«
  1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’nın büyük şehirlerinden biri olan, hem doğal güzelliği hem de tarihi güzelliği ile bizleri büyüleyen Münih de, pek çok görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Bu amaçla hazırladığımız Münih gezi rehberi açılışını kısa bir Münih tarihi ile yapmak istiyoruz. Münih şehrinin tarihi 1158’ li yıllara kadar dayanmaktadır. Münih şehri yaşam sürdüğü tarih boyunca birçok işgal ve savaş gördü. Buna rağmen Almanya resim sanatının gelişmesindeki ilk adımlar ise 19. Yüzyıl da Münih de atıldı.

Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Münih tarihinde başkent olması dışında kültür ve sanat merkezi olması ile de ün kazanmış bir şehir. 1 ve 2. dünya savaşlarının izlerini taşıyan Münih de yenileme çalışmaları sayesinde modern binalar yapılmış olsa da Nazi döneminin en önemli kamplarından biri olan Dachau Kampı ise mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Münih’e Nasıl Gidilir?

Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Seyahat planlarınız arasında Münih gezisi yer alıyorsa size tavsiye edebileceğimiz ulaşım yöntemi elbette ki uçak ile seyahat olacaktır. İstanbul Münih arasında gerçekleştireceğiniz uçuş yaklaşık olarak 2 saat sürüyor. Seyahatinizi planlamanız ile birlikte 2 ay öncesinden Almanya Schengen Vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir. Çünkü Almanya Türk vatandaşları için vize uygulamaktadır ve Schengen ülkeleri arasında yer aldığı içinde kısa süreli turistik vize başvurularınız için Schengen vizesine ihtiyacınız var.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Münih Almanya da yer aldığı için Münih’e seyahat planladığınızda Schengen vizesi başvurusu yapmanız zorunludur. Vize merkezleri aracılığı ile hızlı ve kolay bir şekilde online Schengen vize başvurusu yapabilirsinizi. Schengen vize başvurusu için istenen belgeler arasında, minimum 6 ay kadar geçerlilik süresi olan ve 2 adet boş sayfası bulunan pasaport, 2 adet Almanya konsolosluğu kurallarına uygun vesikalık fotoğraf, Schengen vize başvuru formu ile birlikte vize harcı ödendi makbuzu gerekmektedir.

Tüm bu standart belgelerin haricinde daha önce Schengen bölgesi için vize başvurunuz yok ise biyometrik verilerinizin alınarak kayıt edilmesi istenmektedir. Seyahatinize yönelik konaklama ve uçuş belgeleri, finansal durumunuzu teyit eden belgeler eşliğinde seyahat amacınızı belirten vize dilekçesi de Schengen vizesi için gerekli belgeler arasında yer almaktadır. Tüm belgelerinizin eksiksiz ve size ait olması, yanıltıcı bilgi içermemesi vizenizin onaylanması için önemlidir. Tatil dönemleri haricinde yapılan Almanya Schengen vize başvuruları 3 ile 7 gün arasında sonuçlandırılmaktadır.

Münih de Gezilecek Yerler

Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vize işlemlerinizin tamamlanarak onaylanmasının ardından valizlerinizi hazırladınız ve Münih’e seyahat gününüze hazırlandınız. Peki, Münih de mutlaka görülmesi gereken yerler neresi? Bu sorunuzu yanıtlamak için hazırladığımız Münih gezi rehberi ile dolu dolu ve doyumsuz bir tatile hazır olun.

1 – Marienplatz

Marienplatz

Münih eşittir Marienplatz desek haksızlık etmiş sayılmayız. Münih tarihinin kalbi sayılacak yer olan Marienplatz, Münih’ in geçmiş ve geleceğinin bira arada olduğu meydandır.

2 – Frauenkirche

Frauenkirche

Marienplatz’ın doğu kısmında bulunan bu tarihi katedral Münih de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bu katedral dünyaca ünlü mimar Jörg von Halsbach tarafından 20 yılda inşa edilmiş ve gotik tarzı ile dikkat çeken bir yapıdır. Haftanın her günü ziyarete açık olan katedrale giriş ise ücrete tabidir.

3 – Deutsches Museum

Deutsches Museum

Münih de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir Deutsches Museum. 50 Tematik alana ev sahipliği yapan ve gezmesi en az yarım gününüzü alacak olan Deutsches Museum, dünyanın en büyük teknoloji müzesi olma özelliğine sahip. Haftanın her günü açık olan müzeye girişler ücrete tabiidir. Müze girişleri için Munich City Pass ve Munich Card alabilirsiniz.

4 – BMW Museum

BMW Museum

Araba tutkunlarının kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir müzedir. Eski ve yeni modellerinin sergilendiği BMW müzesinde MINI ve Rolls-Royce marka araçları da görmeniz mümkün olmaktadır. Elbette ki BMW müzesi ziyaretleri de ücretli gerçekleştirilmektedir.

5 – Dachau Kampı

Dachau Kampı

Alman Nazi dönemi tarihine meraklı olanlar için mutlaka uğranması gereken yer olan Dachau Kasabası Münihe 17 km mesafede yer almaktadır. 2. Dünya savaşı sırasında kurulan ilk Nazi toplama kampı olarak kullanılan Dachau kampı şimdilerde açık hava müzesine dönüşmüş.

6 – English Garden

English Garden

Münih şehrinin en ünlü botanik parkı olan English Garden, doğaseverler için önerebileceğimiz yerler arasında bulunmaktadır.

7 – Nymphenburg Palace

Nymphenburg Palace

Münih de bulunan ve barok tarzda yapılan Nymphenburg Palace, Avrupa’nın en büyük kraliyet sarayı olarak ünlenmiştir. Saraya giriş için ücret ödemeniz istenmektedir.

8 – Allianz Arena

Allianz Arena

Münih şehir merkezine 10 km mesafede yer alan Allianz Arena Bayern Münih ‘in dev futbol sahasıdır. Allianz Arena içerisinde yer alan kulüp müzesi gezilebilir. Ücretli olarak giriş yapacağınız futbol sahasının soyunma odalarını ve oyuncu koridorunu görmenizde mümkün olmaktadır.

9 – Karlsplatz

Münih de mutlaka uğramanız gereken bir diğer büyük meydan burasıdır. Alışveriş merkezleri ile birlikte tarihi Karlstor binası, Münih’in geçmiş ve geleceğini bir arada gözlemleyebileceğiniz meydanlardan biridir.

11 – Theresienwiese

Theresienwiese

Münih de her yıl ekim ayında düzenlenen dünyaca ünlü OktoberFest işte bu meydan da gerçekleştirilmektedir. Münih’in meşhur bira festivalinin yapıldığı Theresienwiese Meydanı pek çok kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

12 – Haus der Kunst

Haus der Kunst

1937 Yılında Alman sanat evi olarak açılan Haus der Kunst, özellikle sanat severler için en dikkat çekici lokasyonlardan biridir. Bu müzenin açılışını ise Adolf hitler yapmış olup bir dönem Nazi propaganda merkezi görevini üstlenmiştir. Haftanın her günü ziyaretçi kabul eden Haus der Kunst’ a girişler ücretlidir.

Münih Gezi Rehberi – Alte Pinakothek

Alte Pinakothek

Münih de görülmesi gereken yerler arasında yer alan Alte Pinakothek de sadece Alman sanatı değil, Venedik sanatı ile Hollanda sanatının eserlerini görmeniz mümkün olmaktadır. Girişi ücretli olduğu bu müze sadece pazartesi günleri ziyaretçi kabul etmemektedir.

Münih de Ulaşım Kolay mı ?

Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Münih de ulaşım çeşitleri oldukça zengin ve kolaydır. Metro, otobüs, tren ve tramvaylar ile şehrin her köşesine kolayca ulaşma imkanı bulunmaktadır. Şehir de ayrıca bisiklet yolları da bulunmakta ve halkın çoğunluğu bisiklet ile ulaşımı tercih etmektedir.

Müze girişleri için satın alacağınız Munich City Pass hem müze girişi hem de ulaşım için kullanım imkanı sunmaktadır. Munich Card ise indirimli olarak ulaşım ve müze girişi imkanı tanıyan ve çoğunlukla kısa süreli ziyaretlerde bulunan turistler tarafından tercih edilmektedir.

Münih de Ne Yenir ?

Oktoberfest food - sausage, beer and bretzel

Münih de cafe, restaurant ve sokak satıcılarına her yerde rastlamak mümkündür. Münih de et ürünleri yiyecek olanlar için hatırlatmamız gereken çoğu et ürünlerinin domuz eti olduğudur. Alman beyaz birasının ana vatanı olan Münih’ den Alman birası içmeden dönerseniz ayıp etmiş olursunuz.  Ayrıca Münih restoranlarında bahşiş ödeme geleneği hala devam etmektedir ve adisyonun yüzde onu kadar bahşiş ödemeniz uygun görülmektedir.

Münih Gezi Rehberi

Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Münih tarih kokan şehir. Acısı ile tatlısı ile tarihin de her zaman başkent olmuş, kültür ve sanat durağı bu şehir ikinci dünya savaşında ise büyük bir acıya da şahitlik etmiştir. Bugün Münih sokaklarında eski ve yeni binaların bir arada yaşam sürdürdüğü, Dachau kampından teknoloji müzesine kadar dünü, bugünü ve yarını ile size kucak açmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Çatalca da Gezilecek Yerler- Çatalca Gezi Rehberi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: İskandinavya Neresidir? Gezilecek Yerler