Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Korona Virüs Pandemisi Sebebi ile Alınan Yeni Kararlar ve Kısıtlamalar

Korona Virüs Pandemisi Sebebi ile Alınan Yeni Kararlar ve Kısıtlamalar

Bilgece Bilgece - - 4 dk okuma süresi
10 1

Ülkemizde hızla artmakta olan korona virüs sebebi ile esnetilen yasak ve kısıtlamalar tekrar geldi. Bir sene öncesine geri dönüşün yaşandığı akşamda kabine toplantısında yeni kararlar alınarak birçok yasaklama getirildi. Getirilen yasaklamalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından halka duyuruldu. Yepyeni kısıtlamalar ve yasaklarla ilgili halkın yorumu ne oldu? Kısıtlamalar ne kadar süre devam edecek? Eğitim ve öğretim tamamen online mi olacak? Tüm ayrıntılar sizlerle!

Erdoğan Açıkladı: Yıl Sonuna Kadar Eğitim ve Öğretim Online Olacak

YouTube video

Korona virüs önlemleri kapsamında ilk merak edilen konu her zaman eğitim olmuştur. Geçtiğimiz günlerde kademeli bir şekilde açılan okullar bu hafta itibari ile 1 haftalık ara tatile girmişti. Tatilin uzayıp uzamayacağı konuşulurken bugün açıklanan yasaklar ve tedbirler kapsamında eğitim ve öğretimin yıl sonuna kadar online olacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada eğitim ve öğretimin online olacağı duyurulurken, bu durumun hangi okul türü ve kademelerde olacağı da merak konusu oldu. Eğitim ve öğretim köy okullarında devam edecek mi? Anaokulu ve kreşler kapatılacak mı? Tüm bu soruların cevabı yakın zamanda yetkili merciler tarafından halk ile paylaşılacaktır.

Hafta sonu Sokağa Çıkma Sınırlaması

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından biri de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasıydı. Yapılan açıklamada hafta sonu 10.00-20.00 arası saatlerde sokağa çıkılacağı duyuruldu. Bu saatler dışında sokakta bulunmanın cezası olacak. Yeni korona virüs önlem paketinde 65 yaş ve üzeri için de sokağa çıkma sınırlaması getirildi. Günün belli saatlerinde dışarı çıkma izinleri olan 65 yaş ve üzeri için gelen kısıtlama 20 yaş ve altını da kapsayacak şekilde genişletildi. 20 yaş ve altı vatandaşlar da günün belli saatlerinde dışarı çıkabilecek.

Alışveriş Merkezleri, Sinemalar, Kuaförlere Korona Virüs Kısıtlaması

 

Sosyal hayatın da büyük esneklikle yürütüldüğü ülkemizde yeni kısıtlamalar ile sosyal mekân ve etkinliklere de sınırlama getirildi. Alışveriş merkezlerinde saat düzenlemesine gidildi ve tüm alışveriş merkezleri 10.00 ile 20.00 arasında faaliyet gösterebilecek. Alışveriş merkezlerine ek olarak market, restoran, berber ve kuaförlere de bu saatleri uygulayacakları şekilde kısıtlama getirildi. Sinemalar için ise yıl sonuna kadar faaliyete kapatılma kararı alındı. Cafe ve restoranlar ise sadece paket servisi yapabilecek. Günlük korona virüs istatistikleri önümüzdeki günlerde yasakların düzenlenmesinde etkili olacaktır.

Diğer Korona Virüs Tedbirleri

 

Korona virüs önlemleri çerçevesinde birçok alanda yeni kısıtlamalar getirildi. Yapılan kabine toplantısı sonucu açıklanan yeni yasaklardan bazıları da şunlardır;

  • Kıraathane faaliyetlerine bir süre ara verilecek ve açılmaları yasaklanacak.
  • Halı saha faaliyetlerine ara verilecektir buna ek olarak spor müsabakalarının tamamı bir süre seyircisiz devam edecek.
  • Restoran ve cafeler sadece evlere paket servisi yapabilecek.

Korona virüs tedbirleri kapsamında getirilen yeni yasaklar esnaf, cafe ve restoran, üretim zinciri tarafından üzüntü ile karşılansa da halkın büyük bir kesimi bu yasakların getirilmesi gerektiğini savundu. Yeni yasaklardan sonra evde ne yapacağım diye düşünüyorsanız Karlı Hafta Sonu Evde Keyifli Vakit Geçirmenin Yolları yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.