«
  1. Anasayfa
  2. Dekorasyon
  3. Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

burcu-alem_kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük yatak odası dekorasyonu diğer dekorasyon fikirleri ile karşılaştırıldığında biraz daha sınırlıymış gibi görünse de orijinal fikirlerle güzel sonuçlar doğurabilmektedir. Küçük bir yatak odası için yapılacak en son şey tüm mobilyaların birbirinin aynısı olan büyük bir yatak odası takımı almaktır. Bu takımlar zaten küçük olan odaya daha da bunaltıcı bir hava katmaktadır.

YouTube video

Eğer küçük bir yatak odasına sahipseniz takım halinde değil de her bir eşya için ayrı alışverişe çıkmanız daha mantıklı olacaktır. Biz de sizler için küçük yatak odası nasıl dekore edilir ve küçük yatak odası nasıl dekore edilir Sorusunun cevabını vermiş olacağız.

Küçük Yatak Odası İçin Mobilya Seçimi

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Son yıllarda oldukça moda olan minimalist yaşam tarzı, küçük yatak odası için mobilya seçimlerinde de oldukça popülerdir. Eğer yatak odanızda yer sıkıntısı yaşıyorsanız minimalist mobilyalar sizin için adeta bir kurtarıcı niteliği taşıyacaktır. Abartılı detayları ile göz yormayan tasarımlar hem şıklığı ile hayran bırakacak hem de zihninizi yormayan huzurlu bir ortam sağlayacaktır.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Eğer bir yatağa ihtiyacınız varsa king size olarak isimlendirilen büyük yataklardan tercih etmemelisiniz. Bunun yerine altında baza veya çekmece bulunan quien size yataklar küçük yatak odası dekorasyonu için daha uygun olacaktır. Mobilyalarınızı satın alırken yuvarlak hatlı olanlardan seçmeniz de odanızın daha ferah daha geniş görünmesine katkı sağlayacaktır.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Gardrop seçiminde ise açık gardrop sistemleri odanızda daha az yer kaplarken aynı zamanda size daha çok depolama alanı sağlamış olacaktır. Kurulumunun modüler olmasından dolayı odanızı dizayn ederken size büyük kolaylık ve pek çok seçenek sağlayacaktır.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük yatak odanız için minik ama kullanışlı bir makyaj masası tasarlamalısınız. Duvara monte edilebilen makyaj masaları hem zeminden tasarruf etmenizi sağlayacak hem de estetik bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Birbirinden farklı malzemeleri kullanarak oldukça ekonomik ve kullanışlı bir makyaj aynasına sahip olmanız mümkün!

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük bir yatak odasına sahip olsanız bile şık bir çalışma masanız olması hiç de zor değildir. Çok fazla bütçe ayırmanıza bile gerek olmadan normal bir rafı duvara monte ederek küçük bir çalışma masası haline getirebilirsiniz. Böylece odanızda sevimli bir çalışma köşesiniz olur.

İlginizi Çekebilir:En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

Küçük Yatak Odası İçin Depolama Alanları

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük yatak odası dekorasyonu için en verimli yerler kesinlikle duvarlardır. Duvarlarınızı doğru kullandığınız takdirde harika depo alanlarına dönüşecektir. Duvarlarınızdaki raflara dekoratif eşyalarınızı ve kitaplarınızı koyarak güzel bir görüntü sağlarken yerden de tasarruf etmiş olursunuz. Raflarınızı tavana ne kadar yakın monte ederseniz odanıza o kadar ferah bir görüntü katmış olursunuz. Çünkü rafların tavana yakın olması tavanınızın daha yüksek görünmesine katkı sağlayacaktır.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Yatağımızın ön kısmını genellikle fazla kullanmadığımız için buraya eklenecek olan raf ile işimize yaramayan bölümden kullanışlı bir depo alanı oluşturabiliriz. Kendinizin bile kolaylıkla basit malzemeler aracılığı ile yapabileceği raflara kitaplarınızı ya da pikelerinizi yerleştirerek değerlendirebilirsiniz.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük yatak odası dekorasyonu için en önemli ayrıntılardan birisi açık renk tercihinde bulunmaktır. Çok kısa sürede kirlenir gibi bir düşünceniz varsa beyaz boyanın temizlenmesi diğerlerine oranla çok daha kolaydır. Nevresim alırken açık renkler tercih etmeye gayret edin. Bu şekilde odanız eskisinden daha geniş ve ferah görünecektir.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük bir odaya sahipseniz yatağınızın hemen yanındaki komidinler bile çok fazla yer kaplıyor gibi görünebilir. Her yatak odasında komidin olacak diye bir şart yok. Siz de bunun yerine yatağınızın hemen başucuna bir raf monte ederek yerden tasarruf ederken kişisel eşyalarınızı oraya yerleştirebilirsiniz. Böylelikle telefon, gözlük, su bardağı gibi eşyalarınıza da yer açılmış olacaktır.

Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir ?

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük bir yatak odasına sahip olanlar ilk olarak “Küçük yatak odası nasıl dekore edilir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Bu tarz yatak odaları için yapılacak ilk iş yatağı duvara yaslı olacak şekilde yerleştirmektir. Hatta geniş bir yatak odasına sahip olsanız bile yatağa ortalamak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Buna harcayacağınız yeri çok başka dizaynlar için kullanabilirsiniz.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük odalar için en kullanışlı yöntemlerden birisi de odayı bölmelere ayırmak olacaktır. Böylece kendinize hem uyuma alanı hem çalışma alanı hem de oturma alanı oluşturmuş olacaksınız. Fakat bu dizaynı tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus odaya ışık geçişini engellemeyecek şekilde ayarlamak olacaktır. Odanız ne kadar şık bir dizayna sahip olursa olsun ışığın engellenmesi halinde hoş bir görüntü ortaya çıkmayacaktır.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Küçük odalar için yalnızca zeminler değil duvarlar da en az onlar kadar kıymetlidir ve boşa harcanmaması gerekir. Eğer yatağınızın başını pencereye gelecek şekilde yerleştirirseniz bu kıymetli alanlarınızı boşa harcanmaktan kurtarmış olursunuz.

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İçin Aydınlatma Fikirleri

Küçük yatak odası dekorasyonu için aydınlatma oldukça önemlidir. Oda küçük olduğu için onu basık ve bunaltıcı havasından kurtarmanın en iyi yolu ışık geçişini çok iyi ayarlamak olacaktır. Bunun için perdelerinizi olabildiğince açık renklerden tercih etmeniz gerekmektedir.

kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Sınırlı bir alana sahip odalar için abajur tarzı aydınlatmaları tercih etmek oldukça yanlıştır. Bunun yerine yatağınızın hemen yanına aplik asmanız daha mantıklı olacaktır. İşlev bakımından abajurdan hiçbir farkı yoktur. Artı olarak yatak odanızın abartı bir görüntüden kurtulmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Mutluluk Veren Renkler ve Renkler Ne İfade Eder

  2. Pingback: Balkon Dekorasyon Fikirleri

  3. Pingback:  Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır 2020?