Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Obezite Nedir? Obezite Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Obezite Nedir? Obezite Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
1 2

Obezite nedir? Günümüzde dünya genelinde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan obezite, vücut içerisinde fazla yağların birikmesiyle meydana gelmektedir. Halk arasında şişmanlık da denilen bu sağlık sorunu gün geçtikçe artmaktadır. Obezite insan sağlığını olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelmektedir.

YouTube video

Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler hayatın her anında farklı zorluklarla mücadele etmek zorunda kalabilmektedirler. Bu rahatsızlık ile mücadele etmek tamamen bireyin elinde olan bir durum. Gerekli beslenme düzenleri sağlandığı takdirde obezite ile mücadele etmek son derece mümkün olabilmektedir.

Kadınlarda Obezite Daha mı Fazla?

burcualem-obezite-nedir-obezite-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda obezite durumuna daha sık karşılaşıldığı görülmüştür. Bunun nedeni ise kadınlar erkeklere nazaran çok daha hareketsiz ve spordan uzak bir yaşam sürmektedir. Bu da onları obez olmaya daha yakın kılıyor. Ayrıca kadınların vücut yapısı erkeklerinkinden daha farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle metabolizmalarının işleyişi de farklıdır. Kadınların metabolizması erkeklerinki ile kıyaslandığı zaman daha yavaş işlediği görülmektedir. Bu da obezite hastalığı oranının kadınlarda daha fazla olmasının nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Obezite Nedir Obezitenin Nedenleri Nelerdir

Obezite nedir obezitenin nedenleri nelerdir sorusu konu ile alakalı en çok kafa karıştıran sorulardan biridir. Bu rahatsızlık birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. En önemli Sekonder obezite nedenleri ise şu şekildedir;

1 – Obezite ve Fast Food İlişkisi

Obezite Nedir? Obezite Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Çağımızın en sık karşılaşılan hastalıklarından biri olan obezite özellikle genç nüfusu tehdit eden rahatsızlıklardan bir tanesidir. Günümüz döneminde artan bu rahatsızlığın temel sebeplerinden bir tanesiyse düzensiz beslenmedir. Özellikle genç nüfusun yemek yeme alışkanlıkların günümüzde fast food tarzına kayması sebebiyle obezite oranı hem Dünya genelinde hem ülkemizde artmaktadır. Bu nedenle son yıllarda DSÖ obezite ile alakalı çalışmalarına daha da hız vermiştir.

2 – Obezite ve Hareketsiz Yaşam İlişkisi

Obezite Nedir? Obezite Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Hareketsiz bir yaşam obezite problemini tetiklediği biliniyor. Özellikle bilgisayar başında yenilen yiyeceklerden sonra hareket edilmemesi zamanla kilo problemlerine neden olduğu görülüyor. Bu tip sorunlar ilke karşılaşmamak adına mutlaka belli bir düzen içerisinde yürüyüşler yapılması son derece önemlidir.

3 – Obezite ve Sigara İlişkisi

Obezite Nedir? Obezite Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Sigara içerisinde bulunan bazı maddeler sebebiyle kişinin hızla kilo almasına neden olabilir. Sigara içenlerde özellikle karaciğer ve kalp bölgelerinde yağlanma gelmektedir. Bu yağlanma önlem alınmazsa zamanla obeziteye dönüşmektedir. Bu bölgede yer alan yağlanmalar kişinin hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. Hızlı kilo alımından ziyade asıl tehlike kalp krizi ve yüksek tansiyondur. Obez kişilerin en sık başına gelen bu sağlık sorunları eğer önlem alınmazsa sonucu ölüme varabilmektedir. Bu özellikle yaşlılıkta obezite nedenleri arasında sayılmaktadır.

4 – Obezite ve Psikoloji İlişkisi

Limon, griip

Obezite ve psikoloji ilişkisi ele alındığında karşımıza oldukça çarpıcı sonuçlar çıkabilmektedir. Psikolojik problemleri olan kişiler kendini yemeye vermektedir. Sürekli yeme hali oluşturan bu etkenler eğer ortadan kaldırılmadığı sürece kişi hızla kilo alabilmektedir. Psikolojik sorunları olup kendini yemeğe verene kişilerin mutlaka bir uzman hekime görünmesi şarttır.

5 – Obezite Hormon ve İlaç İlişkisi

Böbrek Yetmezliği ve Bilinmesi Gereken Bilgiler

Yapılan araştırmalarda bazı ilaçlar bazı hormonları tetiklediği görülmüştür. Örneğin antidepresan alan bir kişinin grelin hormonu tetiklenebilir. Grelin hormonunun fazla olması kişinin hızla kilo almasına sebep olmaktadır. Yine ilaçla tetiklenen bir başka hormon ise Leptindir. Leptin hormonu eğer vücut içerisinde azalır ise kişi kilo almaya başlayabilir. Kilo problemine yatkın kişilerin mutlaka ilaç kullanmadan önce detaylı şekilde hekimlerine başvurması son derece önemlidir.

Obezite Nedir, Obezitenin Zararları Nelerdir

burcualem-obezite-nedir-obezite-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Obezite nedir, obezitenin zararları nelerdir sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. Bu çok ciddi bir rahatsızlıktır ve beraberinde başka hastalıkları da getirebilmektedir. Bunlardan en önemlileri şu şekilde sıralanabilir;

1 – Kalp Krizine Neden Olabilir

çikolata

Obezite rahatsızlığı birtakım sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunların başında kalp krizleri gelmektedir. Kalp bölgesinde oluşacak yağlar kişinin kalp krizi geçirmesini tetikleyebilir. Aşırı kilosu olan kişilerin mutlaka hekim kontrolüne başvurması önemlidir. Zira obezite rahatsızlığı eğer tedavi edilmez ise sonu ölüme varabilmektedir.

2 – Şeker Hastası Olabilirsiniz

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Obezite kişide insülin direncine sebep olabilmektedir. Bu sebep den ötürü şeker hastalarının birçoğu kilolu insanlardır. Şeker hastalığı olan kişilerin mutlaka kilo vermesi gerekir. Zira insülin direnci oluşan hastalarda şeker düzeyi kontrol adın alınmakta zorlanabilir.

3 – Obezite Yüksek Tansiyon Dostu

Obezite hastası olan kişilerin hemen hemen hepsinde yüksek tansiyon problemi vardır. Vücut üzerinde meydana gelebilecek her türlü kilo artışı kalp içerisinde depi artışına neden olabilmektedir. Bu sebep den ötürü yüksek tansiyon, kalp, felç, beyin kanaması gibi hastalıklar obez kişilerde daha çok görülmektedir.

Obezite ve Toplum İlişkisi

Obez insanlar sağlık sorunları ile boğuşurken aynı zamanda toplumsal sorunlarla mücadele etmektedir. Özellikle şişman insanlara bakış açısı Dünyanın hemen hemen birçok yerinde aynıdır. Sürekli dalga konusu olan bu kişilerin ne yazık ki psikolojisi de olumsuz şekilde etkilenmektedir. Obez kişiler bu tarz problemler yaşayarak iyice evden çıkamaz hal almaktadır. Evden çıkamayan kişiler daha da kilo almakta ve sağlık sorunları daha artmaktadır. Bu tarz sorunlar yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir psikoloğa gitmesi son derece önemlidir.

Obezitenin Açtığı Diğer Problemler

burcualem-obezite-nedir-obezite-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Yukarıda bahsedilen rahatsızlıklar dışında obezite karaciğer problemleri, uyku problemleri, astım, solunum zorluğu gibi farklı hastalıklar da meydana getirmektedir.

Obezite Tedavisi Önemli

kolesterol

Obezite tedavi edilmediği takdirde sonu ölüme varan ciddi sağlık sorunları olarak bilinmektedir. Tedavinin en önemli aşaması tabi ki psikoloji. Öncelikle kişi bu duruma alışmalı ve nasıl zayıflayabilirim diye düşünmelidir. Dışarıdan gelen seslere kulak asmadan uygun diyet programlarını hekim kontrolü içerisinde uygulaması gerekmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=fMQGYCl_VZg

Obez kişilerin bir başka tedavi yolu ise ilaçlardır. İlaçlar kişinin açlık hissini yatıştırmasında büyük önem oynarken aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Tabi ki tüm bunların yanında yürüyüş ve egzersiz şarttır. Düzenli olarak yapılan egzersiz veya yürüyüşler kişinin kilo vermesine olanak sağlar.

burcualem-obezite-nedir-obezite-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Obez kişiler tüm tedavi yollarını denemesine rağmen istediği sonucu aramıyorsa son çare cerrahi müdahaledir. Mide küçültme ameliyatları sayesinde kişi hızlıca kilo verebilmektedir. Obezite hastalığı olan insanların mutlaka hekim kontrolü içerisinde olması son derece önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.