Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Alışveriş
  4. »
  5. Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgece Bilgece - - 8 dk okuma süresi
3 0
Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kerdi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kredi kartı limiti nasıl düzenlenir? Hangi durumlarda takip işlemi başlatılır?  Son zamanlarda artan ihtiyaçlara yönelik karşılamalar Kredi kartları tarafından gerçekleştirilmekte. Neredeyse herkeste olan kredi kartları doğru kullanıldığı zaman hayat kurtarabilecek güçte.

YouTube video

Kredi kartı kullanımında nelere dikkat edilmelidir ? Kredi kartı kullanımı konusunda daha sağlıklı bir geri dönüş elde etmek için mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmakta. Söz konusu noktaları sizler için derledik. Kredi kartı kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri bir kenara not ettikten sonra sorunsuz şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı konusunda daha detaylı bilgiler almak ve daha detaylı güvenlik önlemleri almak için bankanız ile mutlaka iletişime geçmeniz gerekmekte.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kerdi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
Kerdi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kredi kartları her geçen gün daha farklı insanların eline geçmekte. Peki, bu kredi kartları nasıl daha doğru şekilde kullanılır ? Söz konusu kartlar özellikle taksitlendirme konusunda sunduğu ayrıcalıklar nedeni ile kullanıcılar tarafından oldukça sevilmekte.

Satın alma sırasında ya da satın alım sonrasında belirli taksitlere bölerek ödeme işlemini gerçekleştirebildiğiniz kredi kartları, çoğu zaman hayat kurtarıcı nitelikler taşıya bilmekte. Söz konusu bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmakta. Bu noktalar hem güvenliğiniz hem de huzurunuzun için oldukça önemli noktalardır.

1 – Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler : Kredi Kartı Limitini Doğru Belirleyin

Kerdi-Kartı-Kullanırken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler Nelerdir-2

Kredi kartı limitiniz, aylık olarak kazandığınız miktara göre hesaplanmakta. Söz konusu hesaplama sonucunda her ay yapabileceğiniz ekstra harcamalar sunulmakta. Söz konusu harcamaları doğru şekilde yönetebilmek için kredi limitinizi düşük oranda tutmanız en iyi sonucu verecektir.

Yüksek olarak tanımlanan kredi miktarınızı kendi güvenliğiniz için mutlaka bankanız ile görüşerek düşürmeniz gerekmekte. Yapılan araştırmalara göre, insanlar yüksek limitli kredi kartlarını mutlaka sonuna kadar kullanmaya çalışıyor. Bilinçsiz bir şekilde yapılan harcamalar geride sadece zorunlu ödenmesi gereken borç ekstrelerini barındıracaktır.

2 – Her Ay Düzenli Ödeme ve Takip

Kerdi-Kartı-Kullanırken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler Nelerdir-2

Her kredi kartı kullanıcısının dikkat etmesi gerken noktalardan birisi de düzenli olarak ödemeler yapmaktır. Kredi kartları verildikten sonra imzalanan sözleşme içerisinde ister istemez bu konuda söz vermiş sayılıyorsunuz. Söz konusu her ay kredi borcunuzu doğru şekilde yatırmanız gerekmekte.

Bazı bankalar ödemeler aksamaya uğramadan yapılsın diye kullanıcılardan habersiz otomatik talimat vermekte. Söz konusu talimatı mutlaka kontrol etmeli ve kendinize göre düzenlemeniz gerekmekte.

3 – İnternette Sanal Kart Kullanımı ve Güvenilir Siteler

Online Alışveriş

İnternet ortamında ön ödemli bir kart kullanımı sorun teşkil etmezken, limiti yüksek kredi kartları kullanmak sizi ciddi anlamda zor duruma sokabilecektir. Söz konusu internet ortamında alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmakta.

Bu noktaların başına sanal kartlar bulunuyor. Sanal kartlar üzerinden harcamalarınızı sorunsuz bir şeklide gerçekleştirebilir daha sonra bu kartı iptal edebilirsiniz. Söz konusu iptal sonrasında kart bilgileriniz çalınsa bile hiçbir şekilde banka hesabınızda işlemler yapılamaz.

Güvenilir sitelerden alışveriş yapmak da bu konuda oldukça büyük önem taşımakta. Bilindik sitelerin dışında alışveriş yapmamanız sizin için daha iyi sonuçlar verecektir. Her ne kadar bilindik sitelerden alışveriş yapsanız da bazı hacker saldırıları sonucunda bilgilerinizin çalınması oldukça olası. Bu nedenle her nerede olursa olsun sanal ortamda işlem yaparken sanal kart kullanmanız daha iyi bir çözüm olacaktır.

4 – Hesap Kesim Tarihi ve Son Ödeme Tarihlerinin Dikkate AlınmasıOnline Alışveriş

Yeni bir kredi kartı sahibi isteniz hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihini en iyi şekilde ayarlamanız gerekmekte. Söz konusu tarihler doğru şekilde ayarlanmadığı zamanlarda kullanıcıları zor duruma sokacaktır.

Bu nedenle kendinize göre en iyi tarihi belirledikten sonra bankanız ile iletişime geçin. Geçilen iletişim sonrasında kredi kartınızın son ödeme ve kesim tarihini kendi isteğinize göre değiştirin.

5 – Kerdi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler : Temassız Ödeme Limitini Doğru Şekilde Ayarlayın

Kerdi-Kartı-Kullanırken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler Nelerdir-3

Son zamanlarda kullanımı artan temassız ödeme yönteminin ayarlamasının doğru şekilde yapılmasında fayda var. Söz konusu temassız ödemeler hiçbir şekilde şifre istemeden gerçekleşen işlemlerden sadece birisidir.

Bu özellik bazı bankalarda sınırsız olarak tanımlanmakta. Bankanız ile iletişime geçerek ya da bankanızın mobil uygulaması üzerinden temassız ödeme işlemlerinizi sınırlama imkânınız bulunmakta. Düzenlenen temassız ödeme limitleri, olası kart çalınma durumlarında harcamaların önüne geçecektir.

Kredi Kartı Borçları Ne Zaman Yasal Takibe Dönüşür

YouTube video

Her ne kadar kerdi çekerek kullanmak kolay bir yol olarak gözükse de ödenmediği zamanlarda yaptırımlar ile karşılaşmanız oldukça olası bir durum. Kredi kartı borçları ne zaman yasal takibe dönüşür ? Kredi kartı borunun son ödemesinden sorna 90 gün süre tanımlanmakta. Söz konusu süre içerisinde ödeme işlemleri doğru şekilde yapılmaya başlanmazsa yasal takip ile karşılaşmanız mümkün durumda.

Bu konuda alçağınız en büyük önlem kredinizi yapılandırmanız olacaktır. Kredi kartınızın bankasını arayarak söz konusu yapılandırma işlemini kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu işlemler sonucunda ödemesi daha kolay bir kredi ile karşı karşıya kalacaksınızdır.

Kerdi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda verdiğimiz listedeki konulara mutlaka dikkat etmeli ve göz atmalısınız. Her bilinçli kredi kartı kullanıcısının dikkat etmesi gerekenler arasında bulunan bu konular, dikkat edilmediği zamanlarda ciddi anlamda sorunlara yol açabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.