ankara escort

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır 2020?

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020
 • Beğen
  Loading...

Evini yenileyenler veya yeni evlenenler için küçük oturma odası dekorasyonu yapmak çok zevkli bir zaman dilimidir. Zevkli olmasının yanında odanın küçük olması nedeniyle bir takım zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Çeşitli farklı stratejilerle bu zorluğun üstesinden gelinebilmektedir. Bu zorlukların üstesinden gelinerek küçük oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin Renk Kullanımı

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020

Küçük bir oturma odası dekore edilirken dikkat edilecek ilk önemli husus duvarların renginin seçimidir. Beyaz renk tercih edilmesi en uygundur. Beyaz renkten korkan insanlar için ise tavsiye renk genelde krem rengi veya şampanya rengi olabilmektedir.

Renk seçiminin yanında odanın ışıklandırılması önemli bir yer tutmaktadır. Doğal aydınlatmadan azami ölçüde yararlanmak odanın ferah gözükmesinin altın kuralıdır. Bu aydınlatmadan azami ölçüde yararlanmak için yarı tonlardaki renkler seçilmelidir.

Modern oturma odası için dekorasyon fikirleri 2020 tercihlerine baktığımızda genç odası dahil odaların genelinde duvar kağıdı seçenekleri karşımıza çıkıyor.

Renk seçiminde açık renkleri tercih ederken bir yandan da modern görüntü elde etmek mümkündür.

 Küçük Oturma Odası Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020

Büyük oturma grupları yerine L koltuk tercihi çok yerinde olmaktadır.  Küçük oturma odası sahipleri televizyon ünitesi almamalıdır. Onun yerine televizyonu duvara monte etmek daha akıllıca olmaktadır.

Oturma odasında kitaplık da yer alması gerekiyorsa, bu kitaplık klasik kitaplıklar gibi olmamalıdır. Bunun yerine duvara monte edilebilen, yatay şekilde duvara monte edilebilecek modeller tercih edilmelidir.

Mobilya seçiminde renk de önemlidir. Odanın ferah gözükmesi için açık renk mobilyalar tercih edilmelidir.  Bunun yanında odada ayna kullanımı odayı olduğundan büyük göstermektedir. Ayrıca odada depolama alanları için yine duvarlara monte edilebilecek sepet ya da kutu tarzı eşyalar odada hareket alanı açılmasını sağlamaktadır.

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020

Sehpa seçimine gelecek olursak büyük bir orta sehpa yerine iki tane küçük sehpa daha yararlı olmaktadır. Ayrıca bir eşya tercih edilirken birden fazla fonksiyon içermesi küçük oturma odası dekorasyonu içi avantaj olmaktadır. Örneğin tercih edilen sehpa, elin altında bulunan kitapları muhafaza edebilen bir fonksiyonda olması yararlı olmaktadır.

Eğer bu oda aynı zamanda yemek odası olarak da kullanılacaksa bu durumda portatif yemek masası tercih edilmelidir.

Önerileri dikkate alındığında oturma odası için seçilen mobilyalar yatak odası gibi gizlilik politikası gütmeyeceğinden şeffaf modeller tercih edilebilmelidir. Oturma odası daha küçük olup daha güzel olabilmektedir.

Sade Oturma Odası Dekorasyonu

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020

Küçük oturma odaları için en mantıklı dekorasyon sade olanıdır. Çünkü zaten küçük olan oturma odası daha fazla eşya ile daha da bunaltıcı hale gelecektir. Minimum seviyede eşyanın olması en doğru hareket olmaktadır.

Sade küçük oturma odası dekorasyonu için en az sayıda eşya seçilirken de sade olanların tercih edilmesi en olağanıdır. Özellikle seçilecek koltuğun, odayla doğru orantılı boyutta bir koltuk modeli olması elzemdir. Yani büyük hacimli, hantal kanepe yerine küçük ve sade ufak koltuklar seçilmelidir.

Hatta hantal koltuklar yerine şık tabure tarzı koltuklar oturma odasındaki alanı genişletmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanında rahatça hareket ettirilebildiklerinden dolayı küçük oturma odasına farklı durumlara göre pozisyon verilmesini sağlamaktadır.

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020

Sade oturma odalarında bir odak noktası belirlemek çok önemlidir. Bu odak noktası belirlenirken sade bir aydınlatmaya büyük bir görev düşmektedir. İki parça koltuk, bir sehpa ve bir sarkan ışık odak noktasını oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Misafirler geldiğinde bu odak noktası etrafında minderler ve taburelerle yerleşilebilmektedir.

Sade oturma odalarına yakışacak en güzle dekoratif eşya bitkilerdir. Nergis ve lale gibi bitkiler odaya renk ve canlılık katmaktadır. Eğer çok fazla renkliliği sevilmiyorsa eğrelti otları gibi yapraklı bitkiler de tercih edilebilmektedir. Çiçek tercih edilirken kendin yap tarzında ortaya karışık bir senfoni meydana getirilebilir.

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020

Sade oturma odaları için başka dekorasyon fikirleri arasında koltukların duvarlarla düzgün bir açıya sahip olmadan yerleştirilmesidir. Küçük oturma odası dekorasyonu yaparken geleneksel yerleşimler bazen odaya uymamaktadır. Bu gibi durumlarda yeniliklerden kaçınılmamalıdır. Bu yenilik odanın sadeliğini bozmamaktadır. Aynı zamanda daha geniş gözükmesini sağlamaktadır.

Bir başka seçenek ise şık ve rahat sandalyelerden oluşan bir düzendir. Bir oturma odası için illaki kanepeye ihtiyaç duyacak diye bir kural bulunmamaktadır. Bu yüzden tek parça şık sandalye şeklinde rahat koltuklarla da oda dekore edilebilmektedir.

Küçük Oturma Odası Koltuk Takımları Nasıl Olmalıdır?

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020

Küçük oturma odaları dekore ederken koltuk takımı tercihi çok önemlidir. Öncelikle koltuk takımlarının rengi duvar ve halılarla uyumlu olması gerekmektedir. Aksi halde odanın küçük olması nedeniyle koltuklar odada olduğundan fazla yer kaplamış gibi gözükmektedir.

Model olarak ise koltuk takımı büyük ve hacimli olmamalıdır. Onun yerine küçük ve rahatlıkla taşınabilir modeller seçilmelidir. Genellikle L koltuk modelleri küçük odalar için kurtarıcı olmaktadır. Bu koltukların yerleri seçilirken odadaki en dar yerlerin seçilmesi odanın geni yerlerini kurtarmaktadır.

burcu-alem-kucuk-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-yapilir-2020

Eğer L koltuklar hoşa gitmiyorsa bu durumda küçük iki tek kişilik koltuk ve misafirler için de rahat şık tabureler tercih edilebilir.

Eğer oturma odası küçük olmanın yanında aynı zamanda darsa dekore edilmesi daha da zor olmaktadır. Bu durumda seçilecek koltuk takımı, oturma odasına derinlik vermek için uzun ve duvara yaslanabilir bir model olmalıdır.

Salon dekorasyonu için koltuk takımı modeli seçerken açık bacaklı olanların seçilmesi odayı ferah gösterecek başka bir ipucudur.

İlginizi Çekebilir: Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

OKUYUCU YORUMLARI

 • Ev Dekorasyon Ürünleri ile Evinize Gelen Şıklık!
  1 sene önce

  […] kağıtları oturma odası  dekorasyonu için ev dekorasyon ürünleri içerisinde akla ilk gelen seçeneklerdendir. Eski zamanlardan beri […]

  13
 • Sahin
  1 sene önce

  Yanı ne diyebilirim ki devamı gelir umarım

  13
 • Sahin
  1 sene önce

  Güzel bir yaşarım ne kadar güzel desem de az

  16
 • dtcfli
  1 sene önce

  Dekorasyon konusundaki bu yazınız çok güzel olmuş. Ev içi mimariyi çok iyi biliyorsunuz.Benzer yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.İyi günler.

  15
 • klepoara
  1 sene önce

  Başarılı bir yazı olmuş. Tasarım farklılıkları olabilir. Ebat bu konuda önemlidir. Çok iyi fikirlerdi. Teşekkür ederiz.

  14
 • Özlem
  1 sene önce

  gerçekten güzel fikirler. artık büyük evlerde oturmak zor. yaşam alanını dekorasyonla büyütmek en güzeli

  12
 • Cem
  1 sene önce

  Derinlemesine olan odalar ile geniş olan odalar arasında tasarım farklılıkları olabilir. Küçük odanın bence ebatından çok ne tipte bir küçük olduğuda önemli. Baya iyi fikirler verdi.

  14
 • Demet5228
  1 sene önce

  Yeni oturma odam için dekorasyon fikirleri ararken karşıma çıktınız benim için süper fikirler oldu bunlar çok teşekkür ederim

  15
 • Erkan
  1 sene önce

  Açıkçası koltuk seçimi konusundaki ve sade tasarımlar konusundaki fikirler baya faydalı oldu. Yeni ev dizen veya değişiklik yapmak isteyenler için epey faydalı bilgiler içeriyor. Teşekkürler.

  15
 • oğuzhan
  1 sene önce

  Eşimle yeni evimizin dekorasyonu üzerine araştırma yaparken sayfanıza denk geldim. Bu yazı çok güzel fikirler verdi bize. Çok teşekkür ediyorum yeni yazılarınızı bekliyorum.

  12
 • Murat Can
  1 sene önce

  Küçücük bir öğrenci evinde küçücük bir oturma odam var yazınızın içeriği ufkumu açtı teşekkür ederim

  16
 • Aykut
  1 sene önce

  Son zamanlardan sıkça inşaa edilen, stüdyo ve 1+1 daireler için oldukça uygun bir paylaşım olmuş. Evimde bu bilgileri en kısa zamanda hayata geçireceğim 🙂 teşekkürler

  15
 • Eda
  1 sene önce

  Açıklayıcı bir yazı kaleme alınmış. Konuya dair tüm bilgilere yer verilmiş. Devamini mutlaka bekliyoruz. Teşekkürler.

  17
 • Sinem Çoban
  1 sene önce

  Evimdeki küçük oturma odamın dekorasyonu için bir kaç bilgi ararken bu yazıyı buldum. Çok faydalı bilgiler teşekkürler.

  16
 • Gorkemsu
  1 sene önce

  Minimal yaşam alanlarımızı en akıllıca kullanmak için oldukça faydalı, detaylı fakat güzel bir yazı kaleme alınmış

  17
 • Melis
  1 sene önce

  Gerçekten çok güzel bilgiler vermişsiniz oturma odası düzeninde ve seçimlerde çok zorluk çekiyordm bu bilgiler sayesinde daha kolay seçim yapablrm çok teskkrler

  18
 • Sinan
  1 sene önce

  Gerçekten güzel bir çalışma.

  15
 • adem
  1 sene önce

  Evimizin en çok kullanılan köşelerindendir oturma odası. Peki odamız küçük olsa dahi nasıl düzenlememiz gerekiyor? bu sorunun cevabını bulabileceğiniz bir sayfa.

  13
  • Çay Tıryakısı
   1 sene önce

   Beğendiğinize ve faydalı bulduğunuza sevindim. İyi okumalar

   12
 • Murat
  1 sene önce

  Küçük oturma odalarını dekore etmek genelde bireyler için sıkıntılı olur. Yukarıdaki tüyolarla artık dekore etme sıkıntısı ortadan kalkmış olacaktır.

  15
  • Çay Tıryakısı
   1 sene önce

   Kıymetli görüşleriniz için teşekkür ederim.

   12
 • Hayat
  1 sene önce

  Renk kullanımdan mobilya seçimine kadar başarılı bir anlatım olmuş. Yazınızda dolu dolu bilgiler var. Teşekkürler.

  14
  • Çay Tıryakısı
   1 sene önce

   Bütün detayları ile ilginizi çeken bir çalışma olmasına sevindim. Takipte kalın 🙂

   10
 • Sukran
  1 sene önce

  Kriz döneminde daha buyuk bir eve tasinamiyoruz, ancak bu öneriler evimi yeniden sevmeme yardimci olacak.. birkaci odayi nasıl düzenleyeceğime dair fikir verdi sagolunn

  12
  • Çay Tıryakısı
   1 sene önce

   Biz hanımlar aslında yeniliği seviyoruz 🙂 Bu nedenle şartlarımız yer değiştirmeye uygun değilse evet en doğrusu olanı yenilemek. Yazının bu noktada size fikir vermiş olmasına sevindim. Teşekkürler.

   15
 • İbrahim Burak Türker
  1 sene önce

  Çok güzel bir bilgi olmuş ben çok beğendim oturma odam için sizin sayenizde harika tasarımlar yaptım çok teşekkür ederim

  16
  • Çay Tıryakısı
   1 sene önce

   Biz teşekkür ederizzz güle güle kullanın

   10
 • Kahve telvesi
  1 sene önce

  Çatı katında yaşıyorum. Küçük mobilya dekorasyon fikrini tuttum. Evin kullanım alanını iyi oluyor diye düşünüyorum.

  9
  • Çay Tıryakısı
   1 sene önce

   Çatı katı için yeni dekorasyon fikirlerini ele aldığım bir yazı yakında yayında olacak lütfen takipte kalın görüşmek üzere

   12
 • Sezinde
  1 sene önce

  Yeni eve taşınma sürecim var ve aradığım en açık, faydalı yazı bu oldu. Elinize emeğinize sağlık. Küçük oturma odalarında bahsettiğiniz kitaplık tüyosunu notlarıma ekledim bile.. 🙂

  15
 • Demet5228
  1 sene önce

  Benimde oturma odam çok küçük ve dekorasyon yapmakta zorlanıyordum. Bu fikirler sanki benim için yazılmış gibi çok teşekkür ediyorum.

  13
 • yazarhanim
  1 sene önce

  Sizce küçük oturma odasının duvarları için krem rengi mi daha iyi, yoksa açık gri mi? Mobilyalarım açık mavi renginde. Bu arada yazı çok faydalı olmuş emeğinize sağlık:)

  12
  • Çay Tıryakısı
   1 sene önce

   Açık mavi koltuk takımı için açık gri daha uyumlu olacaktır diye düşünüyorum. Ancak krem ya da gri seçenekleri dışında çakıl taşı rengini de düşünebilirsiniz

   12
 • İbrahim
  1 sene önce

  Covid-19 döneminde herkes mobilyası mı ve evini düzenlemeye başladı. Ben de benimkine başladım. Araştırırken bu siteye ve bu yazıya denk geldim. Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Yazara teşekkürler. Çok faydalandım. Herkese tavsiye ederim.

  16
  • Çay Tıryakısı
   1 sene önce

   Teşekkür ederim yeni yazılar için takipte kalın

   13
 • Krizantem
  1 sene önce

  En güzel oda düzeni MOR duvar, bir ÇEKYAT, bir MASA, bir de basit KİTAPLIK, daha başkasına gerek yok.
  Ancak yine de tavsiyeleriniz için teşekkürler.

  16
 • samet
  1 sene önce

  Çok güzel bir konuya değinilmiş. Oturma odanız küçük olsa bile güzel dekorasyon ile ferah bir ortam yaratabiliyorsunuz. teşekkür ederim

  15
 • MEHMET ALİ BALCILAR
  1 sene önce

  Odaların küçük olması nedeniyle mobilyaları odaya sığmayanlar için harika bir yazı, eşyalarınızı seçerken bu yazıyı dikkate alırsanız rahat edersiniz.

  15
 • TANER
  1 sene önce

  Gayet güzel bir içerik olmuş devamini mutlaka bekliyorum. Severek okudum herkese tavsiye ederim.

  12
 • Yağmur
  1 sene önce

  Küçük alanların dekarasyonu gerçekten oldukça zor. Alanları en verimli şekilde değerlendirmemizi sağlayacak güzel bir yazı olmuş.

  12
 • Cüneyt ertaş
  1 sene önce

  Oturma takımlarını dekarasyonunu anlatan hangi koltukları alcağımızı anlatan mükemmel bir site Çok Çok güzel tavsiye ederim işin ehli insanlar süper

  14
 • Baran
  1 sene önce

  Bu sıralar mobilyalar çok pahalı ve basit işlemler bile çok para istiyor tabi durumu iyi olanlar için güzel bir paylaşım olmuş

  13
 • Berat aksoz
  1 sene önce

  Küçük sayabilecegimiz odayi daha şirin ve sade yapmaya yardimci olacak kesinlikle.küçük balkon yazisini da bekleriz

  13
 • Enes
  1 sene önce

  Salon ve oturma odası dekorasyonu hakkında çok faydalı bilgiler edinmiş oldum:Çok teşekkür ederim.Başarılar dilerim

  13
 • Filiz
  1 sene önce

  Oturma odası küçük olanlar için harika bilgiler vermişsiniz. Benim odamda küçük ve eşyalari yerleştirirken zorluk cekiyordum. Önerilerinizi deneyeceğim.

  13
 • Fadime
  1 sene önce

  Çok faydalı bir yazı oldu benim için. Yatak odamı dekore etmeyi düşünüyordum. Bu yazıdan çok faydalandım. Çok teşekkür ederim bu muhteşem bilgi için.

  15
 • Furkan
  1 sene önce

  Oturma odamı yeniden düzenlemeyi düşünüyordum denk geldi bu yazıyı gördüm çok güzel detaylar anlatılmış buradan yararlanmayı düşünüyorum.

  11
 • Enessyildirm
  1 sene önce

  Kendi odam için istiyorum ama çok güzel ve mütişler hâlâ karar veremedim herşey çok ayrıntılı

  11
 • Mustafa
  1 sene önce

  Oturma odamı yenilemeyi düşünüyordum. Bu bana çok yardımcı oldu gerek dekarasyon gerek renk uyumu gercekten çok güzel

  13
 • Gizem
  1 sene önce

  Bizim oturma odamiz da cok küçük ama bu verilen ufak detaylardan faydalanarak yeniden duzenlemeyi düşünüyorum, yazi cok yararli oldu sagolunn

  13
 • Eray Aygün
  1 sene önce

  Oturma odası dekarasyonuyla ilgili herşey var burdan çok bilgi alabilirsiniz ben aldım ve alamayada devam ediyorum

  13
 • Keremefe24
  1 sene önce

  Sizin sayenizde evimi daha güzel bir konuma getirdim teşekkurler

  15