Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Beslenme ve Diyet
 4. »
 5. Kuşburnu Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Faydaları Nelerdir?

Bilgece Bilgece - - 8 dk okuma süresi
1 3
burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Kuşburnu faydaları nelerdir sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen kuşburnunun sayısız faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendiren kuşburnu sıklıkla tercih edilmektedir. Grip, nezle ve tüm soğuk algınlığı çeşitleri için kuşburnunun olumlu faydaları göz ardı edilmemelidir. Yapılan araştırmalara göre C vitamini bakımından kuşburnu oldukça zengindir.

YouTube video

Kuşburnunda yer alan C vitamini miktarı, limondan 60 kat daha fazladır. Bu durum ise kış gününde sıklıkla kuşburnuna başvurma ihtiyacına yol açmaktadır. Bitkinin çiçekleri de pek çok alanda kullanılmaktadır. Bitkinin mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca bağırsak problemlerinin çözümünde kuşburnunun olumlu etkilerine pek çok kişi başvurmaktadır.

Kuşburnu Faydaları ve Kullanımı

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Kuşburnu faydaları ve kullanımı bitkinin farklı şekillerde tüketimi ile elde edilmektedir. Kuşburnu çayı ve kuşburnu marmelatı bitkinin yoğun şekilde kullanım şekillerindendir. Ayrıca reçel ve pekmez olarak da bitkinin kullanımı yaygındır. Özellikle kış aylarında kuşburnunun faydaları daha fazladır.

Günlük olarak kuşburnu tüketimi ile bitkinin sayısız faydasından yararlanılabilmektedir. Bitki yüksek oranda besin değerine sahiptir. Bitkide; C vitamini, kalsiyum, demir, selenyum, manganez, B vitaminleri ve E vitamini bolca yer alır. Yaşlılık döneminin rahat geçmesi için de kuşburnu tüketimi önemli olmaktadır.

Kuşburnu Faydaları İbrahim Saraçoğlu

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Kuşburnu faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından değerlendirilmiştir. İçerisinde bulunan zengin vitamin ve mineral kaynağı doğru kullanımda vücuda etki gösterecektir. Genel olarak faydalı yanları şunlardır:

 • Artrit ağrılarının kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur, eklemlerde bulunan kıkırdakların zarar görmesini önlemek adına kuşburnu tüketimi artırılmalıdır. Özellikle 60 yaş üstü için artrit ağrıları kalıcı ve rahatsız edici olabilmektedir.
 • Solunum yollarında rahatsızlık olanların bir numaralı ilacı kuşburnu olmalıdır. C vitamini bakımından zengin olan bitki her türlü C vitamini eksikliğine dayalı rahatsızlıkları kısa sürede yok etmektedir. Antioksidan bakımından zengin olarak bitki, hastalıklara karşı güçlü bir ilaç olarak değerlendirilmektedir.
 • Kötü kolesterolün yok edilmesinde kuşburnu tüketimine başvurulabilir. Kuşburnunun kolesterolü dengeleyici özelliğinden faydalanılabilir. Ancak bu sebeple kullanılacaksa öncelikle doktora danışmakta fayda bulunmaktadır.
 • Vücuttaki enfeksiyonun yok edilmesinde işlevseldir. Vücuttan serbest radikalleri uzaklaştırarak eklem iltihaplanmalarına karşı iyi gelir. Safra kesesi rahatsızlığını gidermek için günlük bir çay kaşığı tüketmeniz faydalıdır.
 • Önemli etkileri arasında kanserle mücadele de yer almaktadır. Kanser gibi önemli sayılan hastalıkların olumsuz etkilerini azaltmada kuşburnu işlevseldir. Kanserli hücrelerin oluşmasını önler. Kanserli hücrelerin çoğalmasını aynı zamanda etkin bir hale gelmesini engeller.
 • Şeker hastalığı olanlar için kan şekerini dengeleyici özelliği nedeniyle kuşburnu tercih edilebilir, şeker hastalarının da kuşburnunu kullanmadan önce doktoruna danışması önerilebilir.
 • Demir eksikliği ve kansızlık gibi vücudu zayıf düşüren hastalıklarda taze kuşburnu oldukça işe yarar.

Kuşburnun Cilde Faydaları

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmak üzere kullanılan bu bitki, cilt ve deri sağlığı için yararlıdır. Kuşburnunun cilde faydaları konusunda bilinmeyen pek çok fayda da yer almaktadır.Cilt temizleme sırasında tercih edilen bitkinin yağıdır. Kuşburnu yağı bitkide yüksek oranda bulunur. Cilt ve deri üzerinde temizleyici bir özellik sunmaktadır.

Kuşburnu Zayıflatırmı?

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Böbreklerin çalışmasına kuşburnu katkı sağlar, kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur. Şişliklerin yok edilmesinde kuşburnu kullanılabilir. Ayrıca vücuttan ödem atmak isteyenler tarafından da bitkinin yararı fazladır. Günde bir bardak kadar içilen kuşburnu ile ödem problemleri kısa sürede çözüme kavuşacaktır. Kuşburnu zayıflatırmı sorusunun cevabı zayıflattığı yönündedir.

Bölgesel incelme için son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre günde 100 mg kuşburnu tüketimi sonucunda haftalık olarak kilo kaybının yaşandığı görülmüştür. Karın bölgesindeki yağlanmalar için kuşburnu tüketimi artırılmalıdır.

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Kuşburnu faydaları elde etmek için kuşburnu çayı tüketimi önemlidir. Çayın hazırlanması son derece kolaydır. Hazırlanması için gerekli olan malzemeler şunlardır; 6 tane kurutulmuş ve yumuşak kabuklara sahip olan kuşburnu, 1 bardak su. Çayın hazırlanması pratik olurken vücuda kısa sürede etki etmektedir. Öncelikle suyun kaynatılması gerekir. Kaynamış olan suya 15 dakika boyunca beklemek üzere kuşburnu tanecikleri koyulmalıdır.

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Bu şekilde 15 dakika boyunca suyun içerisinde kuşburnu demlenir. Ardından kuşburnu tanecikleri süzülmelidir. Süzme işleminden sonra oluşan su, sade olarak içilebileceği gibi bal ya da tarçın aracılığı ile de tüketilebilmektedir. Kuşburnunun ilk hali sert olduğu için, kuşburnu bitkisini yumuşatmak için çay yapma işleminden önce 5 dakika kadar kaynamış suda bekletmek faydalı olabilir. Kuşburnu bitkisinden sirke ve şerbet yapımı da mümkündür. Görüldüğü gibi bitkinin çok sayıda kullanım şekli bulunmaktadır.

Kuşburnu Zararları Nelerdir? Kuşburnu Faydaları ve Zararları

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Çok sayıda fayda sağlayan kuşburnu insanlar tarafından bitkisinin herhangi bir zararının olup olmadığı merak edilmektedir. Kuşburnu faydaları ve zararları karşılaştırılması için, tüketimin düzenli olarak yapılıyor olması gerekmektedir. Genel anlamda bitkinin insan sağlığına herhangi bir zararı olduğu söylenemez.

Alerjik bir bünyeye sahipseniz kuşburnu zararları ile karşılaşmamak için doktorunuza sorabilirsiniz. Ancak hamile kadınların bitkiyi tüketmeden önce doktor bilgisine başvurması gerekmektedir. Çok fazla miktarda tüketiminin C vitamini düzeyini yukarı çekmesi ile mide yanması ve kabızlık durumları meydana gelebilmektedir.

Siyah Kuşburnu Faydaları Nelerdir?

burcu-alem-kusburnu-faydalari-nelerdir

Siyah kuşburnu faydaları normal bir kuşburnu bitkisine göre daha fazladır. İçerisinde daha fazla vitamin bulunmaktadır. Siyah kuşburnu Türkiye coğrafyası baz alındığında belirli kesimlerde yetişmektedir. Bu kesimler dışında bitkinin yetiştiği alanlara rastlamak oldukça zordur. Bitki türünün ender olması, değerli olmasına yol açmıştır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde pek çok rahatsızlığa son derece iyi gelmektedir. Siyah kuşburnu, vücuttaki idrarın sağlıklı bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.