ankara escort

Ölmeden Önce En Az 1 Kez Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

  • Beğen
    Loading...

Hayata bakış açınızı değiştirecek ve yaşamınıza anlam katacak okunması gereken kitaplar vardır. Bu kitaplar ufkunuzu genişletmekle kalmaz, başkalarının hayatına da çok yakından tanık olmanızı da sağlar. Bu sayede yeni hayatlar keşfedip, yeni düşüncelere ortak olabilirsiniz. Kültür seviyenizi ikiye katlayacak ölmeden önce okunması gereken kitaplartüm farklılıklarıyla ve farkındalıklarıyla onları okumanızı bekliyor.

Kültür Seviyenizi Artıracak ve Okunması Gereken Kitaplar Listesi

Okuduğunuz için asla pişman olmayacağınız okunması gereken kitaplar listesi Türk ve dünya edebiyatının en akıcı kitaplarından oluşuyor. Okudukça içine çeken ve hayal dünyanızı genişleten bu okunması gereken kitaplar kültür seviyenizi ve bilgi birikiminizi ikiye katlayacak düzeyde. Siz de bu kitapların büyülü dünyasıyla bir an önce tanışmak istemez misiniz?

1.     AYLAK ADAM – Yusuf Atılgan | Okunması Gereken Kitaplar

Kitabın adında da olduğu gibi ana karakter aylak bir adamın düşünceleri ve yaşadığı olaylar çerçevesinde şekillenmiştir. Aylak adam aynı zamanda Oğuz Atay’ın da Tutunamayanlar adlı romanının bir parçası Aylak Adam’dan esinlenilerek yazılmıştır. Mutlaka okunması gereken kitaplar arasında ilk sıralarda yer alan Aylak Adam, post-modern türünün de en mükemmel örneklerindendir.

2.     ANAYURT OTELİ – Yusuf Atılgan

Kitap sizleri Zebercet asında bir karakterin i dünyasıyla tanıştırıyor. Karakterin bilinçaltının bu denli derinlemesine incelendiği roman, uzun süre etkisinden çıkamayacağınız türden. Akıcı bir üslupla, yer yer rahatsız edici olaylarla, sayfaları çevirdikçe merakınızı yavaş yavaş artırmasıyla bir solukta okuyacağınız bir kayboluş hikayesidir.

3.     1984 – George Orwell

Okuyanın hafızasından asla silinemeyecek ve hayatta karşılaştığı pek çok şeyde aklına gelebilecek türden bir roman. Distopik bir hikaye olan 1984, özgür düşünce ve özgürlük kavramlarını sorgulamanızı sağlayacak ve genel kültür için okunması gereken kitaplar arasında ilk sıralarda yer alan bir kitaptır. Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bu kitabı ilgiyle ve heyecanla okuyacaksınız.

4.     HAYVAN ÇİFTLİĞİ – George Orwell

Kitap her ne kadar fabl türünde bir çocuk kitabı gibi görünse de, yazar hayvanlar üzerinden bastırılmış toplum yapısını açık bir şekilde okuyucuya aktarmaktadır. Oldukça basit ve yalın bir dille anlatılmış olmasına rağmen içerik bakımından sizleri derinden sarsacak ve farkındalığınızı ikiye katlayacak bir kitap. En iyi 100 kitap arasına kolaylıkla giren kitap, sorgulama yeteneğinizi geliştirmek için birebir.

5.     KUYUCAKLI YUSUF – Sabahattin Ali

Mutlaka okunması gereken kitaplar arasından en çok tavsiye edilen kitaplardan biri olan Kuyucaklı Yusuf, yazarın yazarlığının kalitesini gözler önüne seriyor. Betimlemelerden çok kurguya önem veren yazar, ana karakter olan Kuyucaklı Yusuf’la istemeden bir bağ kurmanızı sağlıyor. Aynı zamanda yazıldığı dönem için toplumun aynası görevinde olan kitap, okuduğunuz için asla pişman olmayacağınız türden.

6.     KÜRK MANTOLU MADONNA – Sabahattin Ali

Şimdiye kadar okumadıysanız, okuduğunuz andan itibaren bu sebeple pişman olacağınız bir roman. Yazarın ustalığı, romanın akıcılığı ve konusuyla kendini oldukça iyi belli etmekte. Kitap, bir aşk hikayesi okurken aynı zamanda kalp kırıklığını da derinlemesine hissetmenizi sağlayacak. Keyifli ve sürükleyici bir hikayenin ana karakteri olan Raif Efendi’ye hem üzülecek hem de etrafınızda onun gibi olan insanların olduğunu fark edeceksiniz.

7.     FARELER VE İNSANLAR – John Steinbeck

Hayallerini gerçekleştirmek için bir çiftlikten başka bir çiftliğe sürüklenip duran iki işçinin hikayesini anlatan kitap uzun süre etkisinden çıkamayacağınız türden. Lennie ve George’un dostluğuna hayranlıkla bakacaksınız. Kitap, zıtlıklar üzerine kurulu bir hikayeyi anlatmasına rağmen, bazen bu zıtlıkların birbirini tamamlamak için olduğunu anlamanızı sağlayacak ve ufkunuzu genişletecek.

8.     KÖRLÜK – JoseSaramago

Nobel Edebiyat Ödülü almış olan kitap mutlaka okunması gereken kitaplar arasında. Özgün konusu ve akıcı anlatımıyla adeta kitabın içindeymişsiniz gibi hissetmenize sebep olacak kitap, içinde bulunduğunuz koşulları da sorgulatacak nitelikte. Olayların akışı, kitaba sürükleyicilik katmıştır. Fakat yazarın alışılmadık üslubu pek çok eleştiriyi de üzerine çekmesini sağlamıştır.

9.     TOPRAK ANA – Cengiz Aytmatov

Savaşın ne denli kötü olabileceğini ve etkilerinin pek çok insanı nasıl zor durumda bıraktığını anlatan, okurken hüzünlenmenize sebep olacak türden bir kitap. Cengiz Aytmatov’un eşsiz anlatımıyla sizleri içine çekecek olan kitap, merak unsurunu da doruklarda yaşamanızı sağlıyor.

10.  CEMİLE – Cengiz Aytmatov

Alışılagelmiş aşk hikayelerinden çok farklı bir aşk hikayesini anlatan yazar, hayata ve aşka bakış açınızı değiştirmenizi sağlayacak. Kısa sürede bitirebileceğiniz kısa bir kitap olmasına karşın okunması gereken kitaplar arasında yerini alıyor. Kitap sizleri Orta Asya-Kafkasya coğrafyasına götürmekle kalmayacak, kendinizi kolaylıkla orada yaşayan insanların yerine de koyabilmenizi sağlayacak.

11.  SİNEKLİ BAKKAL – Halide Edip Adıvar

Bu zamana kadar okumadıysanız okuduktan sonra sizler için kısa bir pişmanlığa sebep olacak roman, tarihi romanlar kategorisinde okunması gereken kitaplar arasında ilk sıralarda. Tarihi roman sevenler için, 2. Abdülhamid devrini anlatan ve Doğu – Batı çatışmasının da ele alındığı muhteşem bir kitap. Betimlemeleri ise kendine hayran bırakacak nitelikte.

12.  ATEŞTEN GÖMLEK – Halide Edip Adıvar

 

Tarihi roman severlere çok güzel bir tavsiye niteliğinde bir kitap daha Halide Edip Adıvar’ın Ateşten Gömlek romanıdır. Tarihi romanı aşk hikayesi üzerinden yorumlayan yazar, sürükleyicilik açısından okuyucuyu oldukça tatmin ediyor. Üzerinizde kurtuluş mücadelesinin tesirini bıraktıracak nitelikte ve mücadele ruhuna yakından şahit olmak isteyenler için okunması gereken kitaplar arasında.

13.  ANA – Maksim Gorki

Okumaya başladığınınız ilk andan itibaren, daha ilk cümlelerinde sizi içine sürükleyecek türden bir kitap. Ayrıca Rus Edebiyatı sevenler için klasikler arasında yer alan roman okunması gereken kitaplar arasında önemli bir sıralamada. 1905 Çarlık Rusyası’nda başlayan sosyal uyanışın mücadelesinin anlatıldığı roman, insan ve sosyal şartları arasındaki çelişkiyi fark etmemizi sağlıyor. Ufkunuzu genişletecek ve farkındalığınızı büyük oranda artıracak olan romanı bir an önce okumalısınız.

14.  ÖLÜ CANLAR – Gogol

Rus Edebiyatı meraklıları için mutlaka okunması gereken kitaplar arasından biri de Ölü Canlar. Okuyucuda merak uyandıran ve hiciv tekniğinin başarılı bir şekilde kullanıldığı mutlaka okunması gereken kitap, yine bir toplum yozlaşmasından bahsedilmekte. Rus halkını çok iyi tanıtan ve kendini eleştirilerin ortasına bırakan romanın, yazıldığı dönemde pek çok insanı rahatsız ettiği de olmuştur.

15.  SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ – Ahmet Hamdi Tanpınar

Tanpınar’ın sabırla okunması gereken, ancak bir o kadar da sindirerek okunduğunda verim alınacak mutlaka okunması gereken kitaplar arasındadır. Kendinize bir şeyler katabileceğiniz ve tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitap. Sembolist bir anlatımla yer yer sizleri zorlasa da asla pişman olmayacağınız bir kitap…

Yazımızı beğendiyseniz en iyi kitap indirme programları konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI