Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kişisel Gelişim
  4. »
  5. Hayır Diyebilme Sanatı – Kitap İncelemesi – Müthiş Psikoloji

Hayır Diyebilme Sanatı – Kitap İncelemesi – Müthiş Psikoloji

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
1 2

Bir grup psikolog ve kişisel gelişimcinin ortaklaşa olarak yazdıkları Çok satan kitaplardan biri olan Hayır Diyebilme Sanatı isimli kitapta özgür olmanın yolunun hayır demekten geçtiğini anlatıyor okuyucularına. Ana fikir güzel ama işleniş kısır bir döngüde gerçekleşmiş. 50. Baskısını yapan kitabın ilk sayfaları gerçekten sürüklüyor okuyucuyu ama ilerledikçe sanki tekrara düşmüş pek çok yerde. Hatta “hayır” diyemeyen insanların özellikleri anlatılmış daha çok.” Tamam işte ben de böyleyim” demeniz için ne gerekiyorsa yazılmış adeta.

Hayır Diyebilme Sanatı

Özgür olabilmek için, kendine evet demek için; başkalarına “hayır” demeyi öğrenmek gerekiyor belki de. Başkaları kırılmasın, üzülmesin diye evet demekten yorulmadınız mı? Gerçekten gitmek istemediğiniz bir davete sırf arkadaşınıza hayır diyemediğiniz için gittiğiniz olmadı mı hiç? Karnınız tok olsa da ısrarlara hayır diyemeyip yedikten sonra pişmanlık duymadınız mı? Sırf karşınızdakini kırmamak için kabul edip kullanıldığınızı düşündüğünüz durumlar çok olmuştur değil mi?

Nasıl “Hayır” Diyeceğim Peki?

Hayır Diyebilme Sanatı

Kitapta anlatılan sıkıntılı durumlardan kurtuluşu sadece bir kelimeye, yani “hayır” demeye bağlamış. Peki nasıl hayır diyeceğim? Koşunda birkaç örnek olay hariç tutulursa bu soruya cevap bulunabileceği söylenemez. Müthiş Psikoloji isimli bir grup yazar tarafından yazılan kitapta hayır demenin incelikleri ile ilgili pek tatmin edici ve yönlendirici bir açıklama yapılmamış. Oysa adına bakıldığında” Hayır Diyebilme Sanatı” bu konuda bir kılavuz olmasını umuyor okuyucu.

Takdir edersiniz ki ilişkilerde sadece hayır demek yeterli değildir. İnsan nasıl hayır diyeceğini de bilmelidir. Aksi takdirde kişi kendi özgürlük alanına sahip çıkarken, o alanda o kadar yalnız kalır ki evet demesi de kar etmez artık bundan sonra.

Kişisel gelişim

Diğer bir tarafından bakıldığında ise hayır diyerek kendi kişisel alanınızı koruyorsunuz aslında “hayır” diyerek. Başkaları benim hakkında ne düşünür diye bir kaygı olmadan hayır diyebilen insanların iradeleri güçlenir. Kişisel gelişim konusuna gelince, bunu gerçekleştirebilen insanlar öyle kolay kolay demoralize olmazlar olaylar ve durumlar karşısında. İkili ilişkilerde belli sınırların olması her iki taraf için de rahatlatıcıdır aslen.

Kitap bir yönüyle iş yerinde mobinge maruz kalan ve psikolojik şiddet gören kimseler için bir kılavuz niteliğinde adeta. İş arkadaşlarına uygulanabilecek “hayır” uygulamaları patrona ve idarecilere karşı kullanıldığında kovulma garantili bir kılavuz olacağını da atlamamak gerek. Türk toplumundaki aile yapısı düşünüldüğünde özellikle yakın aile üyeleri ile olan ilişkilerinde kullanılmasının sağlayacağı faydalar da tartışılabilir.

Düşünsenize; teyzeniz size çaya gelmek istiyor. Ama siz gelmesini istemiyorsunuz. Genelde ne yaparsınız? Kırılmasın diye bir iş uydurursunuz. Ya da bir doktor randevusu. Bahaneler bulursunuz yani. Ama kitap bunu reddediyor. Direk olarak hayır demenizi istiyor sizden. Eğer istemiyorsanız kıvırmaya kalkmayın diyor kısaca hayır deyin. Peki siz bunu teyzenize söyleseniz.

“Hayır gelmeni istemiyorum teyze.”

Neler olur sizce? Sizden başka anneniz zor durumda kalır size iyi terbiye veremediği için. Sülalenin diğer üyelerinden veto yersiniz. Artık kimse sizi çağırmaz hatta aramaz bile. Sülale tarafından aforoz edilirsiniz adeta. Tüm bunları göze almak özellikle bizim toplumsal ve aile yapımızda oldukça zorlayıcı ve yalnızlaştırıcı olurdu sizin için.

Her kitabın bir ya da birden fazla yazarı vardır. Yazarlar kendi bakış açılarına ve düşüncelerine göre yazarlar kitaplarını. Özellikle kişisel gelişim kitapları daha çok öznel anlatımlar içerir. Kişisel gelişim kitaplarını okurken kendinizle bağdaştırabildiklerinizi alın o kitaptan. Geri kalanı sadece okuyun geçin. Size uymayan öğreti ve telkinler sizin kişiliğinizi geliştirmekten çok daha fazla kafa karışıklığına sebep olacaktır.

Bu kitaptan da kişisel gelişiminize katkıda bulunacak olan kısımları alıp kendi değerleriniz ve kültürünüzle yoğurarak kendi hayatınıza yansıtmakta sakınca yok. Ancak bu kitaptaki her şeyi uygulayarak mutlu ve özgür olacağım diyorsanız o konuda yanılırsınız. Kişisel gelişim kitaplarını bir çeşit açık büfe yemeğine benzetelim. Her yemekten yemek mide fesadına neden olacaktır. Tek bir çeşit yemek diğer lezzetlerden mahrum olmak demektir. Her alanda olduğu gibi kişisel gelişim alanında da denge ve uygunluk kriterleri en önemli kriterlerdir. Ruhumuzu beslerken de dengeli olarak beslemek doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Meditasyon Nedir? Ney Ile Meditasyon Yapılır Mı?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.