Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Diyenlere 15 Bilinmeyen Tüyo!

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Diyenlere 15 Bilinmeyen Tüyo!

Bilgece Bilgece - - 20 dk okuma süresi
1 0
mide-agrisina-ne-iyi-gelir

Sürekli devam eden mide ağrısına ne iyi gelir ? Mide ağrıları her ne kadar katlanılamaz bir durum olsa da sürekli olmadığı müddetçe çözüm yolları bulunmaktadır. Gerçek anlamda bir probleminiz bulunmadığı müddetçe mide ağrısına ne iyi gelir evde sorularına verilebilecek basit çözümler vardır. Eğer siz de kolay yollardan mide ağrılarınıza çözüm bulmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. Birden fazla tüyoyu uygulayarak mide ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Şiddetli mide ağrısına ne neden olur? Şiddetli mide ağrısı nasıl geçer? İşte cevapları!

Kıvrandıran Mide Ağrısı Neden Olur?

Kişilerin mide ağrısına ne iyi gelir sorusundan önce mide ağrısı sebepleri hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Eğer mide ağrınızın sebebini çözümlerseniz kesin çözüm bulmanız da böylece mümkün olacaktır. Aksi takdirde uygulayacağınız bu çözümlerde geçici olacaktır ve dönem dönem mide rahatsızlıklarınız tekrarlanacaktır. Kıvrandıran mide ağrısı nedenleri arasında:

 • Enfeksiyonlar,
 • Gastrit,
 • Hastalıklar (reflü gibi mide rahatsızlıkları)
 • Mide asitinde değişim,
 • Gaz sıkışması,
 • Baharatlı beslenme,
 • Kalp krizi,

mide-agrisina-ne-iyi-gelir

 • Fast food beslenme,
 • Yağlı yiyecekler,
 • Asitli içecekler,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • İlaçların yan etkisi,
 • Aç kalma,
 • Hazımsızlık,
 • Öğünlerde aşırı yemek yeme bulunmaktadır.

Yaşa ve yaşanan ortama bağlı olarak sebepler genişleyebilmektedir. Kimi durumlarda mide ağrıları ‘normal’ ve beklenen olarak adlandırılsa da kimi durumlarda direkt olarak doktora başvurarak inceleme yaptırmak gerekir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Evde? Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler!

Kişilerin her zaman için doktora ulaşma imkânı olmayabiliyor. Aynı zamanda verilen ilaçların da yetersiz kalması ya da doğal yollarla mide ağrısına ne iyi gelir araştırmasını özellikle yapanlar olabilir. Bu durumda evde mideniz için iyi gelebilecek bazı yiyecekler ve davranışlar bulunmaktadır. Sadece iyi gelen yiyecekleri kullanmak yeterli değildir. Ağrıya neden olan sebebi ortadan kaldırabilmek için hayatınızda değişim yapmanız da gerekecektir.

1- Yoğurt

Yoğurt tüketimi, mide yanması gibi durumlarda da tercih edilen bir yiyecektir. Yoğurdun mideyi yatıştırdığı gerçeği çoğu zaman bilinmektedir. Ancak her yoğurdun mideye iyi geldiğini söylemek de büyük yanlış olacaktır. Ekşi olmayan ve mümkünse az yağlı yoğurtları tüketmelisiniz. Mide ağrınıza göre 2-3 kaşık tüketerek faydası olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Hazmı da kolaylaştırdığından hazımsızlıktan kaynaklı mide ağrınıza iyi gelebilir.

2- Muz

Mide ağrılarının çoğu zaman temel sebebi hazımsızlıktan ya da aç kalmaktan kaynaklanabiliyor. Yanlış beslenme durumlarından sonra mide ağrısına ne iyi gelir araştırmaları daha çok yapılır. Muz tüketimi midenizin hem yeterli hem de uzun süreli tok kalmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra içeriğindeki lifli yapı sayesinde hazımsızlığı da önleyecektir. Ancak fazla tüketimine karşı dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde kabızlık ve tuvalet sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Lif yapısı yüksek olan farklı besinleri de tercih edebilirsiniz.

3- Bol Su Tüketimi

Su tüketmek günlük yaşam içinde olmazsa olmaz davranışlar arasında yer alıyor. Ancak kimi kişiler hayat içerisinde su tüketimini unutabilmektedir. Hatta su yerine kahve ve çay tüketimini tercih eder. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Yeterli miktarda su alamayan vücut; baş, mide ve böbrek ağrısıyla sinyaller vermektedir. Mide ağrınızın yanı sıra belirtilen yerlerde ağrılarınız da varsa mutlaka su tüketmeye başlamalısınız. Su içmeyi unutuyorsanız su içmeyi hatırlatıcı uygulamaları kullanabilirsiniz.

4- Karanfil

Hazımsızlığın yanı sıra gastrit ve reflüde yer alan mide ağrıları normal ağrılardan farklılaşabilmektedir. Kramp şeklinde gelen bu ağrılardan kurtulmanın yollarından birisi de karanfil tüketimidir. Karanfil, mide içinde yer alan asit ve gaz dengesini oluşturmakta birebir etkilidir. Kısa sürede mide ağrısına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız mutlaka karanfile şans vermelisiniz. Hem su tüketimi hem karanfili bir araya getirebilir bu sayede iki işlevi de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak karanfilin tek kullanımı bununla sınırlı kalmamaktadır.

mide-agrisina-ne-iyi-gelir
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bal çoğu zaman soğuk kış aylarında boğaz için kullanılan bir yatıştırıcı olsa da doğru miktarda kullanımda mideye de faydaları olmaktadır. Ancak balın günlük tüketim miktarını ayarlamak gerekir. Çünkü aşırıya kaçan bal kullanımı yanma da yaratabilir. Günde 1 tatlı kaşığı kadar bal ile yarım tatlı kaşığı toz karanfili karıştırıp macun halindeyken yiyebilirsiniz. Aç karnına değil kahvaltıdan 1-2 saat sonra yemeniz daha uygun olacaktır.

5- Yağsız Süt

Süt tüketimi mide ağrısı ve yanmaları için önerilen yöntemlerden birisidir. Süt tüketimi esnasında daha çok yağsız ya da az yağlı sütler tercih etmeniz mide yanmalarınızı da azaltacaktır. Ancak süt ve süt ürünleri tükettikten sonra tölerans geliştiriyorsanız denememelisiniz. Özellikle süt ürünlerini tükettikten sonra hazımsızlık yaşayan bireylerin mide ağrısının artmasına sebep olabilir. Laktoza karşı herhangi bir alerjiniz, hazımsızlık belirtiniz yok ise mide ağrısına ne iyi gelir konusunda denenebilecek yöntemlerden birisidir. Ilık olarak tüketmek daha faydalı olacaktır.

6- Tarçın

Toplumdaki bireyler çoğu zaman mide ağrısı ve yanmasını karıştırabilmektedir. Eğer ağrılarınız yanmayla karışık ya da benzer seyrediyorsa tarçını mutlaka denemelisiniz. Toz ya da çubuk tarçın işinizi görecektir. Toz tarçını yoğurda karıştırarak yiyebilirsiniz. Aynı şekilde toz ya da çubuk tarçını suyun içine katarak da tüketebilirsiniz. Özellikle asit dengesizliğinden kaynaklanan ağrılarda iyi geldiği belirtilmiştir. Midenin asidini dengeye sokmakta etkili olduğu bilinir.

7- Papatya Çayı

Mide ağrısına ne iyi gelir doğal yollardan uygulayabileceğiniz yöntemlerinden birisi de papatya çayı olmaktadır. Yeşil çayların neredeyse hepsinin ayrı bir faydası ve katkısı bulunmaktadır. Papatya çayının sakinleştirici, rahatlatıcı ve dingileştirici bir özelliği olduğu herkes tarafından neredeyse bilinir. Sadece psikolojik olarak değil midenizi de yatıştıracaktır. Hem mide ağrıları hem de mide yanmaları için günde 1 kupa tüketebilirsiniz.

8- Keten Tohumu

Keten tohumu doğada yer alan mucizevi besinlerin başında yer alıyor. Yüksek Omega-3 kaynağı olmasından dolayı çeşitli konularda kişilerin yardımcısı olmaktadır. Sadece Omega 3 değil aynı zamanda yüksek lifli bir tohumdur. Lifli bir yapıya sahip olması hazımsızlıktan kaynaklanan mide problemlerinde sakinleşmeye yardımcı olur. Hazımsızlık sorunuyla birlikte mide ağrılarına da zamanla son vermektedir. Keten tohumunu su ya da yoğurt içerisinde tüketebilirsiniz.

9- Nane

mide-agrisina-ne-iyi-gelir

Baharatlı yiyecekler tüketmek ya da kontrolsüz baharat tüketiminin mideye zararları apaçık bir şekilde ortadadır. Ancak kimi baharatlar var ki mide ağrısına ne iyi gelir doğal yollarla sorusuna net cevap olarak sunulur. Nane bunlardan birisidir. Doğru kullanım miktarı neticesinde kişilerin mide sorunlarına çözüm olarak denenebilir. Naneyi günlük 1 çay kaşığı miktarında olmak üzere dilerseniz yoğurt dilerseniz yemeklerinizin içinde tüketebilirsiniz.

10- Maden Suyu

Mide ağrılarının çoğu zaman yemek yedikten sonra oluştuğunu fark ettiyseniz mümkünse baharat, salça kontrolü yapmalısınız. Eğer bu konularda bir sorun olmadığını düşünüyorsanız midenizi rahatlatmak adına maden suyu tüketimini arttırabilirsiniz. Maden suyu içinde yer alan mineraller midenin asit dengesini koruduğu gibi aynı zamanda hazımsızlık probleminin oluşmasını da engellemektedir. Midede yer alan yiyeceklerin kısa sürede sindirilmesini sağlayarak mideyi rahatlatmaktadır.

11- Kefir

Günümüzde kefir tüketimi artık neredeyse süt ve yoğurdun yerini almış bulunuyor. Son zamanlarda kefir üzerinde yapılan araştırmalar kefirin değerini giderek arttırıyor. Sayısız faydası bulunan kefirin vitamin değerleri de süt ürünlerine göre daha fazladır. Her ne kadar tat olarak fazla sevilmese de mide ağrısına ne iyi gelir evde cevapları arasında verebileceğimiz yöntemlerden bir tanesidir. Herhangi bir alerjik durumunuz bulunmuyorsa günde 1 bardak kefir tüketebilirsiniz.

12- Salatalık

Sebzelerden yardım alarak mide ağrılarınızı sonlandırabilirsiniz. Özellikle mide yanması gibi karıştırabildiğiniz durumlarda bol sulu sebzeler tüketmek iyi gelebilir. Bilindiği üzere salatalık %90 sudan oluşmaktadır. Salatalık tüketimini arttırarak midenize dair problemlerin oluşma sıklığını azaltabilirsiniz. Ancak salatalık yerken tuz ile değil sade yemeye dikkat etmelisiniz. Tuzun midenize dokunma olasılığı da olacağından tuzsuz ve yağsız salatalık yemek daha doğru olacaktır.

13- Armut

Lifli meyveler arasında yer alan armut, kesin olarak mide ağrısına ne iyi gelir sorusu için bir cevap oluyor. Armutun içeriği yüksek miktarda lif içermektedir. Yüksek miktarda lifli gıdaların sindirimi lifsiz gıdalara göre daha kolay olmaktadır. Her ne kadar her zaman elimizin altında olmasa da mevsimine göre elde edebiliyorsanız mutlaka yemelisiniz. Lif deposuna sahip olması tok tutuculuğunu da arttırır böylece diyetlerinizde de ara öğün olarak yer verebileceğiniz bir meyve olarak bulunur.

14- Civanperçemi

Mide ağrılarının çoğu zaman kontrolsüz asit üretiminden kaynaklandığı bilinmektedir. Civanperçemi içerdiği asit baskılayıcı polifenollere sahiptir. Polifenoller sayesinde midenin artmış asit dengesine dur der. Daha fazla asit üretiminin oluşmaması sayesinde mideye dair hem hazımsızlık hem de ağrılara son verebilirsiniz. Neredeyse mideye dair tüm sorunlara iyi gelecek özelliklere sahiptir. Özellikle salatalarınızda yapraklarını kullanarak tüketebilirsiniz.

15- Mide Ağrısına Ne İyi Gelir: Meyan Kökü 

mide-agrisina-ne-iyi-gelir

Mide ağrısına ne iyi gelir doğal yollarla deneyimleyebileceğiniz bir diğer besin de meyan köküdür. Özellikle ülser gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan mide iltihaplarına iyi gelmektedir. İltihapların azalmasına yardımcı olarak ağrıların hafiflemesini sağlar. Meyan köküyle yapılmış doğal çayları günde 1-2 bardak içerek tüketebilirsiniz. Hazır olarak marketlerde de satılmaktadır.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu, hastalık ve dertlere doğal yollarla çözüm üreten bilinen bir isimdir. Mide ağrı ve yanmaları için bir karışım tarifi vererek tüketilmesini önermektedir. Bu karışım için gerekli malzemeler: limon suyu, karbonat ve sudur. 1 bardak su içinde birkaç damla limon suyu ve bir tatlı kaşığı karbonat atıp karıştırın. Karbonat tamamen eridikten sonra içebilirsiniz. Günde 1 ya da 2 bardak tüketmelisiniz. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bu yöntemin mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Stres Kaynaklı Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Stres günümüzde çok küçük yaştaki çocuklarda bile görülen temel bir sorundur. Stresin varlığı sadece psikolojik değil fizyolojik semptomları da beraberinde getirir. Peki stres kaynaklı mide ağrısına ne iyi gelir? Öncelikle mümkünse stres kaynağınızı belirlemelisiniz. Stres kaynağınızdan uzak durmadığınız müddetçe mide ağrılarınız sürmeye devam edecektir. Bulacağınız çözümler geçici olacaktır. Çok ciddi bir stres altındaysanız bir uzmandan psikolojik yardım bile talep edebilirsiniz.

mide-agrisina-ne-iyi-gelir

Stres kaynakları her zaman engellenemeyebilir. Bu gibi durumlarda stresinizi yatıştırıcı yöntemlere başvurmalısınız. Papatya çayı ve bol su tüketimi bunlardan birisidir. Farklı yeşil çaylar tüketebilirsiniz. Stresi kontrol altına almanın ötesinde azaltmaya yardımcı olan diğer unsur da spor yapmaktır. Sporun sadece kilo kontrolü ve kas yapmaya yardımcı olmadığı çoktan kanıtlandı. Spor yapan insanların yapmayanlara nazaran stres oranları daha düşük olmaktadır. Siz de sporu ağır olmasa da günlük yürüyüş şeklinde hayatınıza dahil ederseniz dolaylı olarak mide ağrılarınıza son verebilirsiniz.

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Mide ağrılarınız başlangıç haline göre dayanılmaz bir hale bürünmeye başladıysa öncelikle mutlaka bir doktora gözükmelisiniz. Bu ağrıların altında tahmin edemediğiniz farklı hastalıklar bulunabilir. Eğer doktor kontrolünde dahi bir çözüm bulamadıysanız bu noktada yaşam stilinizde değişikliğe gitmeniz gerekir. Yapmanız gerekenler arasında:

 • Sigara tüketimini azaltmak,
 • Alkol tüketimini azaltmak,
 • Stresten uzak durmak,
 • Hareketsiz kalmamak,
 • Yemek sonrası uzanmamak,
 • Bol su tüketimi,
 • Düzenli yemek yeme,
 • Baharatlı yiyeceklerden uzak durma,
 • Salça tüketimini azaltma,
 • Düzenli uyumak bulunuyor.

Sırta Vuran Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? 

mide-agrisina-ne-iyi-gelir
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrılarınızın farklı bölgelerde hissedilebilir olması farklı hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle mideden sırta vuran ağrıların çoğu zaman kalp krizi belirtisi olduğu bilinmektedir. Ağrılarınıza eşlik eden mide bulantıları, kol uyuşmaları, gözde görmede zorluk, çarpıntı gibi durumlar varsa en yakın hastaneye müracaat etmelisiniz. Normal şartlarda da bir kalp doktoruna görünmeniz iyi olacaktır. Eğer kalpte bir sorun görünmüyorsa mide ağrısına ne iyi gelir evde başlığı altında yer verdiğimiz doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Hamilelikte Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Hamilelik diğer dönemlere göre daha dikkatli olunması gereken bir zaman dilimidir. Hamilelik döneminde özellikle ilk zamanlarda mide yanması ve ağrıları görülebilmektedir. Ancak normalin dışında ve artan bir ağrınız varsa öncelikle doktorunuza başvurarak yapabilecekleriniz hakkında profesyonel bir destek alın. Bunun dışında süt, yoğurt, maden suyu gibi besinlerden yardım alabilirsiniz. Doktorunuz tarafından engel olunmadığı müddetçe papatya çayı da iyi gelebilir.

Endoskopi Sonrası Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Midede şüphelenilen hastalıklar sonrası kamera ile izlemek ve inceleme yapmak adına endoskopi yapılabilmektedir. Sadece mide incelemesi ile sınırlı da kalmayabilir. Endoskopi sonrası oluşabilecek bazı semptomlar mevcuttur. Bunlardan birisi mide ağrısı diğeri ise boğazda acıma olabilir. Bu durumun geçici olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Endoskopi sonrası 2 hafta içinde belirtileriniz geçmiyorsa doktorunuzla iletişime geçin. Bu süre zarfında karanfil, tarçın, bol su tüketebilirsiniz.

Mide Kanseri Ağrısına Ne İyi Gelir? 

mide-agrisina-ne-iyi-gelir

Mide kanseri belirtileri arasında normale nazaran daha ağır olan mide ağrıları bulunuyor. Ancak kanserden dolayı mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak pek bir şey söylemek mümkün değildir. Kanser çok ekstrem bir durum olduğundan internette bulunan deneyimlerden yararlanmak yerine doktorunuza başvurmanız daha doğru olacaktır. Sadece yoğurt ve su tüketimi gibi doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Aksi takdirde ağır spor yapmak sizi yorabilir, farklı bir besin vücudunuz için olumsuz etki verebilir.

Mide Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide ağrısına ne iyi gelir doğal yöntemlerini tek tek ele aldık. Peki mide ağrısına iyi gelen ilaçlar nelerdir? Elbette ilaç sektöründe bu ağrılar için belirli ağrı kesiciler bulunmaktadır. Fakat bu ağrı kesicileri doktorunuzun kontrolü olmadan tüketmemelisiniz. Yan etkileri ile karşılaşabilir ya da gereksiz bir şekilde ilaçları vücudunuza alabilirsiniz. Mide ağrısına iyi gelen ilaçlar arasında temel ağrı kesiciler bulunmaktadır. Aynı zamanda mide yanması için iyi gelen şuruplar da denenebilir. Eczane çalışanlarından ve doktorunuzdan bu konuda bilgi alabilirsiniz. Ciddi ağrılarınızda ilaç kullanmak istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Sıkça Sorulan Sorular

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.