«
  1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Nefis Kokulu Çay Nasıl Demlenir?

Nefis Kokulu Çay Nasıl Demlenir?

Güzel bir çay nasıl demlenir sorusu merak konusu olmaktadır. Sabah kahvaltısında güzel bir çay içmeyi kim istemez ki? Sabahın o mahmurluğu ancak güzel demlenmiş bir çay ile atılabilir. Sabah kahvaltısında içilen güzel bir çay gibi, gün arasında tüketilen çaylar da insanı mutlu eder. Çalışma sırasında işin en yoğun anlarında bir yudum çay aldığınızda, sanki tüm çakralarınız açılmıştır.

Ne yazık ki, herkes, lezzetli bir çay yapmayı beceremez. Güzel bir çay demlemenin bazı sırları vardır. Bu sırlara uygun olarak demlenen çay, herkes tarafından beğenilerek içilecektir. Güne nasıl başlanırsa öyle gider mantığı ile güne güzel bir başlangıç yapmak gerekir. Güzel bir başlangıcın mimari ise iyi demlenmiş bir çaydır. Güzel bir çay demlemenin temel sırları oldukça önemlidir.

Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir ?

1 – Çayın Kaliteli Olması

Güzel bir çay nasıl demlenir sorusunun en önemli cevabı çayın kalitesinden geçmektedir. Çayın kokusu, çayın kalitesini belli etmede başrolü oynamaktadır. Çayın kokusu hafif bir düzeyde olmalıdır. Ayrıca kokusu kesinlikle rahatsızlık verici bir şekilde olmamalıdır. Genzi yakan bir koku ya da daha da sert bir koku yayılıyorsa çayın kalitesi pek de iyi olmayabilir. Çayın rengi koyu bir halde olursa bu, iyi bir çaya işaret eder.

Ayrıca çayın sahip olduğu yapraklar eğimli bir şekilde ve ışıldayan bir görünüme sahip olmalıdır. Toz çay kullanılmaması gerekir. Çayın bir peçete üzerine dökülerek gözlemlenmesi bu konuda doğru sonuçlar verecektir. Lezzetli bir çayın görüntüsü dikkat çekici olmalı, yaprak kısmı eğimli olmalı ve tabi, rengi de koyu olmalıdır. Çayın kalitesini test ile anlamanın bir başka yolu da bir bardak suya az miktarda çay atıldığında suyun renginde değişme durumunun gerçekleşmesidir.

2- Suyun Kaliteli Olması

Güzel bir çay nasıl demlenir sorusunun ikinci önemli cevabı, demleme sırasında kullanılan suyun kaliteli olmasıdır. Çay suyu ne kadar kaliteli olursa, demlenen çayın kalitesi de o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle çay demlemek için kaliteli su kullanımı önemlidir. Peki suyun kaliteli olduğu nasıl anlaşılır? Kaliteli bir su:

  • Renksiz,
  • Berrak,
  • Kokusuz,
  • pH değeri 7 ve 8 arasında olmalıdır. Su kaynadığında demliğe yoğun bir kireç de bırakmıyorsa bu suyun kalitesi yüksektir. Kaliteli su ile demlenen çayın rengi ve kokusu da kaliteli olacaktır.

3 – Çayın Demlendiği Aparat Önemli

Güzel bir çay nasıl demlenir sorusu çayın demlendiği çaydanlıkla da ilişkilidir. Aparatın ham maddesi ve kalitesi, çayın kalitesini yakından etkilemektedir. Bu nedenle, çayın demlendiği aparat çok önemlidir. Porselen döküm demliklerin kullanılması, çayın kalitesini artıracaktır. Bakır demlikler de aynı şekilde güzel bir çayın önemli bir ekipmanıdır. Güzel bir çay içmek için porselen ve bakır demlikler tercih edilmelidir. Emin olun, lezzetli bir çayın tadını aldıktan sonra bu yöntemlerin önemini daha iyi anlayacaksınız.

4 – Zamanlamanın Doğru Yapılması

Doğru zamanlama derken çayın ne kadar sürede demleneceği ve demlenme süresi akla gelmelidir. Tüm bu değişkenler çok önemlidir. Çayın uzun süre ateşte bekletilmesi, kalitesini ve tadını aşağıya çekecektir. Bu nedenle, kişinin sahip olduğu demleme tecrübelerine göre çayın ne kadar sürede demleneceği ve demlenme süreleri doğru tespit edilmelidir. Çay demlendikten sonra kısık ateş üzerinde 12 ile 15 dakika arasında beklemesi yeterli olacaktır.

Tercihe göre biraz daha uzun süre ateşte bekletilebilir ancak bu süreyi çok da aşmamak faydalı olacaktır. Çayın bu süre boyunca aynı ısıda kalması gerekmektedir. Sabit kalması gereken ısı derecesi de 75 ile 85 derece arasında olursa iyi olur. Demliğin ısısının değişmemesi, bu aşamada çok önemlidir

5- Çay Nasıl Demlenir ? Suyun Sıcaklığı Büyük Etken

Güzel bir çay nasıl demlenir sorusu için son kural da genel bir kuralı yansıtmaktadır. Çayın altı kesinlikle fokurdamamalıdır. Çayın üzerine kaynar su dökülmesi de olumsuz sonuçlar ortaya koyar. Çayın üzerine kaynar su dökülmesi sonucunda çay yanacaktır. Yanan çayın tadı da pek güzel değildir. Alt demliğin su sıcaklığı 98 derece ile 99 derece arasında olmalıdır.

Üst demliğin kaynaması beklenmelidir. Çayın üzerine sıcak suyu dökmek yerine, sıcak suyun üzerine çayı dökmek daha mantıklıdır. Çayın demlenmesi aşamasında üst demliğin dökme deliği bir tıpa yardımı ile tıkanırsa, çayın aroması, demlenme esnasında uçup gitmeyecektir. Aroması gitmeyen bir çay daha enfestir.

Alt kısımda bulunan su fokurdadığında, üst kısımda bulunan deme buhar verirse çay, acı bir tada sahip olacaktır. Ayrıca çayın bayatlama süresi de bu sayede çok kısalacaktır. Bu hususlara dikkat edildiğinde nefis bir çay içmek mümkündür. Her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi güzel ve lezzetli bir çay demlemenin de bazı kuralları bulunmaktadır. Güzel bir çay nasıl demlenir sorusu için bu altın kurallara dikkat etmekte fayda bulunmaktadır.

Poşet Çay Nasıl DEMLENİR ?

Poşet Çay Nasıl DEMLENİR sorusu da arama motorlarında sıklıkla araştırılmaktadır. Bu konunun kısaca açıklanması faydalı olacaktır. Poşet çaylarda da kalite farkı bulunmaktadır. Demini kısa sürede bardağa veren poşet çay, kaliteli bir çay olmaktadır. Demleme esnasında boş bardağın içine, sudan önce poşet çay koyulmalıdır. Sıcak su, poşetin üzerine yavaşça dökülmelidir. Poşet çayı 10 kere batırıp çıkarmak yeterli olmaktadır. Çay bu şekilde 1,5 dakikada demlenmektedir. Koyu bir çay keyfi için bu süreler daha da uzatılabilmektedir.

Çay Ocağında Çay Nasıl DEMLENİR ?

Çay ocağında çay nasıl DEMLENİR sorusu da bu bölümde cevaplanacaktır. Çay ocağında çay makinesi kullanarak çok içimlik çay demlenmektedir. Öncelikle su ısıtma bölümüne su koyulur ve buradaki su kaynatılır. Kaynama gerçekleştikten sonra demlikteki çayın üzerine bu su ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika sonra çay, demlenmiş olacaktır.

Çaycıda çay nasıl demlenir sorusu kadar çay makinelerinde kireç oluşumunun nasıl önlenmesi gerektiği de sorulmaktadır. Bunun için limon tuzu kullanmak faydalı olmaktadır. Su ısıtma bölümünde kaynatılan limon tuzu ile kireçler yok olacaktır.

Tek Demlik Çay Nasıl Demlenir ?

Tek demlik çay nasıl demlenir sorusu bu bölümde açıklanmalıdır. Öncelikle tek demliğe su koyulmalıdır. Koyulan su, tek demlikte kaynatılmalıdır. Su fokurdadıktan sonra suyun üzerine 2 yemek kaşığı kadar çay koyularak, ocağın ateşi kapatılmalıdır. Çay bu şekilde 3 dakika kadar demlenmeye bırakılmalıdır. 3 dakika sonunda tek demlik çay, içime hazırdır.

İlginizi Çekebilir: Antioksidan İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Göz Altı Morlukları Neden Olur? Ne İyi Gelir?