«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Limonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Limonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

limonun-faydalari-nelerdir

Limonun faydaları çok fazla merak edilen bir konudur. Limonun içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara da birebirdir. Düzenli tüketilmesi halinde bağışıklığınızı ve vücut direncinizi artırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon ve enfeksiyonel rahatsızlıklara da çok iyi geldiği bilinmektedir.

YouTube video

Limonun Faydaları Nelerdir?

Biz de size bu yazımızda limonun faydaları konusunu ayrıntılı bir şekilde sizler ile paylaşmış olacağız. Limon özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Kokusu birçok kişi tarafından çok sevilmektedir. Tam bir potasyum kaynağıdır diyebiliriz.

1 – Kanser Türleri ile Savaşmaktadır

Limonun içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruma sağlanmaktadır. Cilt, mide, akciğer ve pankreas kanserinin ilerlemesinin önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. İçerisinde lif bulunmasından dolayı meme kanseri gibi kanser türlerinin de büyümesini engellemektedir. Ayrıca içerisinde bol miktarda C vitamini olduğu için stresi azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

2 – Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

limonun-faydalari-nelerdir

Limonun içerisinde pektin bulunduğu için bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan B6 vitaminini karşılamaktadır. Eğer bağışıklığınız düşükse ve kolay hastalanan bir yapıya sahipseniz düzenli olarak limon tüketerek bağışıklığınızı olduğundan daha güçlü hale getirebilirsiniz.

3 – Sindirim Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Her gün uyandığınız zaman limonlu ılık su içmeniz sindirim sisteminiz için oldukça faydalıdır. Özellikle nane ile beraber tüketildiği zaman sindirim sisteminiz için daha faydalı hale gelecektir. İçerisinde pektin bulunduğunu belirtmiştik. Pektin aynı zamanda sindirim sistemi için de fayda sağlamaktadır.

4 – İdrar Söktürücü Etkisi Bulunmaktadır

Ilık su ile beraber tüketildiği takdirde idrar çıkışını artırmaya yardımcı olmaktadır. O nedenle su tutulumu problemi ile karşı karşıya olan insanlara özellikle çok faydaları olmaktadır. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Limonun Faydaları ve Zararları

limonun-faydalari-nelerdir
Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun faydaları ve zararları beraber araştırılmaktadır. Limonun bilinen bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Fakat her besinde olduğu gibi önerilen miktardan daha fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Fazla tüketilmesi halinde olası etkileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Bağırsak bozukluğu meydana geldiği zaman limon tüketimine ara vermek gerekmektedir.
  • Çok fazla tüketilmesi diş etlerine zarar verebilir.
  • Hamilelikte ya da emzirme zamanında tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.
  • Kızarıklık ya da başka bir yan etki gösterirse kullanımına ara verilmelidir.

Eğer yazımızı beğendiyseniz Kan Portakalı Faydaları | Kan Portakalı Diyeti konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

youtube abonnees kopen

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Supradyn Kilo Aldırır mı? Supradyn All Day İçeriği