Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman 2021 Son Dakika Bilgisi

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman 2021 Son Dakika Bilgisi

Bilgece Bilgece - - 8 dk okuma süresi
1 0
kyk-yurt-basvurulari-ne-zaman-2021-son-dakika

Üniversiteliler için KYK yurt başvuruları ne zaman sorusu son zamanlarda oldukça önem kazandı. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte tercihler yapıldı. 20 Ağustos’a uzatılan tercih süresinin artık son bulması ile birlikte heyecanlı vakitler başladı. Kesin olarak üniversiteye yerleşeceğini düşünen öğrenciler ise barınma sorununu çözebilmek adına yurt araştırmalarına başladı. Devlet tarafından çok uygun fiyatlarla barınma imkanı sunulan KYK yurtları başvurusu hakkında araştırmalar son dönemde hız kazandı.

YouTube video

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman 2020 2021 Bilgisi

Geçmişte nasıl KYK yurt başvuruları ne zaman 2020 araştırmaları yapıldıysa 2021 itibari ile aynı araştırmalar sürüyor. Üniversite eğitimini şehir dışında sürdürecek olan kişilerin özel yurtlara nazaran daha uygun fiyatlarla sunulan yurt fırsatından yararlanmak istemektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından oluşturulan yurt ve burs başvuruları hakkında ilanlar da takip edilmektedir.

kyk-yurt-basvurulari-ne-zaman-2021-son-dakika
KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK yurt başvurusu ne zaman sorusunun cevabı net olarak belli değil. KYK resmi sayfası incelendiğinde henüz net bir tarih duyurulmadı. Günümüz itibari ile tercih sonuçları açıklanmadığı için yurt başvuruları henüz netlik kazanmadı. Üniversiteye yerleşme durumunun netleşmesi ile birlikte resmi takvimin açıklanması bekleniyor. 1 hafta gibi kısa bir süre için açık olacak başvuru sürecinden sonra kazananlar duyurulacaktır.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman 2021 2022 Sorusunun Cevabını Yurtlar Kurumu Verecek!

Devlet tarafından yüksek öğrenim gören öğrencilere yurt ve burs konusunda işlemleri Yurtlar Kurumu yürütmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak tanımlanan KYK, üniversite öğrencilerinin barınma hizmetini kolaylaştırmak için yurt imkanını sunuyor. Öğrenciler başvuruları yaptıktan sonra kazanırsa eğer ilk olarak barınma ücretini ödeyerek taahhüt imzalıyor. Eğer ilk ücreti ödemez ya da imzalamazsanız hakkınız yanacaktır.

kyk-yurt-basvurulari-ne-zaman-2021-son-dakika

Öğrenciler KYK yurt başvuruları ne zaman sorusu kadar KYK yedek sıralama çıkanların ne yapması gerektiği merak ediliyor. Her öğrenciye direkt olarak yurt imkanı çıkmayabiliyor. Çoğu öğrenci karşısında yedek sıralama ile karşılaşır. Yedek sıralama, ilk öncelik olarak imkân kazanan öğrencilerin kayıt yaptırmaması durumunda hak kazanırlar. Burada şehir/ilçe içerisindeki yurdun kapasite imkânı ya da yeni açılacak yurt durumu da etkili olmaktadır. Yedek sıralamaları sürekli olarak güncellendiğinden Yurtlar Kurumu sayfasından güncel sıralamaları takip etmelisiniz.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlıyor Sorusu Sonrası KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

YouTube video

YKS sonrası üniversiteye yerleşen öğrenciler, KYK yurt başvuruları ne zaman başlar ve yurt başvurusu nasıl yapılır merakı içerisinde olurlar. Yurt başvuruları basit birkaç adımla gerçekleşmektedir. Şimdi sizlere başvuruyu nasıl yapacağınıza dair adımları belirteceğiz. İlk olarak yurt başvuru tarihleri açıklandıktan sonra:

 • E- devlet üzerinden başvuru yapacağınızdan yoksa PTT aracılığı ile şifrenizi alıp e-devlete kayıt olun.
 • Kayıt sonrası KYK Yurt Başvuru araması yaparak gerekli sayfaya erişin.
 • Sayfada yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 • Eski ya da yanlış bilgilerinizi güncelleyin.
 • Varsa özür durumunuzu, öncelik durumunuzu belirtin.
 • Tüm bilgileri doldurduktan sonra onaylayın.

Yurt başvurusunu böylece kısa süre içerisinde tamamlamış olursunuz.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Açıklanır?

Onay sonrası KYK yurt başvurusu ne zaman takviminde genellikle sonuca yönelik net bir tarih verilmez. Ancak Eylül ayı itibari ile eğitim dönemi başlayacağından en geç 1 ay içerisinde açıklanması beklenir. Haberi duyurulduktan sonra e-devlet üzerinden bakabilirsiniz. Daha öncede bahsedildiği üzere eğer yedek sıralamanız ile karşılaşırsanız sürekli olarak sayınızın güncel durumunu öğrenmelisiniz. Aynı zamanda yurdun çıkma ihtimali eğitim dönemi içerisinde de mümkün olabilmektedir. Özel yurtta başlamak zorunda kalacağınızdan ötürü yurtla durumu görüşerek buna göre anlaşma oluşturmalısınız.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman 2021 Son Dakika: KYK Yurt Önceliği Olanlar Duyuruldu!

Devlet, yurt ve burs başvurularında maddi imkânları kısıtlı olanlara öncelik vermektedir. Ancak öncelik verme durumu sadece maddiyatla sınırlı olmamaktadır. Yaşam içerisinde gerçekleşen bazı durumlardan ötürü kimi öğrenciler öncelikli olarak değerlendirilerek neredeyse %99 oranında ilk yerleştiren kişiler olmaktadır. KYK yurt başvuruları ne zaman sorusu kadar öncelikli listede olup olmadığınız önemlidir. İşte KYK yurt ve burs başvurusu sırasında öncelikli kişiler:

kyk-yurt-basvurulari-ne-zaman-2021-son-dakika

 

 • Şehit eşi ve çocukları,
 • Şehit çocuğu yoksa bekar kardeşi,
 • Gaziler ve gazi çocukları,
 • Anne ve babasını vefat etmiş olan 25 yaşın altında bulunan öğrenciler,
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınmış kişiler,
 • Devlet koruması altında olanlar ücretsiz barınma hakkına sahip olurlar.

Öğrenciler taksirli suçtan dolayı hakkında işlem uygulandıysa yurt için engel olmamaktadır. Ancak taksirli bir suçtan dolayı değil de kamu kurum ve kuruluşlarına girme engeli oluşturacak bir suç işlediyse yurt başvurusunda şansı bulunmamaktadır. Aynı zamanda yaşamaya engel olacak seviyede engeli bulunan ve bir işte çalışmaması durumunda, ceza almamış olması ile birlikte de öncelik hakkı kazanabilir.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman 2022?

2022 yılı için şimdiden KYK yurt başvuruları ne zaman sorgusu erken olacaktır. Ancak genel olarak yıl içerisinde başvuru ve sonuçlandırmalar belirli bir sıralama içermektedir. Öncelikle yıl içerisinde 2022  YKS gerçekleşmesi gerekir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercihler yapılır. Tercih süreci sonrası üniversite kayıtları gerçekleştiği zamanlarda yurt başvuruları da tarihlerle belirtilir. Eylül ayında üniversitelerde eğitim hayatı başlamadan KYK yurt sonuçları da verilir.

kyk-yurt-basvurulari-ne-zaman-2021-son-dakikaÜniversite hayatına ilk defa başlayacak olanların heyecanla beklediği bazı günler bulunur. Bu günler elbette tahmin ettiğiniz üzere bursların yattığı günler olmaktadır. Ancak ilk defa parasını alacak kişiler bursların ne zaman yatacağına dair net bir bilgi edinememektedir. KYK Bursu Ne Zaman Yatacak yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.