«
  1. Anasayfa
  2. İlaç ve Eczane Ürünleri
  3. Kürtaj Hapı Cytotec Fiyati Nedir? Duşuk Yaptıran İlaç Kullananlar ve Deneyimleri

Kürtaj Hapı Cytotec Fiyati Nedir? Duşuk Yaptıran İlaç Kullananlar ve Deneyimleri

burcualem-kurtaj-hapi-cytotec-fiyati-nedir-dusuk-yaptiran-ilac-kullananlar-ve-deneyimleri5

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde istenmeyen hamilelikleri sonlandırmak amacı ile kürtaj hapı kullanılmaktadır. Tablet şeklinde olan bu ilaçlara gebeliğin erken dönemlerinde başvurularak gebeliğin sona ermesi amaçlanmaktadır.

YouTube video

Aslında bu tarz ilaçların düşüğe sebep olduğunu söylemek çok doğru olmayacaktır. Çünkü bu ilaç kullanıldığı zaman hamileliğin ilk aşamasına etki etmektedir. Yani cinsel birleşmenin ardından sperm ile yumurtanın birleşmesine engel olmak gibi bir işlevi bulunmaktadır. Bu sayede embriyonun rahme yerleşmesinin önüne geçilmektedir.

Kürtaj Hapı Cytotec Kullananlar 2020

Cytotec dünyanın birçok ülkesinde kullanılan kürtaj hapı ülkemizde kullanılması yasak olan bir ilaçtır. Bu ilacın içerisinde vücudumuzun kendiliğinden üretmiş olduğu prostaglandin isimli maddeye çok benzeyen misoprostol isimli madde yer almaktadır. Prostaglandin denilen madde mide ve bağırsakta bulunmaktadır. Mukozanın korunmasına katkı sağlamaktadır.

burcualem-kurtaj-hapi-cytotec-fiyati-nedir-dusuk-yaptiran-ilac-kullananlar-ve-deneyimleri

Bu ilaç kullanıldığı zaman gebelik kendiliğinden rahimden atılmaktadır. Bu ilaç Dünya Sağlık Örgütü’nün oluşturmuş olduğu temel ilaçlar listesinde de bulunmaktadır. Fakat ülkemizde Sağlık Bakanlığı onay vermediği için kullanılmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle eczanelerde satılması da yasaklanmıştır. Düşük yaptıran ilaç kullananlar rahim duvarına tutunan yumurtanın bozulması amacı ile kullanmaktadır. Rahim duvarı kasılarak gebelik halinin bozulmasına sebep olmaktadır.

Kürtaj Hapı Güvenli mi?

burcualem-kurtaj-hapi-cytotec-fiyati-nedir-dusuk-yaptiran-ilac-kullananlar-ve-deneyimleri

Hamilelik sonlandırma yöntemleri arasında riski en düşük olan sonlandırma yöntemidir diyebiliriz. Yani ilacı kullandıktan sonra herhangi bir komplikasyon ile karşılaşma riskiniz diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında çok daha düşük olacaktır. Bu tedavi yöntemine başvuran 100 kadından ortalama olarak yalnızca 2 tanesi ya da 3 tanesi daha sonra uzmana başvurmak durumunda kalmaktadır. Diğer kalan büyük çoğunluk ise herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymamaktadır.

burcualem-kurtaj-hapi-cytotec-fiyati-nedir-dusuk-yaptiran-ilac-kullananlar-ve-deneyimleri

Konu ile alakalı yapılan araştırmalar da cerrahi yöntemler kullanılarak yapılan kürtajın medikal kürtaja nazaran daha büyük bir risk taşıdığını ortaya koymaktadır. Medikal kürtaj ile yapılan gebelik sonlandırma işleminin hayati riski 100.000’de 1’dir. Bu oranda bizlere medikal kürtajın en az normal kürtaj kadar doğal ve risksiz olduğunu göstermektedir. Birçok Avrupa ülkesinde de kürtaj hapı kullanılarak gebeliğe son verilmektedir. Cyctotec fiyatı 2020 yılında 19,33 TL ‘dir.

Dilerseniz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *