Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Miyop Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyop Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
7 0

Miyop rahatsızlığı günümüzde hemen hemen her yaşta görülmektedir. Peki her yaşta görülen miyop nedir? Birçok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı oldukça basittir. Bu rahatsızlığa yakalanan bireyler yakın mesafeyi oldukça net görebilirken, uzak mesafeyi ise bulanık görebilmektedir.

Miyop

Kısaca uzakta bulunan nesnelerin net bir şekilde seçilmemesine miyop denilmektedir.  Tedavisi oldukça kolay olan bu rahatsızlığı gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Miyop Nedenleri Nelerdir?

Miyop Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde hemen hemen birçok kişide bulunan miyop rahatsızlığının nedenleri oldukça fazladır. Kişileri oldukça rahatsız eden bu görme bozukluğunun tedavisi ise oldukça basittir.

YouTube video

Peki oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık neden olur? Şimdi gelin birlikte bu görme rahatsızlığının nedenlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

 • Özellikle çocukluk çağında görülen bu rahatsızlığın birinci nedeni televizyon ve bilgisayarlar olarak gösterilmektedir. Bilgisayar ve televizyonu yakın mesafeden izleyen kişiler, ileride bu rahatsızlığa yakalanabilmektedir.
 • Okuma kitaplarını veya dergileri aşırı derecede yakın tutmak, ileride kişilere ciddi zararlar verebilmektedir. Çok fazla gazete, dergi okuyan bireylerin bu ürünleri belli bir mesafede tutması göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.
 • Yakın mesafeden çalışan bireyler, ileride bu rahatsızlık ile karşılaşabilmektedir. Kişilerin göz sağlığı açısından çalışmalarını belli bir mesafede tutması son derece önemlidir.
 • Eve kapanan bireylerde bu miyop görülebilmektedir. Çevresel faktör olarak lanse edilen bu durum yüzünden her yıl binlerce kişi bu rahatsızlığa yakalanabilmektedir.
 • Daha önce anne veya babasında olan bu rahatsızlık ileride çocuklara da geçebilmektedir. Genetik faktörler bu rahatsızlığın birinci nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Yüzde bulunan kasların, aşırı stres’ den dolayı gevşeyememesi durumunda bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir.

Miyop Belirtileri Nelerdir? Tek Gözde Miyop Olur Mu?

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde de görülen görme sorunu miyop, kişilerin hayatını epey etkilemektedir. Yakın mesafeyi oldukça net gören bireyler, bu rahatsızlık yüzünden uzak mesafeyi net seçememektedir. Miyop belirtileri listemizi gelin birlikte inceleyelim.

 • Son dönemde sık karşılaşılan bu görme bozukluğunun başlıca belirtisi, bireylerin uzağı net görememesidir.
 • Kişiler uzak mesafeyi net görebilmek için gözlerini kısmaktadır. Kısık gözle uzak mesafeye bakabilen bireyler, daha net görüntü elde edebilmektedir.
 • Göz yorgunluğu bu rahatsızlığın gizli belirtileri arasında yerini almaktadır.
 • Uzak mesafeden seçemeyen ve rahatsızlığın teşhisi konulmamış kişiler, televizyon ve bilgisayara daha yakın mesafede oturabilmektedir.
 • Gizli belirtilerin arasında yer alan göz sulanması araştırılması gereken konuların başında gelmektedir.
 • Göz kırma sorunu, bu rahatsızlıkta sıklıkla görülmektedir.
 • Baş ağrıları bu rahatsızlıkta sık sık görülebilmektedir.
 • Şaşılık gizli belirtilerin arasında yer almaktadır. Yukarıda bahsedilen belirtilerden bir veya birkaçının olması durumunda mutlaka uzman bir hekime başvurulması son derece önemlidir.
 • Miyop olan hastalar gözlerini kısarak uzağa bakmak zorunda kalırlar. İki gözde birden miyop görülebileceği gibi tek gözde de miyop görülebilir.

Miyop Tedavisi ve Miyop Testi Nasıl Yapılır?

Miyop Tedavisi

Günümüzün en büyük görme sorunlarından biri olan miyop, kişilerin hayatını epey zorlaştırabilmektedir. Kişiler, uzağı görmede sorun yaşadıkları için uzman göz doktoruna başvurmakta ve gerekli incelemelerin ardından tedavi süreci başlamaktadır. Peki, miyop tedavisi nasıl yapılmaktadır? Birçok kişinin merak ettiği bu soruyu gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

 • Uzağı görmede sorun yaşayan kişilere ilk önerilen tedavi seçeneği gözlüklerdir. Kullanıcılara sunulan ve genellikle devamlı takılması gereken bu gözlükler sayesinde, görme sorunu ortadan kalkabilmektedir.
 • Gözlük kullanmak istemeyen kişilere ise hekimler kontakt lensleri önermektedir.
 • Gözlük ile tedavi edilemeyen veya ilerleyebilen bu rahatsızlık için, hekimler lazerle göz ameliyatını önermektedir. Yetişkinlerde uygulanan bu tedavi yöntemi, çocuklara uygun değildir. Lazer tedavisi sayesinde, bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Lazer tedavisi için kişilerin 18 yaşından büyük olması ve herhangi bir rahatsızlığının olmaması gerekmektedir.

Miyop Dereceleri Nelerdir?

Miyop Dereceleri Nelerdir?

Miyop dereceleri üç farklı şekilde değerlendirilmektedir. -4,30 dereceden daha düşük olan rahatsızlığa düşük miyop, -5,30 ile -5,40 arasındaki değerlere orta miyop, -6,00 dereceden üzerinde olan değerlere ise yüksek miyop denilmektedir. Kişilere oldukça sorun yaşatan yüksek miyobun, kısa sürede tedavi edilmesi son derece önemlidir. Uzak nesneleri bulanık gören kişilere, gözün odaklanması için gözlük verilmektedir.

Miyop Astigmat Nasıl Anlaşılır?

Astigmat sahibi hastalar hem uzağı hem yakını net göremez bu da miyop astigmat olarak adlandırılır. Astigmat teşhisi konulan hastalara aynı zamanda miyop teşhisi de konmuş olur. Doğuştan gelen rahatsızlık ilk yıllarda gerilese de ilerleyen yaş dönemlerinde artabilir ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Gözlük ve lens kullanımıyla tedavi sağlansa da en etkili çözüm lazer ameliyattır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.