«
 1. Anasayfa
 2. Son Dakika
 3. Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu ? Corona Virüs Salgını Önlemleri Nelerdir?

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu ? Corona Virüs Salgını Önlemleri Nelerdir?

Aralık 2019 tarihinde hayvan insana bulaşarak başlayan Corona virüsü çok geçmeden dünya geneline yayıldı. Çin ‘in Vuhan kentinde bulunan hayvan pazarından yayılmaya başlayan virüs sebebiyle önce Vuhan karantina altına alındı, daha sonra Çin de bulunan diğer şehirler.

Pandemi

Alınan tüm karantina önlemlerine rağmen yayılmaya devam eden salgın, kısa süre içerisinde diğer ülkelere ulaştı. Şubat sonuna kadar Avrupa kıtasında salgından etkilenen kişi sayısı az olurken, ilerleyen günlerde bu sayı artmaya başladı.

Nisan aylarının henüz başında olduğumuz şu dönemde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yönetilen Türkiye önlemleri vaka sayısını azaltmayı amaçlıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından büyük bir uzmanlıkla yürütülen bu süreçte çok sayıda ülkede sokağa çıkma yasakları uygulandı.

Corona Virüsüne Karşı Dünya Çapında Alınan Önlemler

Mart ayına girdiğimiz de Çinin Vuhan şehrinde bulunan karantina alanında her şey normale dönmeye başladı. Fakat Ortadoğu ve Avrupa için tehlike canları çalmaya başlamıştı. Önce İran da başlayan salgın dalga dalga Avrupa’ yı etkisi altına aldı. İtalya da ise işler tamamen kontrolden çıktı.

Dezenfektan

İtalyan hükümetinin aldığı karar ile ülke çapında karantina uygulaması başladı. Peki dünya genelinde alınan diğer önlemler neydi? Milyonlarca kişinin merak ettiği bu sorunun cevabını gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

İtalya

İtalya

İtalya ülkesinde koronavirüs bir diğer adı ile Covid-19 salgını Şubat sonuna kadar oldukça sıradan gitmekteydi. Fakat Mart ayının başından itibaren salgının hızı git gide arttı. 13 Mart tarihi ile 20 bin kişinin bu virüse yakalandığı ve binden fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Salgının hızla yayılmasıyla birlikte İtalya hükümeti ülke genelinde karantina uygulamasına başladı. Karantina uygulamasının ardından tüm ülkede alışveriş merkezleri kapatıldı. İkinci bir emre kadar tüm sosyal aktiviteler ile spor müsabakaları iptal edildi.

İran

İran

İran salgından etkilenen ülkelerin başında geliyor. Önlemlerin geç alınmasıyla birlikte, 10 binden fazla kişiye virüs bulaşmış durumda. Hükümet ülke çapında sıkı önlemler ilan etti. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre İran IMF den acil para yardımı ve diğer ülkelerden ekipman yardımı talep ettiğini söyledi.

İspanya

İspanya

Corona virüs salgının en hızlı yayıldığı ülkelerden biri de İspanya. Geçtiğimiz saatler içerisinde yapılan açıklamaya göre İspanya hükümeti, 5 binden fazla kişinin bu virüse yakalandığını söyledi.

Ülke çapında ilan edilen olağanüstü halden sonra başta futbol maçları olmak üzere birçok aktivitede ikinci bir emire kadar ertelendi.

Türkiye

Türkiye

Hükümetimizin aldığı önlemler sayesinde, 2019 Aralık ayından beri devam eden Covid-19 salgınından oldukça az etkilenen ülkelerden biriyiz. Ülkemizde Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı günden güne artarken çok sayıda önlem alındı.

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu ?

İstanbul, İzmir ve Ankara’da büyük bir hızla yayınlan virüs Konya, Zonguldak ve Kocaeli illerinde ülkemizin en yüksek oranda vakası belirlenmiştir.

Alışveriş merkezlerinde çalışma saatleri kısıtlandı, birçok Avrupa ülkesine giriş ve çıkışlar Nisan ortasına kadar iptal edildi. Süper Lig de oynanması beklenen maçların Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanmasına kararı alındı.

Diğer ülkelere nazaran oldukça erken alınan bu önlemler sayesinde, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi bekleniyor. Ayrıca ülke genelinde başta Cuma namazları olmak üzere toplu ibadetler bir süre ertelendi.

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu ?

Bu önlemlerin en önemlileri ise 65 yaş sonrası ve 20 yaş altı kişilerin sokağa çıkma yasağı olmasıdır. Geçtiğimiz hafta alınan ve bildirilen bu karar ile birlikte şahsi araçlarda öne oturmak ve arka koltukta 2 kişiden fazla kişi bulundurulması yasaklanmıştır.

Sporda Corona Virüsü Engeli

Sporda Corona Virüsü Engeli

Çinin Vuhan şehrinde başlayan ve dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Dünyanın en ünlü kulüplerinden biri olan Juventus da savunma oyuncusu Rugani ve 10 numarası Dybala korona virüsüne yakalandı.

Söz konusu olaydan sonra ülkesinde bulunan Ronaldo ise salgın bitene kadar takıma katılmayacağını açıkladı.

Corona Virüsünün Belirtileri

İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya başta olmak üzere birçok ligde maçlar ertelendi. UEFA tarafından yapılan açıklama göre Şampiyonlar Liginde oynaması gereken ve Avrupa Liginde oynanması gereken maçlar ileri bir tarihe ertelendi.

İlerleyen günlerde yapılması beklenen toplantıda EURO 2020 turnuvasının ertelenmesi veya el değiştirmesi gündemde. Bazı çıkan haberlere göre turnuva İtalya’dan alınıp ülkemize verilebilir.

Ülkemizde ise geçtiğimiz günlerde alınan bir karar göre, liglerin Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacağı açıklandı. Salgının seyrine göre liglerin ertelenmesi de gündeme gelebilir.

Dünyayı Kasıp Kavuran Covid-19 Salgınından Korunmak için Neler Yapılabilir?

Dezenfektan

Dünya genelinde yüzbinlerce kişiye bulaşan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan Covide-19 salgınından korunmak için basit birkaç önlem yeterli olmaktadır. Peki alınması gereken basit önlemler nelerdir? El yıkama nasıl yapılır?

 • Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 14 gün kuralına uymak.
 • Ellerimizi sık sık ve bol köpüklü olacak şekilde en az 1 dakika boyunca bol su ile yıkamak.
 • Yaşlı bireylerin mümkün olduğunca dışarı çıkmasını engellemek.
 • Toplu alanlardan uzak durmak veya toplu alanlarda mutlaka maske kullanımı yapmak.
 • Salgın boyunca bağışık sistemini mümkün olduğunca güçlendirmek.
 • Salgın boyunca öksüren veya hastalık şüphesi duyduğunuz kişilerden uzak durmak.
 • Nefes darlığı, kuru öksürük veya yüksek ateş gibi belirtileri gösteren kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Sağlık Bakanlığı

Salgın hakkında son durumu öğrenmek isteyen vatandaşlarımızın sadece Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarını dikkate alması büyük önem taşımaktadır.

Bir tür solunum yolu hastalığı olan Corona virüsü ile ilgili yapılan sosyal medya paylaşımlarının dikkate alınmaması son derece önemlidir.

YouTube video

Bakanlıklarımız tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde şu an için acil durum olmadığı açıklanmıştır. Alınan tüm tedbirlerin virüsün bulaştığı birçok insanda görülen virüsün yayılmasını önlemek için olduğu unutulmamalıdır. Ülkemizde ortaya çıkmış vakanın karantina altında olduğu açıklanmıştır.

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu ?

Koronavirüs Aşısı Bulundu mu?

Koronavirüs aşısı bulundu mu ? Koronavirüs sebebi bilinmeyen ateş öksürük belirtileriyle bir anda gündem olmuş durumda. Bu bulguların artmasıyla araştırmalara giren doktorlar koronavirüs olduğunu vurguladılar.

Bu virüsün asılı hayvanlardan geldiğini açıkladılar. Virüsün ilk rastlandığı yer Çin’in Wuhan kendinde bulunmuştur. Deniz ürünleri satılan Huanan pazarından geldiği bilinmekte.

Koronavirüs belirtileri her insanda farklı görülebilmektedir. Bazılarında sindirim sistemi bozukluğu, yüksek ateş, öksürük, eklem ağrısı veya hiçbirini göstermeme özelliği olabilir. Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde ise sonuç ölümle sonlanabilir.

En çok yaşlı grubu ve kronik hastalığı olanların sonucu ölümle gerçekleşebilmektedir. Bu virüsün hayvandan insana geçtiği konusunda birçok tanı elde edilmiştir.

Koronavirüsün bulaşma yolu solunum yoluyla gerçekleşebilmektedir. Solunum yoluyla bulaşmasa bile kullanılan eşyaların üzerine yapışan virüsün temas ile bulaşması da gözlemlenmiştir.

Koronavirüs (covid-19)aşısı bulundu mu? Dünya’nın gözü virüsün tedavisinin bulunup bulunmadığında. Birçok ajans koronavirüs aşısı bulunduğunu iddia ediyor.

Bulunan koronavirüs (covid-19) aşısı eylül ayına kadar hastalar üzerinde denemesi yapılacak ve kontrol edilecektir. Tıbbi malzemeler ve hijyen kurallarına uyulmasına rağmen hastalığın durdurulamayan boyutlara gelmiş olması büyük korku yaratmıştır.

Koronavirüs öze test kitleri üzerinden veya kan testleriyle tanı konulmaktadır. Tedavisi bulunduğuna dair söylentiler olsa da henüz böyle bir tedavi söz konusu değildir.

Bulaşıcı virüs olan koronavirüs (covid-19) bir bakteri çeşidi olmadığı için antibiyotik ile tedavi edilemez. Virüsün hala bilindik bir tedavisi olmasa bile geliştirmekte oldukları aşı tedavisi sürdürülmektedir.

Koronavirüs (covid-19) Korunmacorona virüs aşısı bulundu mu?

Koronavirüsün yayılmasını en aza indirmek için öncelikle hijyen kurallarına uyulması gerekir. Ellerin her temasta bulunduktan sonra 20 saniye yıkanmalı ve sürekli dezenfekte edilmelidir. İnsanlarla temastan kaçınılmalı.

Hapşırma ve öksürme sırasında mutlaka tek kullanımlık mendiller ile ağız kapanmalıdır. Seyahatler bir süreliğine ertelenmelidir. Kalabalık alanlarda mutlaka eldiven ve maske kullanmaya özen gösterilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak hastalıklara karşı direncinizi de arttırır.

Düzenli uyku uyumak, sağlıklı besinler tüketmek ve spor yapmak sizi zinde tutacaktır. Bulunduğunuz kapalı ortamları muhakkak havalandırın. Kendinizde zatürreye veya gribe benzeyen belirtiler gördüğünüzde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Koronavirüs (covid-19)aşısı bulundu mu sorusuna hala net bir cevap verilmemektedir. Araştırmalar sürse de birkaç aşı örnekleri üzerinde deneme yapılmaktadır. Virüslerdeki RNA mutasyona uğradığı zaman tehlikesi de değişiklik gösterebilmektedir. Tıpkı koronavirüsünün mutasyona uğradığı gibi. Bu gibi virüsler hızla çoğalırlar ve bağışıklık sistemini çökertirler.

Koronavirüs (covid-19) ilk 2019 yılının aralık ayında görülmüş ve hala gündemimizde bulunmaktadır. Her gün binlerce can alan bu virüsün önüne geçilememiş durumda.

Tedavisi bulunana kadar herkesin kendi sağlık yöntemleriyle önlem almaları gerekir. Mümkün olduğunca kendimizi karantinaya sokalım ve çok iyi gözlemleyelim. Yurtdışına gidip gelirken 14 gün evde kendi karantinamızı oluşturalım. Ellerimizi sık sık dezenfekte edelim.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: 2.5 Aylık Evli Damat Korona Virüs Yüzünden Öldü!