«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. MHRS Merkezi Hekim Randevu Sistemi

MHRS Merkezi Hekim Randevu Sistemi

MHRS Merkezi Hekim Randevu Sistemi

Bu yazımızda Merkezi Hekim Randevu Sistemi konusunda bilgi verilmektedir. MHRS den randevu almak için internetten ya da telefondan yararlanılabilir. Merkezi Hekim Randevu Sistemi için oluşturulmuş hat ALO 182’dir.

MHRS Nedir?

MHRS Nedir?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir sistemdir. Merkezi Hekim Randevu Sistemi oluşturulmasında temel amaç vatandaşların kendilerine uygun zaman aralığını belirleyerek istedikleri zamanda hastaneye gitmeleri ve tercih ettikleri hekime muayene olmalarını sağlamaktır. MHRS nedir diye sorulduğunda verilen cevap, MHRS, Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin kısaltılmış hali olduğudur.

Daha önceleri dağınık bir şekilde yürütülen sistem, MHRS uygulaması ile tek bir noktada toplandı. MHRS sayesinde vatandaşlar hastanede bekleyerek vakit kaybı yaşamayacağı gibi, hastane koridorları da plansız yüklü kalabalıklarla dolmayacaktır.

MHRS Randevu Alma Kanalları

MHRS Randevu Alma Kanalları

MHRS randevusu için başvurulabilecek yollar şunlardır:

 • MHRS numarası ALO 182 hattının aranması,
 • MHRS Mobil kullanılarak mobil cihazlar üzerinden randevu alınması (MHRS mobil uygulamasından yararlanılması için öncelikle mobil cihaza MHRS indirilir. MHRS mobil uygulaması, Google Play ya da App Store üzerinden ‘’MHRS İndir’’ komutu kullanılarak mobil cihazlara yüklenir.
 • Daha sonra üyelik kaydı yapılır.
 • Bu işlemlerden sonra MHRS mobil üzerinden randevu almak isteyen vatandaş ekranda girişi yapılması istenen yerlere TC Kimlik numarasını ve şifresini yazarak sisteme girer ve randevu alma işlemini tamamlar.

MHRS Numarası ALO 182 Üzerinden MHRS Randevu Alma Basamakları

MHRS Numarası ALO 182 Üzerinden MHRS Randevu Alma Basamakları

Vatandaşların MHRS den randevu alması için aramaları gereken telefon hattı ALO 182’dir. MHRS numara, ALO 182 Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) tarafından oluşturularak, vatandaşın hizmetine sunulan bir iletişim hattıdır. ALO 182 üzerinden haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz olarak yararlanılabilir. ALO 182 üzerinden MHRS randevu almak için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • MHRS randevu alınması için ilk önce 182 numaralı hat aranır.
 • 182 Arandığında vatandaşın karşısına canlı operatör çıkar. Bu aşamada 182 numaralı hatta görevli canlı operatöre, randevu alma isteği bildirilir.
 • 182 Hattında görevli çalışan, güvenlik önlemi gerekçesi ile arama yapan vatandaşa TC kimlik numarası bilgisini sorar.
 • TC Kimlik numarası bilgisini veren vatandaştan, yine güvenlik amacı ile birkaç kimlik bilgisi sorulur.
 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra, vatandaş muayene olmak istediği hastane, poliklinik ve doktor bilgilerini MHRS numarası hattında çalışan görevliye bildirilir.
 • Arayan kişinin herhangi bir doktor ya da poliklinik tercihi bulunmadığı hallerde sadece hastane adının bildirilmesi de randevu alınması için yeterlidir.
 • İstenilen hastane ile ilgili boş randevular hatta görevli personel tarafından vatandaşa bildirilir.
 • Arama yapan vatandaş kendisine verilen randevu gün ve saat seçenekleri arasında uygun bulduğu zamanı seçer.
 • Bütün bu işlemler tamamlandığında MHRS randevu işlemi tamamlanır.

Alo 182 İle MHRS Randevu Alma Ücreti

ALO 182 İle MHRS Randevu Alma Ücreti

ALO 182, 112 gibi acil arama hattı grubu içinde olmadığı için ücretli bir hat olarak tanımlanmıştır. ALO 182, sabit hatlar tarifesine göre ücretlendirilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Sağlık Bakanlığının Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri

ALO 182‘yi arayan vatandaşın yaptığı görüşme bedeli faturasına 4,53 TL olarak yansıtılmaktadır. 4.53 TL hesabı şu şekilde yapılmaktadır:

 • ALO 182’yi aramanın 1 dakikası 50.70 kuruş olarak ücretlendirilir.
 • Beklenmeyen bir olay olmadığı takdirde randevu talebi harcanan süre ise 8 dakika olarak düşünülmüştür.
 • Böylece ALO 182’nin randevu için arama yapılması için belirlenen ücret 4.53 TL’dir. ( (50,70 kuruş * 8 = 4.53 TL).

ALO 182 araması cep telefonu ile yapılıyor ise ve arama yapan kişinin hattında tanımlı bedava dakikaları bulunuyor ise, bu dakikaları kullanarak ücretsiz randevu alabilir.

E-Devlet Üzerinden MHRS Randevu Alma

E-Devlet Üzerinden MHRS Randevu Alma

E- devlet sitesi kullanılarak da MHRS randevu alınabiliyor. MHRS E-devlet sitesinden randevu almak için ilgili kişinin www.mhrs.gov.tr  internet adresini kullanarak giriş yapması gereklidir. MHRS E-Devlet üzerinden randevu alınırken ekranda açılan sayfada SGK ile anlaşması bulunan özel hastaneler hakkında da bilgi alınabilir.

İnternet üzerinden MHRS sistemi ile randevu alınması sırasında herhangi bir ücret ödenmez.  üzerinden haftanın 7 günü 24 saat işlem yapılabilir.

MHRS İnternet Adresi

MHRS İnternet Adresi

MHRS sistemine giriş yapmak, şifre oluşturmak ya da üye olmak için kullanılabilecek internet adresleri şunlardır:

MHRS Üye Olma Basamakları 

MHRS Üye Olma Basamakları 

MHRS’ den internet kullanılarak randevu alınması için kullanılacak giriş adresi yukarıda da belirtildiği gibi  https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da   https://www.mhrs.gov.tr‘dir. Bu sistem üzerinden randevu almak isteyen vatandaş kendi TC Kimlik No.su ile ve şifresi ile uygun bulduğu herhangi bir hastaneden randevu alabilir.  MHRS üye olmak ve şifre almak için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Randevu almak isteyen kişi ilk önce MHRS sistemine giriş yapar.
 • Ekranda açılan sayfa üzerinden ‘’Randevu Al’’ bölümü seçilir.
 • ‘’Randevu Al’’ bölümü üzerinden de ‘’Yeni Üye’’ yazısına tıklanır.
 • ‘’Yeni Üye’’ girişinden sonra, sitedeki yönlendirmeler uyarınca randevu oluşturmak isteyen vatandaş, kendisi için uygun bulduğu şifreyi oluşturur.
 • En son aşamada MHRS ‘’ Üye Ol’’ butonuna basılarak üyelik ve şifre oluşturma işlemi tamamlanır.

MHRS üye ol basamakları üzerinden bir kere şifre oluşturulduktan sonra, vatandaşlar gerek internet gerekse mobil cihaz üzerinden her girişte aynı şifre ile işlem yapar.

SGK İnternet Sitesi Üzerinden Hastane Randevu Alma Basamakları

SGK İnternet Sitesi Üzerinden Hastane Randevu Alma Basamakları

Peki MHRS üzerinden sistem randevusu nasıl alınır? Kolay bir şekilde randevu nasıl oluşturulur? Hastane randevusu nasıl alınır?

 • Randevu almak isteyen vatandaş ilk önce ‘’Merkezi Hekim Randevu Sistemi’’ sayfasına giriş yapar.
 • Giriş yaptıktan sonra bu sayfa üzerinde yer alan ‘’Online Randevu’’ linki üzerine tıklanır.
 • ’Online Randevu’’ linkine tıklandıktan sonra vatandaş tarafından, gitmek istediği hastanenin internet itesinde yer alan, Online butonuna basarak randevunuzu oluşturmak için bir diğer adıma geçebilirsiniz.
 • Bütün bu aşamalardan sonra giriş butonuna basarak randevu oluşturabilirsiniz.
 • Dilerseniz iptal butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz. Hastane randevusu oluşturmak oldukça kolaydır.

MHRS İle SGK Tahlil Sorgulama

MHRS İle SGK Tahlil Sorgulama

MHRS tahlil sonuçları öğrenilebilir. Birçok kişi tahlil sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusunu sormaktadır. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • MHRS tahlil sonuçları sorgulamak isteyen vatandaş ilk önce hastanerandevu.gov.tr internet adresi üzerinden MHRS sistemi ana sayfasına girer.
 • Giriş sayfası üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişinin MHRS tahlil sonuçları öğrenmek için seçebileceği iki yöntem bulunmaktadır:
  • Bu yöntemlerden bir tanesi vatandaşın e-devlet sitesi üzerinden TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulama yapmasıdır.
  • İkinci yöntem ise vatandaşın aynı sayfa üzerinde yer alan ‘’Yeni Üye’’ yazısına tıklaması ve MHRS sistemine üye olarak, tahlil sonuçlarını görüntülemesidir

Yukarıda anlatıldığı gibi üye olma aşamasında kullanıcı tarafından bir şifre oluşturulur ve TC kimlik numarası ile MHRS sistemine giriş yapılabilir. Daha sonra izlenen basamaklar şunlardır.

 • ‘’MHRS Tahlil Sonucu Sorgulama İşlemi Merkezi Hekim Randevu Sistemi’’ girişi yapıldıktan sonra gelinen aşamada, sorgulama yapan vatandaş hangi hastanede tahlil yaptırdı ise o hastanenin adını seçerek, üzerine tıklar.
 • İlgili hastanenin sayfası açıldığında aynı sayfada bulunan “’Tahlil Sonuçları’’ yazısı seçilir.
 • En son aşamada randevu bilgileri kullanılarak MHRS tahlil sonuçları sorgulama işlemi tamamlanır.

Her hastane kendi internet sitesinde, tahlil sonucu sayfasına giriş yapılması için farklı bilgiler isteyebilir. Söz gelimi bazı hastaneler TC kimlik numarası ve barkod bilgisi girişi talep ederler. Böyle bir durumla karşılaşılırsa, hastaneye telefon edilmeli ve tahlil sonucu sorgulaması için gerekli bilgiler öğrenilmelidir. Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerin tüm tahlilleri sisteme eklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *