«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Mutluluk Veren Renkler Nelerdir ve Renkler Ne İfade Eder?

Mutluluk Veren Renkler Nelerdir ve Renkler Ne İfade Eder?

psychedelic-1084082_1920

Mutluluk veren renkler insanların içini açan ve sıkıntılı anlarında rahatlatan renklerdir. Aklınıza onlarca renk gelse de sadece üç adet ana renk bulunmaktadır. Bunlar renkler ise sarı, kırmızı ve mavi renkleridir. Diğer renkler bu üç rengin karışımları ile oluşmaktadır. Bu karışımlar ile tam 10 milyon renk oluşmaktadır.

Bu kadar renk arasında ise neredeyse hepsinin bir anlamı vardır. Kimi renkleri kullanarak evinizi ferahlatabilirken kimi renkler ile de enerjinizi arttırabilirsiniz. Her insanın beğendiği ya da hoşlandığı bir renk bulunmaktadır.

Giyimimize, ev dekorasyonuna ya da araba alırken bile renk konusunda oldukça düşünürüz. Hayatımızın her anında renkler bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için renklerin anlamını, insanı rahatlatan, çakralarımızı açan ve mutluluk veren renkler hakkında bir liste hazırladık.

Mutluluk Veren Renkler Neden Önemlidir? Dinlendiren Renkler ve Enerjisi Yüksek Renkler Hangileridir?

Aslında sadece mutluluk veren değil tüm renkler önemlidir. Ruh halinizi, modanızı ya da karşınızdakine anlatmak istediklerinizi bile renkler ile anlatmanız mümkün. Birçok firma renklerin bu algısını kullanarak bizleri alışveriş yaparken etkilemekte.

YouTube video

Hiç alışveriş yapasınız yok iken bir anda kendinizi bir mağazada ellerinizle poşetler ile buluyorsanız renklerin bu konuda oldukça fazla etkisi vardır. Bu yüzden renklerin ne anlatmak istediğini ne anlama geldiğini bilmek her zaman ihtiyaç duyacağımız bir şeydir.

1 – Mutluluk Veren Renkler – Beyaz ve Enerji Sistemi

Beyaz renk saflığın ve temizliğin rengi olarak bilinen bir renktir. Ayrıca beyaz renk enerji sistemini temizleyen bir renktir. Tüm ışıkları üzerinde toplayarak bünyeden olumsuzlukları ve negatifliği atar. Her tene uygun bire renk olmasının yanı sıra kullanıldığı renklerin etkisini arttıran bir renktir.

2 – Sakinlik İçin Siyah

Siyah renk kullanırken ölçüye dikkat edilmelidir. Çünkü çok fazla siyah renk sizleri depresyona ve duygusal bir karmaşaya sürükleyebilir. Ayrıca bu renk kadınların dişilik duygularını harekete geçirir. Siyah renk vücut üzerinde manyetik bir etkiye sebep olur.

Olaylar karşısında duygusal tepki veren ve bu duygularını kontrol edemeyen kişiler üzerinde siyah rengin sakinleştirici bir özelliği vardır.

3 – Aşkın Rengi Kırmızı

Kırımızı renk herkesin bildiği gibi aşkın rengi olarak bilinmektedir. Canlandırıcı bir özelliği de vardır. Ayrıca ateş rengi olarak bilinen kırmızı, kan dolaşımını arttırır ve vücut ısısını artıran bir renktir. Fazla kırmızı kullanılması ise aşk, intikam ve kin gibi duygularda tehditkar olabilir.

Ayrıca kırmızı renk kök çakranızı çalışmasında da oldukça etkilidir. Kırmızı renk bunların yanı sıra olaylar karşısında güçlü olmanızı sağlayan ve somut sonuçlar almanıza yardımcı olacak bir renktir.

4 – Turuncu Bilgeliğin Rengi

Mutluluk veren renkler arasında olan turuncu rengi bunun yanı sıra neşeyi, bilgeliği ve sosyalleşme gibi durumlar turuncu renk ile ortaya çıkar. Ayrıca turuncu renk sakral çakranızı da açar. Bu özellikleri yüzünden Budist rahipler kıyafetlerinde turuncu rengi bolca kullanmaktadır.

Bu özelliklerinden dolayı turuncu renk mutfak, koridor ya da çocuk odası gibi evinizin noktalarında kullanmanız size ve aileniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

5 – Barış Rengi Yeşil

Yeşil renk en çok gördüğümüz yerler ormanlardır. Yeşil renk bu yüzden sakinleştirici ve dinlendirici bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra ise yeşil barış rengi olarak da bilinmektedir. Ayrıca dostluğu da yansıtan bir renktir. Yeşil renk kalp çakralarına doğrudan etki eden bir renktir.

6 – Dikkat Edilmesi Gereken Renk Lacivert

Lacivert renk kullanımına oldukça dikkat edilmesi gereken bir renktir. Lacivert rengin dinlendiren renkler arasında önemli bir yeri vardır. Bunun yanı sıra sakin olmanızı ve rahatlamanızı sağlayan bir özelliği vardır. Fazla lacivert ise yaratıcılığı ters yönde etkiler ve ayrıca toplumda yalnızlığa iten bir renktir.

7 – Enerjisi Yüksek Renkler Arasında En Önemli Renk Sarı

Sarı renk, enerjisi yüksek renkler arasındadır. Sizi mutlu yapar ve yaşama sevincinizi arttırır. Öz güveninizi arttıran sarı renk tüm sıkıntılardan arınmanızı sağlar. Sarı renk bunların yanı sıra solar plexus çakranızın için yararlı bir renktir.

8 – Duygu Dengeleyici Renk Mavi

Mavi duyguları dengelemek için, insanlarla iletişim kurmak için ya da düşüncülerinizi gerçeğe dönüştürmek için kullanılan bir renktir. Sakinleştirici bir etkiye sahip olan mavi rengi stresli günlerde tercih edebilirsiniz. Boğaz çakranızı açan bir etkiye sahip olan mavi renk ayrıca sanatçıların ilham almak için enerjisini kullandığı bir renktir.

9 – Rahatlatıcı Renk Mor

Mor renk tepe çakranızın çalışmasını sağlayan bir renktir. Farkındalık kazanmak, negatif enerjilerden arınmak ve ruhunuzu dinlendirmek için kullanılan bir renktir. Mutluluk veren renkler arasında olan mor rengin enerjisi ile oldukça rahat hissedebilirsiniz.

10 – Turkuaz Rengi

Yeşile çalan görüntüsüyle Turkuaz rengi Akdeniz denizinin renginden ilham alınarak Fransızların Türk Rengi olarak adlandırdığı renktir. Turkuaz mavi ve yeşili karıştırarak elde edilen soğuk bir renktir. Bu özelliği ile baş ağrısı, alerji gibi hastalıklara iyi gelir. Özellikle panik atak ve manik depresif hastalarının tedavisinde de ullanılan bir renktir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Çocuk Odası Duvar Boyası Ne Renk Olmalı|Çocuk Odası Renkleri

  2. Pingback: Sıkılmanızı Önleyecek Muhteşem Ders Çalışma Teknikleri

  3. Pingback: Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?