Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Maden Suyu Nedir ? 1 Günde Kaç Şişe Maden Suyu İçilmeli?

Maden Suyu Nedir ? 1 Günde Kaç Şişe Maden Suyu İçilmeli?

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
3 0

Maden suyu tüketimi ülkemizde Avrupa’ya nazaran daha az olsa da insan vücudu için gerekli içeceklerden biri olur. Mineral yapısı ile sağlıklı içecekler arasında yer alır ve doğal bir kaynak olması sebebi ile pek çok faydası bulunur.

https://www.youtube.com/watch?v=HcBBZjD37-E

Maden Suyu Tüketimi

Maden suyu nedir, yeraltı sularından elde edildiği gibi yeryüzüne çıkarken de karbondioksit gazı ile beraber mineral yönünden zenginleşen içecek şeklinde cevap verilir. Maden suyu bu özelliği ile tüketilmesi gereken içeceklerden biri olur.

Maden suyu tüketimi, insanın ihtiyacı olan pek çok mineralin de vücuda alınması sağladığı gibi içme suyundan sonra tüketilebilecek en sağlıklı içeceklerden biri olup içeriğinde bulundurduğu kalsiyum, magnezyum ve potasyum ile vücuda çok fayda sağlar

Maden Suyu Tüketimi Faydaları

Mineral zengini olan maden suyu özellikle yaz aylarının başlaması ile daha çok tercih edilmesi gerekir. Ter yolu ile atılan minerallerin tekrar vücuda alınmasını sağlayan maden suyu tüketimi ile elektrolit denge de sağlanır. Vücudun yorgunluğunu aldığı gibi vücudun dinlenmesini sağlar. İçeriğindeki potasyum ile kişinin hafızası güçlenir ve odaklanması artar. Zihinsel uyanıklığı artırdığı gibi zihinsel yaşanan yorgunluğu da önler.

Genç ya da yaşlı bireylerin yutma zorluğu yaşaması halindemaden suyu tüketimi ile kişide yutma yeteneği gelişir. Doygunluk hissini artırır böylelikle kişi, uzun süre açlık hissetmez. Maden suyu aç mı tok mu içilir sorusu için tok karnına içilen maden suyu sindirim sisteminin uyarılmasını sağlar ve sindirim adına en kolay kullanılabilecek ilaçtır denilebilir.


Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve gebe olan kadınlar ile menopoz ve yaşlılık dönemlerinde olan kişilerde kalsiyum ve magnezyum ihtiyacı artar. Bu ihtiyacın karşılanması için maden suyu tüketimi gerekir.

Belli yaştan sonra ortaya çıkabilecek kemik erimesi hastalığından korur. Kalsiyum kaynağı olması ile günde 1 bardak içilmesi durumunda kişinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar. Bu durum da kemik sağlığının gelişmesine yardımcı olması ile vücuttaki kemik, diş ve dokulara katkı sağlar.

Maden suyu ayrıca cilt dostu olan silisyum parçacıklarını da barındırır böyleliklecildin güzelleşmesini sağlar.Kolajen üretimini destekler. Kırışıkları ve lekeleri engelleyerek cilde parlak bir görünüm verir. Cilt için canlandırıcı etki yapar.

Güneş, deniz ve saçlara yapılan işlem gibi nedenlerden ötürü saçlar zayıflar ve cansızlaşır. Saçları da güçlendirir ayrıca vücut yağını dengele, sülfat ve bikarbonat iyonları içeriği ile vücuttaki yağı metabolize eden maden suyu, kilo kaybına yardımcı olur. Yağ yakma konusunda önemli bir takviye olur.
Kan basıncını dengeleyen magnezyum ve kalsiyum kaynağı olan maden suyu, kan basıncında dalgalanma sorunu yaşayan insanlar için bir nimet olur. Her iki mineral de insan beyninin ve vücudun elektrolitik sürecine aktif şekilde katılır. Bu elektrolitik denge, insanlardaki kan basıncının korunması için çok önemlidir.

Kötü kolesterol üretimini durdurduğu gibi yağ oranını dengeler. İçeriğinde bulunan bikarbonat ile midede oluşabilecek ekşime ve yanmayı azaltır. Magnezyum ve potasyum zenginliği ile kasların doğru gelişmesini sağlar, fiziksel hareketlerin kolaylıkla yapılmasına olanak tanırken aynı zamanda kas kasılmalarını da önler.

Limonlu Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limonlu maden suyunun faydaları arasında böbrek ve idrar yolu iltihaplarını önlemesibulunur. Kalp krizi riskini de azalır. Günlük maden suyu tüketimi normal kiloda olan kişiler için günde 2 şişe şeklinde olur.Diyette maden suyu ne zaman içilmeli sorusu için de günlük su ihtiyacının karşılanması adına suyun yanı sıra yemeklerden önce ya da sonra maden suyu tüketilebilir.

Maden suyu zayıflatır mı özellikle kadınların sorduğu sorular arasında yer alır. 0 kaloriye yakın olan maden suyu tüketilmesi ile daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur. Midenin hızlı dolmasını sağladığı için vücuda alınan kalori miktarı azalır. Maden suyu tüketimi boşaltım sistemine de yardım eder.

Maden suyu nasıl tüketilir öncelikle bardağa dökülen maden suyu köpürür ve içindeki karbondioksit gazı dışarı çıkar bu neden ile maden suyu faydalarından tam anlamı ile yararlanabilmek için bardak yerine cam şişede tüketilmesi doğru olur.

Fazla Maden Suyu İçmek Zararlı mı?

Fazla maden suyu içmek zararlı mı şeklinde soru soranlara; her şeyde olduğu gibi maden suyu tüketimi için de aşırıya kaçmamak gerekir şeklinde cevaplanır. Aşırıya kaçılması durumunda zararları ortaya çıkarak sağladığı faydalar bir anda zarar dönüşür. İçeriğinde sodyum ile özellikle hipertansiyon hastaları için tansiyonun yükselmesine sebebiyet verir.

Böbrek hastalıkları ile mide rahatsızlıklarına da zemin hazırlar. Gerektiği kadar tüketilmesi de kemik erimesine iyi gelir iken aşırı tüketimde idrar ile kalsiyum atımının hızlanması sonucunda kemik erimesine yol açabilir. Fazla içilmesi durumunda su zehirlenmesi de ortaya çıkabilir.
Yazımızı beğendiyseniz 7 Maddede Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.