«
  1. Anasayfa
  2. Kültür Sanat
  3. İyi ki Doğdun Oğuz Atay!

İyi ki Doğdun Oğuz Atay!

burcu-alem-oğuz-atay-doğum-günü-3

Bugün, 12 Ekim 1934 , Oğuz Atay ‘ın , Türk Edebiyatı’nın duygusal prensinin doğum günü. Dönemin ünlü yargıçlarından ve siyasetçilerinden biri olan babası Cemil Atay ona çok şey kattı. Kastamonu’da doğan Atay, babasının mesleği dolayısı ile önce Ankara’da sonra da İstanbul’da yaşadı.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitiren Oğuz Atay, askerlikten sonra Kadıköy’de vapur iskelesinde çalışmaya başladı. Şimdinin Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Atay, uzmanlığını aldığı okulda öğretim üyesi oldu. 1971 yılında yayınladığı Tutunamayanlar kitabı ile Türkiye’nin en iyi yazarlarından biri seçilen Oğuz Atay bu muhteşem yapıt ile TRT Roman Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Google Oğuz Atay ‘ı Unutmadı!

burcu-alem-oğuz-atay-doğum-günü

Her önemli günde yaptığı gibi Google bugün de özel bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Öyle ki hazırladığı Oğuz Atay konsepti ile bu Edebiyat devinin hayranlarını mutlu etmeyi başardı. Oğuz Atay, yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da okunan bir yazar olmayı başardı. Bunalım psikolojisini ve insan davranışlarını rahatlıkla görebileceğiniz kitaplarında hemen her duyguyu bulmak mümkündür. Sırası ile Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar ve Korkuyu Beklerken kitaplarını art arda okuyarak ünlü Edebiyatçının en önemli eserlerini tamamlayabilirsiniz.

İyi ki doğdun Oğuz Atay. Türk Edebiyatı sana çok şey borçlu…

burcu-alem-oğuz-atay-doğum-günü-2

Oğuz Atay sözleri

Türk Edebiyatı kitaplarının da yer aldığı En Çok Okunan Kitaplar Listesi arasından size uygun olanı seçerek evde kaldığınız şu günlerde okumanın tadına varın…

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *