KYK Bursu Ne Zaman Yatacak

kyk-bursu-ne-zaman-yatacak

KYK bursu ne zaman yatacak sorusu lisans ve ön lisans okuyan öğrencilerin gündeminde olan önemli konulardan biri oluyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafındanbursödemeleri açıklandı. KYK burs yatma tarihleri 2020 her ayın 6 ila10’u arasında gerçekleşiyor ve ekim ayında başlıyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun KYK bursu kapsamında yaptığı açıklamalaraistinadenKYK ekim ayı bursları ne zaman yatacaksorusu da cevap buluyor. KYK bursune zaman yatacak, 6-10 Ekim tarihleri arasında yapılıyor

KYK Bursu Nedir

KYK bursu nedir sorusuna, lisans ya da ön lisans okuyan; ama maddi olanaklardan yoksun olan öğrencilerin maddi açıdan desteklenmesi amacı ile verilen burs şeklinde açıklanır.

Burs kelime anlamı olarak öğrenim durumları için karşılıksız verilen ödemeye denir, KYK bursu da öğrencinin Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından karşılıksız aldığı ödemedir yani geri ödeme durumu söz konusu değildir. Belli şartların yerine getirilmesi ile belli sayıda öğrencinin alabildiği burs için başvuru şartları bulunur.

KYK Bursu Ne Zaman Yatacak | KYK Bursu Başvurusu

KYK bursu başvurularıe-devlet üzerinden öğrenciden kazandığı bölüm, hane kişi sayısı, yardıma muhtaç birinin olup olmadığı, ev ya da araba bilgileri, anne ve babanın maaş bordro detayları gibi bilgilerin doldurulması ile yapılabiliyor. Yapılan tüm başvurular komisyon tarafından özen ile incelenerek değerlendirilir.

KYK bursu ne zaman yatacak T.C. kimlik numaralarının son hanesindeki sayıya göre gerçekleştiği söylenir.İlk KYK bursu ne zaman yatar için de Ekim ve Kasım ödemeleri toplu şekilde T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılır.

KYK bursu ücretleri ise 2020 senesi itibari ile önlisans ve lisans öğrencilerine için 550 TL, yüksek lisans öğrencileri için 1100 TL ve doktora öğrencileri için ise 1650 TL olarak belirlenmiştir

KYK Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

E- devlet üzerinden kolaycaKYK bursuiçin başvuruyapılabiliyor.Devlet, başarılı olup dadurumları maddi açıdan yeterli olmayan üniversite öğrenci adaylarınaburs imkânı sağlıyor. KYK bursu ne zaman yatacak bilgisinden önce KYK bursu başvuru şartlarınelerdir, bilinmesi gerekir.

 1. Kişinin, ön lisans ya da lisans öğrencisi olması gerekir
 2. Kişinin, master ya da doktora öğrencisi olması gerekir
 3. Öğrenci, 2 yıllık okullardan mezun olup 4 yıllık okullardan birine de dikey geçiş sınavı ile kayıt yapması durumunda

Aynı evde yaşayanfarklı öğrenciler burs alabilir; ancak bir öğrenci bursun yanı sıra öğrenim kredisi de alamıyor.

Ön lisans ve lisans öğrencisi olunmasının haricinde ÖSYM sınav sonucunun ham puan bazında ilk 100’e giren öğrenciler de başvurabilir.

Açık öğretim öğrencileri burstan normalde faydalanamıyorlar; ancak belli bir istisna da yapılmıştır.Bu istisna, şehit ve gazi ailelerini kapsar.Şehit çocuklarına, şehidin bekâr olması durumunda bekâr kardeşine ya da gazi çocuğuna gazinin bekâr olması halinde de gazinin kendisine başvuru imkânı sunuluyor.

Burstan Yararlanamama Nedenleri;

 1. Öğrenci daha önceden burs ya da öğrenim kredisi kullanmış ise
 1. Öğrencinin kayıt olduğu tarihten itibaren 1 yıl kaybının olması
 2. T.C. vatandaşı olmayan öğrenciler
 3. Hazırlık sınıfı öğrencileri
 4. Açık öğretim öğrencileri,
 5. Yönetmelik hükümlerince burs almaya yetersiz olan öğrenciler.

Öğrencinin okuldan atılması ve okul süresinin uzaması da KYK bursu kesilmesi nedenleri arasına girer. KYK bursu ne zaman açıklanacak denir ise 8 Kasım 2020 de biten başvuruların ardından Kasım sonu gibi açıklanması gerçekleşir.

KYK Bursu Ne Zaman Yatacak

KYK bursu ne zaman yatacak, KYK bursundan faydalanan üniversite öğrencilerinin her ay devletten aldıkları ödemeler, her ayın  6 ila 10 tarihleri arasında yatırılıyor. T.C. kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen tarihler KYK bursu ne zaman yatacak2020 sorusunun cevabı olur. Kimlik numarasına göre ayarlanan ödeme tarihleri ile şu şekildedir;

 • C. kimlik numarası 0 ile bitiyor ise ayın 6’sında
 • C. kimlik numarası 2 ile bitiyor ise ayın 7’sinde
 • C. kimlik numarası 4 ile bitiyor ise ayın 8’sinde
 • C. kimlik numarası 6 ile bitiyor ise ayın 9’unda
 • C. kimlik numarası 8 ile bitiyor ise ayın 10’unda

KYK kasım ayı bursu ne zaman yatacak sorusu da aynı şekilde kimlik numaralarının son hanesine göre 6 ila 10 tarihlerinde gerçekleşiyor. KYK ne zaman yatacak 2021 ise henüz belli olmamıştır.

KYK ne zaman yatacak ve nasıl çekiliyor sorusu için ödemelerZiraat Bankası’ndan alınıyor. Genç kart sahibi olan öğrenciler işlemleriniATM’lerden de yapabildiği gibi öğrenci aynı zamanda kimliği ile banka şubelerinden de ödemesini alabilir. KYK kredi ödemeleri de kyk bursu gibi kimlik numarasına göre ayarlanmaktadır.

Yazımızı beğendiyseniz Eğitimcilere ve Öğrencilere Birbirinden Faydalı Uzaktan Eğitim Uygulamaları konulu yazımıza da göz atarak o konu hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Exit mobile version