«
 1. Anasayfa
 2. Aşk ve İlişkiler
 3. Nikah İçin Gerekli Belgeler 2020

Nikah İçin Gerekli Belgeler 2020

burcu-alem-nikah-icin-gerekli-belgeler-2020

Evlilik için karar verdiyseniz ve hazırsanız evlendiğinizi gösteren resmi belgelere de ihtiyacınız olacaktır. Nikah için gerekli bazı belgeler ve ufak detaylar vardır. Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce bir ön bilginizi yoksa, önceden ön bilgi edinmek işlerini hızlandıracaktır.

Nikah kıymak için yetkili merciler belediyeler ve müftülüklerdir. Her iki kurum da aynı belgeleri istemektedir. Evlilik başvurusu yapmak için nikah dairesine bizzat başvuru yapılması gerekiyor. Resmi nikah işlemleri ile ilgili nikah tarihi almak, yıldırım nikahı yapmak gibi nikah işlemleri için evlendirme dairesine başvuru yapılmalıdır. Hafta sonu nikah varsa özel davetiniz için nikah memuru talebinizi de yine evlendirme dairesinden yapabilirsiniz. Nikah başvurusu için yabancı uyruklu çiftlerin nasıl başvuru yapacaklarına dair esaslar yine evlendirme dairesinde kendisine izah edilecektir. Yabancı uyruklu biriyle evlenmek için evlilik sağlık raporu nereden alınır, nikah için gerekli belgeleri nerede tamamlayabilirsiniz, nikah için gerekli evraklar nereden alınır ya da gerekli evraklar nelerdir? Evlenme izin belgesi nedir? Sağlık raporu için hangi kuruma başvurulur? Nikah için gerekli belgeler nelerdir? Tüm detayları için nikah öncesi hazırlık aşaması :

Belediyeler ve müftülükler tarafından istenen nikah için gerekli belgeler listesi:

burcu-alem-nikah-icin-gerekli-belgeler-2020

 1. Kimlik belgesi asılları ve fotokopileri
 2. Sağlık raporu
 3. Minimum 5 adet vesikalık fotoğraf
 4. İkametgah adresini bildiren belge
 5. 18 yaş altındaki kişiler için izin belgesi
 6. Mal rejimi talep belgesi
 7. Kızlık soyadını kullanmak isteyenler için kızlık soyadı talep belgesi
 8. Henüz boşanan kadınlar için ise iddet belgesi istenmektedir.

Nikah İçin Gerekli Belgeler Hakkında Önemli Detaylar

burcu-alem-nikah-icin-gerekli-belgeler-2020

Müftülüklere başvuru yapanlar için ufak bir detay ise evlilik beyannamesi ve evlilik ehliyet belgesi istenmektedir. Bu belgeler müftülüklerden alınabilmektedir.

Her iki kuruma başvuru yapanların kimlik asılları mevcut değilse yerine ehliyet veya pasaport geçerli sayılmamaktadır. Ayrıca 10 yıllı aşmış ve fotoğrafsız kimlikler de kabul edilmemektedir.

Sağlık Raporu: Yine bu kurumlara vereceğiniz sağlık raporları için ise sadece aile hekimden alınmış sağlık raporlarını kabul etmektedirler. Devlet Hastanelerinden veya Özel Hastanelerinden alacağınız sağlık raporları kabul edilmemektedir.

İkametgah Belgesi: Evlenecek olan kişiler nikahı nerede kıyacaksa orada ikametgah etmesi gerekir. Eğer başka ilde ikamet ediyor ve başka ilde nikah kıyılmak isteniyorsa, oturdukları il veya ilçenin Evlenme Dairesinden izin belgesi almaları gerekecektir.

YouTube video

İddet Belgesi: İddet, boşanan bir kadın için 300 gün evlenememe süresidir. Böyle bir yasanın var olma sebebi gebe olma ihtimaline karşı doğacak çocuğun babasını belirleyebilmektir.  Bu süreyi bekleyemeyecek kişiler İddet Davası açarak mahkemeye başvurabilirler.

18 yaş altındaki kişiler için izin belgesi: 17 yaşından gün almış erkek ve bayan bireyler ebeveynlerinin imzası ile evlenebilirler. 16 yaşındaki kişiler mahkeme kararı ile evlenebilirken yasalara göre 16 yaşın altındaki bireylerin evlenmesi söz konusu değildir.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer

burcu-alem-nikah-icin-gerekli-belgeler-2020

Nikah işlemlerinizin başlayabilmesi için ayarladığınız belgeler ile birlikte bulunduğunuz il veya ilçelerdeki resmi kuruma başvuru yapmanız gerekir. Bulunduğunuz il veya ilçenin nüfus yoğunluğuna bağlı olarak veya kurumun iş yoğunluğuna bağlı olarak en erken 2 gün en geç 7 gün sürebilmektedir. Yine verilecek olan nikah günü de kurumun iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bunların dışında hafta sonu ve resmi tatil günlerinde de nikah kıyım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bu işlemlere ödenecek olan ücret 300 ila 400 TL arasında değişmektedir. Hafta sonları için nikah kıydıracak iseniz bu ücret 2 katına çıkabilmektedir.

Nikah İçin Sağlık Raporu

burcu-alem-nikah-icin-gerekli-belgeler-2020

Nikah için gerekle belgeler içerisinde bir diğeri de sağlık raporudur. Evlenecek olan kişilerin alt ve üst soy bağı olmadığından emin olduktan sonra evliliğe engel teşkil eden kan bağının ve kan uyuşmazlığının tespit edilmesi için sağlık raporu istenmektedir. Bu sağlık raporları sadece aile hekimlerinden alınabilmektedir. Diğer kurumlardan alınacak herhangi bir sağlık raporu belediyeler ve müftülükler tarafından kabul görmemektedir.

Evlenme Ehliyet Belgesi

burcu-alem-nikah-icin-gerekli-belgeler-2020

Evlilik için başvuruda bulunan kişilerin evliliğe engel teşkil eden bir durumunun bulunup bulunmadığını gösteren, eş olacak olanların yaşını, medeni halini vs gibi bilgileri içeren belgedir. Getirilen yeni düzenlemeler ile nüfus kayıt örnekleri bu belgelerin yerine geçebiliyor. Eğer sistemde nüfus kayıt örneğiniz mevcut değilse bu belge istenebilir.

Nikah İçin Gerekli Belgeler – Evlenme Beyannamesi 2020

burcu-alem-nikah-icin-gerekli-belgeler-2020

Evlenecek olan çiftler ilgili birimlere birlikte giderek evlenmek istediklerine dair müracaat etmeleri gerekir. Müracaat sırasında ilgili beyanname müracaat yapılan kurum tarafından düzenlenip onaylanır. Evlenme beyannamesi düzenlettirdiğiniz sırada Nüfus cüzdanlarınızın yanınızda olduğundan emin olmalısınız. Bu belge için 4 adet de vesikalık fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafların güncel ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğundan emin olmalısınız. Bu şartların aksi halinde Evlenme Beyannamesi düzenlenmesi sırasında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Düğün organizasyonu öncesinde mutlaka halledilmesi gereken işler başında gelen nikah işlemleri tam evrak sunumu ile hızlı şekilde gerçekleşmektedir.

Nikah işlemleri ile beraber gelinlik seçimini de tamamlamayı düşünen adaylar için En Güzel Gelinlik Modelini Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler konusunda tavsiyelerimizi okumanızı öneririz. Mutluluklar 💖

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Krizantem

  Bu işlemleri ve belgeleri görünce açıkçası evlenmekten korktum. Daha isteyecekleri belge var mı? Şöyle tapu senedi maaş bordrosu banka hesap cüzdanı falan filân feşmekân gibi şeyler olmuyor mu?

 2. İbrahim Burak Türker

  Gerçekten çok işime yaradı çünkü ben nikah için gerekli belgeleri bilmiyordum bu yazı sayesinde öğrendim çok teşekkür ederim

 3. Pingback: Mehir Nedir? Dini Nikah Sırasında Mehir Ne İstenir?