Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Maske Nedir? Ev Yapımı Maske Nasıl Yapılır?

Maske Nedir? Ev Yapımı Maske Nasıl Yapılır?

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
12 1

Maske nedir ve ne amaçla kullanılır? Maske son zamanlarda bulaşıcı hastalıkların da artmasıyla birlikte kullanılmaya başlamıştır. Solunum yoluyla bulaşan hastalıkları önlemek için maske kullanımı oldukça önemlidir. Havada asılı kalarak bulaşıcı olan virüslerden korunmak için solunum maskeleri üretilmiştir.

Maske Nedir? Ev Yapımı Maske Nasıl Yapılır?
Maske Nedir? Ev Yapımı Maske Nasıl Yapılır?

Hava soluduğumuzda havada bulunan virüslerden %96 nefes alıp verdiğimizde bu maskelere yapışır. Maskeler sayesinde bulaşıcı olan virüslerden korunmuş oluruz. Özellikle kalabalık ortamlarda veya hastalığın olduğu bölgelerde kullanılması gerekir. Maskelerin kullanılmasından çok nasıl kullanıldığı da önemlidir.

Korona (Covid-19) virüsünün yayılmasıyla maske kullanımı hemen hemen her yerde zorunlu hale gelmiştir. Maskelerde bulunan filtreleme özelliği virüs, bakteri ve buna benzeyen birçok hastalığa sebep olan hücrelerden koruma özelliği bulunmaktadır.

Kalabalık ortamlarda bulunmaları gereken insanların mutlaka maske kullanmaları önerilir. Elbette %100 sizi hastalıklardan koruyacak hiçbir maske veya yöntem yoktur.

En çok önerilen maske ise cerrahi maskelerdir. Cerrahi maskelerin özellikleri ise enfeksiyonların hasta insanlardan sağlıklı insanlara geçmesini önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Cerrahi maskeler 3 kat kâğıt kumaşlardan üretilmiştir.

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu ?

Üzerinde bulunan ince tel ise burnunuzu etrafını tamamen saracak şekilde oturtarak kullanılır. Böylelikle enfeksiyon taşıyıcılardan hava yoluyla geçiş sağlayacak açık alan bulunmamış olur. Cerrahi maskeniz bulunmuyorsa evde maske yapımı da oldukça kolay.

Evde Maske Yapımı Kolay

YouTube video

Ev maskesi nasıl yapılır merak edenler için ev maskeleri avantajlı hale gelmiş bulunmakta. Evde yapılan maskelerin cerrahi maskelere göre koruyuculuğu biraz daha düşük fakat zararlı hücrelerin bir kısmından korur. Evlerde bulunan birçok malzemeyle maske yapılabilir. Araştırmalara göre bu maskelerin de koruma özelliği bulunmakta.

İlginizi Çekebilir: Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu ? Corona Virüs Salgını Önlemleri Nelerdir?

Herhangi bir esnek kumaştan maske yapmak isteyenler buna örnek penye olabilir. Penye kumaşın düz ve orta kısmından dikdörtgen şeklinde kumaş kesin ve ikiye katlayın.

Daha sonra iğne iplik yardımı ile açık olan kısımlar dikilir. Dikme işlemini tamamladıktan sonra kulağınızın arkasına geçirmek için lastik veya kestiğiniz penyeden ince bir parça kesiniz.

Kestiğiniz parçaları dikdörtgen kumaşın kısa olan iki köşesine uçları dikilir. Maskeniz tamamlanmış olur. Kullanmadan önce mutlaka sterilize edilmelidir.

Evde Kâğıt Maske Yapımı

Evde Kâğıt Maske Yapımı

Yapılan açıklamalara göre toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Bu durumda tek kullanımlık maskeler yerine evde yapılan kâğıt havludan maskeler tercih ediliyor. Yapılan açıklamadan sonra vatandaşlar ev maskesi nasıl yapılır ayrıntılarını araştırıyor.

Kâğıt maske yapımı için her evde bulunan kâğıt havlulardan bir parça gerekiyor. Kopardığınız parçayı bir düz bir de ters olacak şekilde kıvırmalısınız. Kıvırdıktan sonra kenarlarını içe gelecek şekilde katlayınız.

Katladığınız kısımların arasına lastik koyarak tekrar katlayın ve zımbalayın. Aynı işlemi diğer tarafına da uygulayın. Daha sonra katlı olan orta kısmı açarak maskenizi kullanabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Maske Fiyatları

Tek Kullanımlık Maske Fiyatları

Tek kullanımlık maskeler daha avantajlı olmasıyla birlikte tasarruf açısından da önde gelmektedir. Tek kullanımlık maskeler kutu ile satılmaktadır. Genellikle içerisinde 10, 25, 50, 100 gibi paketler halinde satılmaktadır. Fiyatı adetine göre değişiklik göstermektedir.

Satın alınan maskeleri kullanıcılar tarafından birden fazla kullanmaktadır. Bu sağlığımız için oldukça tehlikeli ve etrafımızdaki insanlara da zarar verebilmektedir. 10 adet tek kullanımlık maske fiyatları 50 tl ile 70 tl arasında değişiklik göstermektedir. 100 adet tek kullanımlık maske fiyatları ise 310 tl ile 350 tl arasında değişmektedir.

Yıkanabilir Yüz Maskesi

Yıkanabilir Yüz Maskesi

Hastalık barındıran risklere karşı maskenin her zaman yanınızda bulunması gerekir. Bulaşıcı virüslere karşı kullanılan maskeler tek başına yeterli olmayabilir. Bunun için kendinizi sürekli dezenfekte etmeniz gerekir ve ellerinizi yıkamadan asla yüzünüze değdirmemelisiniz. Aksi halde taktığınız maskenin pek anlamı kalmayacaktır. Maskenin nasıl kullanılacağını bilmeniz çok önemlidir. Yanlış kullanılan maskeler sizi korumaktan öte daha da zarar verecektir.

corona virüs aşısı bulundu mu?

Maskenin kullanım amacı yanınızda bulunan kişinin öksürmesi, hapşırması durumunda çıkan sıvı taneciklerinin başkası tarafından solunum yoluyla bulaşmasını önler. Yıkanabilir yüz maskesi kullandıktan hemen sonra 90 derecede mutlaka yıkanması gerekir.

Tek kullanımlık maskelere göre steril edilmezse daha çok tehlike arz edebilir. Korunmak isterken kendinize ve çevrenize virüs veya bakteri gibi hücreler bulaşabilir. Yıkanabilir yüz maskeleri doğru şekilde kullanılırsa daha koruyucudur. Aynı zamanda yıkanabilir yüz maskesine sahip olan birey daha fazla tasarruf yapabilir.

Ev Maskesi Nasıl Yapılır?

Ev Maskesi Nasıl Yapılır?

Ev maskesi nasıl yapılır, evde yapılan maskelerin koruyucu etkisi satın alınan maskelere oranla daha az olabilir. Satın aldığınız maskeleri doğru şekilde kullanmazsanız eğer size daha çok zarar verebilir. Sadece maske ile korunmak tümü ile mümkün değildir. Maske çıkarıldıktan sonra mutlaka önce eller, kollar daha sonra yüzün mutlaka yıkanması gerekmektedir.

Doğru maske modelleri seçimi için iyi araştırma yapmak son derece önemlidir. Uzmanlara göre orta boy maske seçimi kullanıcı rahatlığı açısından oldukça faydalıdır. Artan maske fiyatları nedeniyle birçok işletme yeni maske alımı için kampanyalar düzenlemektedir. Fakat son yapılan açıklamaya göre ülkemizde artık maske satışı yasaklanmıştır. Maske almak isteyen vatandaşlarımız E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde sipariş verebilmektedir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. Latia - -

  Wonderful article! We are linking to this particularly great
  post on our site. Keep up the great writing.

  my homepage ev yapımı maske

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.