«
  1. Anasayfa
  2. Mobilya
  3. Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Husus

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Husus

Mobilya alırken evinizin darlığını-genişliğini kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Odalarınızın ölçülerini bir yere not etmeniz yararlı olacaktır. Mobilyalarınızı yerleştireceğiniz odaların sadece metrekaresini değil pencere önü, kalorifer peteklerini de dikkate almalısınız. Böylelikle satın alacağınız mobilyaların genişlik, yükseklik gibi ölçülerine bakarak karşılaştırma yapabilir, uygun bir mobilya alabilirsiniz.

Mobilya Alırken Göze Hoş Görünsün Diye Almayın

Mobilya alırken sadece evinize gelenlerin gözüne hoş gözüksün, evinizde güzel bir görünüm oluştursun mantığıyla hareket etmeyin. Dayanıklı olmasına, hangi malzemenin kullanıldığına, kullanım kolaylığına, rahatlık ve konforuna önem verin. Böylelikle satın alacağınız mobilyanızı uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Alacağınız Mobilyanın Özelliklerini Öğrenin

Satın alacağınız mobilyanın teknik özelliklerini iyi öğrenin. Bu özellikler hakkında bilgi edinin. Mobilyada hangi cins ağaç kullanılmış, bunların dayanıklılık durumu nasıldır, kullanılan kumaşın cinsi, dayanıklılığı, renginin solup solmayacağı, kumaşın kir tutup tutmama gibi bir çok detayı öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Satın aldığınız mobilyaların uzun ömürlü olmasını istiyorsanız tercihinizi ahşaptan yana kullanın.

Mobilya Almadan Önce Evinizi Analiz Edin

Yeni baştan tüm evinizi döşemiyorsanız yani daha önceden evinizin yer döşemesi, perdesi ve bir takım eşyası varsa yeni alacağınız mobilyaları da onlara uyumlu almalısınız. Mesela yeni satın alacak olduğunuz koltuk takımının rengi daha önceden evinizde bulunan perdenize, halınıza ve yer döşemenize uyumlu olmalı. Daha önceki eşyalarınızın bir kısmı klasik ise yeni alacağınız ve beraber kullanacağınız mobilyaların da uyum açısından klasik olmasına özen göstermelisiniz. Kiminin spor tarz kiminin klasik olan eşyalardan oluşan bir oda takdir edersiniz göze hoş gelmeyecektir.

Mobilyanızın Rengini Uyumlu Seçin

Renk tercihi de mobilyalarda en önemli unsurlardan biri. Eğer küçük çocuklu bir aileyseniz ya da sık sık küçük çocuklu ailelerden oluşan misafirleriniz söz konusu ise beyaz veya çok açık renk mobilya tercihinde bulunmanız sağlıklı olmayacaktır. Çünkü küçük çocukların da katkısıyla mobilyalarınız çok çabuk kirlenecektir. Diğer taraftan renklerin kendilerine göre bir dili vardır ve renkler ruh dünyanız üzerinde etkilemeler meydana getirir. Sürekli kullanacağınız mobilyalarınızın rengi sizi rahatlatmalı, iç dünyanıza huzur vermeli. Mesela deniz mavisi, gökyüzü mavisi ya da yeşil tonlar sizi rahatlatan renklerdir. Daha az sıklıkta kullanacağınız odalarda ise farklı renk kombinasyonları deneyerek dikkat çeken tasarımlar elde edebilirsiniz.

Mobilyanızın Kumaşını iyi Seçin

Kanepe, koltuk gibi mobilyaların kumaşı da mobilya alırken dikkat edilmesi gereken bir unsur. Çok sık kullanacağınız mobilyaların kumaşı daha çabuk kirlenir.Bu nedenle mobilya seçimi yaparken çok çabuk kir tutmayan , silindiği takdirde kolaylıkla kirin çıkarılabildiği veya kumaşın yıkanabildiği vasıflarda kumaş tercihinde bulunmalısınız. Kumaşın cinsi de önemli. Oturunca sizi fazla terletmeyecek, rahat bir oturum sağlayacak kumaşlardan yana tercihinizi kullanmalısınız.

Alacağınız Mobilyanın Garanti Süresini Öğrenin

Mobilyalarınızın garantisi ve servis ağı da çok önemli. Aldığınız mobilyaları uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorsanız garanti süresini iyi öğrenin. Herhangi bir arıza bakım ve onarım için de servis ağının genişliği de önemlidir.
Mobilya alırken nelere dikkat edilmeli hususunda yukarıda bahsettiğimiz kriterleri incelerseniz aldığınız mobilya ile sizlerde mutlu olacaksınız…

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: En Yüksek Emiş Güçlü Süpürge Markaları Ve Modelleri 2022