra aynı zamanda yoğun bir Hyaluronik asit içeriği bulunmaktadır. Aynı zamanda cildinizin gerekli nemi almasına yardımcı olacaktır. Düzenli kullanımda parlak ve sağlıklı bir cilt vaat etmektedir.

2 – Solgar Hyaluronic Acid Collagen

Ünlü kolajen markalarından biri de solgardır. Bu kolajen takviyesi metabolizmanın da daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca diş sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır. Siz de kolajen tablet kullanarak kolajen takviyesinde bulunmak istiyorsanız bu ürünü tercih edebilirsiniz. Solgar kolajen fiyatları diğer kolajen fiyatlarından çok farklı değildir.

3 – New Essentials Kolajen Serum

Serum şeklinde kolajen serum kullanmak istiyorsanız en çok tercih edilen bu ürünü tercih edebilirsiniz. Yaşlanma karşıtı bir bakım uygulamak istiyorsanız en uygun ürünlerden biri bu üründür. Düzenli bir şekilde kullanılması halinde parlak ve genç bir cilde sahip olunmasını sağlamaktadır.

Kolajen Nedir Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

burcualem-kolajen-nedir-kolajen-takviyesi-ne-ise-yarar

Kolajen birçok besinin içerisinde bulunmaktadır. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir;

 • Fındık, ceviz,fıstık kolajen takviyesi için mutlaka tercih edilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.
 • Ispanak, havuç ve şalgam A vitamini yönünden oldukça zengin besinlerdir.
 • Kereviz, soğan, sarımsak, tüm zeytin çeşitleri, pırasa, muz ve salatalık gibi besinler sülfür içeriğe sahip oldukları için kolajen bakımından da zengindirler.
 • Kırmızı meyveler
 • Balık ve kırmızı et
 • Kemik suyu

Kolajen Eksikliği Neden Olur?

burcualem-kolajen-nedir-kolajen-takviyesi-ne-ise-yarar

Kolajen nedir sorusu kadar kolajenin eksikliğine neden olan faktörler de merak edilmektedir. Vücudumuzda kolajen eksikliğinin meydana gelmesinin en büyük sebebi yaşlanmadır. Özellikle 25 yaşından sonra vücut yeterli düzeyde kolajen üretmemeye başlar. Vücutta yeteri miktarda kolajen isimli proteinin bulunmaması da yaşlanma etkilerinin daha hızlı ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Yaşlanmanın yanı sıra kolajen oluşumunu olumsuz yönde etkileyen başka faktörler de bulunmaktadır. Örneğin dengeli ve düzenli beslenmemek başlıca sebeplerden bir tanesidir. Rafine karbonatların ve şekerlerin çok fazla tüketilmesi kolajen eksikliğine sebebiyet verecektir. İnsan vücudunun kendi kendini onarması için kolajene ihtiyaç duyulmaktadır. Şeker ve rafine karbonat içeren gıdalar ise bunun önüne geçmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu karbonat rafine ürünlerden değil de doğal tahıllardan karşılanmalıdır.

burcualem-kolajen-nedir-kolajen-takviyesi-ne-ise-yarar

Kolajen eksikliğine sebep olan bir diğer önemli faktör ise UV ışınlarıdır. Bu ışınlara çok fazla maruz kalmak kolajen üretimini olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun önüne geçmek adına özellikle yaz mevsiminde güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Dışarı çıkarken muhakkak güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremi seçiminde de içerisinde kolajen takviyesi olanları tercih etmek gerekmektedir.

Kolajeni olumsuz yönde etkileyen bir diğer önemli faktör de sigara kullanımıdır. Sigara kolajen oluşumunu engelleyen önemli bir unsurdur. Bu da cilt problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kolajen nedir sorusuna verilebilecek en net cevap yaşlanma etkilerini azaltan protein olduğunu söylemiştik. Kolajen daha parlak bir cilt vaat etmektedir. Çok uzun yıllardır sigara kullanan bireylerin cildinin daha yaşlı bir görünüme sahip olması bu sebepledir. Eğer siz de daha genç ve parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız sigara alışkanlığından bir an önce kurtulmanız gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz Cildi Sıkılaştıran Maske Tarifleri ve Gençleştiren Cilt Maskeleri konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

ucuz instagram takipçi satın al

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *