Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne ve Çocuk Dünyası
  4. »
  5. Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
2 0
autism-4982235_1920

Son yıllarda çocukluk çağında çok sık görülen bir rahatsızlık Otizm spektrum bozukluğu nedir kısaca Otizm nedir sorusu merak edilmektedir. Otizm ve otizm spektrum bozukluğu farkı araştırmaktadır. Ancak ikisi de aynı rahatsızlığı ifade etmektedir. Doğuştan olabildiği gibi erken çocukluk döneminde de gelişebilmektedir. Disleksi ile zaman zaman kavramsal olarak karıştırılan bu hastalığa gelin birlikte bakalım.

Otizm’e yönelik olarak son dönemlerde film ve diğer sektörlerde konunun işlenmesi, otizmin ilgi görmesini sağlamıştır. Otizm rahatsızlığının çocukta genellikle ilk 18 ayda ortaya çıkmasına rağmen net tanı üç yaşlarında koyulabilmektedir.

Otizm rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte konu ile ilgili olarak halen psikolojik ve nörolojik çalışmalar devam etmektedir. Otizm rahatsızlığı bulunan kişide tekrarlanan davranışlar ve sınırlı davranış kalıplarının görülmesi önemli belirtilerdendir.

Ayrıca otizm nedeni ile kişinin sosyal yönü çok gelişememektedir. İletişim bozuklukları da rahatsızlık nedeni ile ortaya çıkan problemler arasında yer almaktadır.

Otizm Spektrum Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Otizm spektrum bozukluğu rahatsızlığında bazı belirtiler gözlenmektedir. Bu rahatsız süresince beyin gelişimi bozukluk göstermektedir.

YouTube video

Hafif otizm belirtileri arasında otizm rahatsızlığına sahip olanların göz temasından kaçınabildiği ya da göz temasları normal bir insana göre daha kısıtlı bir şekilde gerçekleştiği görülmektedir. Otizmliler çevrelerine karşı pek duyarlı olmazlar.

Kişinin ismi ile seslenildiğinde de tepki vermeyebilirler. Fiziksel temaslardan rahatsızlık duyabilirler. Cansız olan varlıklarla daha çok ilgilidirler. Konuşmalarında genellikle aynı kelimeleri kullanırlar.

Tekdüze bir ses tonuna ve konuşma şekline sahiptirler. Yemek yeme bozukluğuna sahip olan otizmliler vardır. Ayrıca bu rahatsızlığa sahip olanlarda hırçınlık gözlemlenebilir. Normal bir şekilde öğrenmeye karşı da duyarsız olabilirler.

Rahatsızlığın Nedenleri Nelerdir?

Otizm spektrum bozukluğu nedenleri halen daha tam olarak bilinmemektedir. Genlerde meydana gelen bozukluklar sonucunda rahatsızlık baş gösterebilmektedir. Bu rahatsızlığın kalıtsal olarak bireylere geçtiği de söylenebilir.

Bireyin soy ağacında bu rahatsızlığı yaşamış olan bir kişi varsa, bireyin gelişimi boyunca rahatsızlık durumunun takip edilmesi gerekmektedir.

Rahatsızlıkta erken teşhis son derece önemlidir. Otizm rahatsızlığı beraberinde başka rahatsızlıklarla birlikte görülebilmektedir. Bu rahatsızlıkların başında zeka geriliği gelmektedir.

Zeka geriliği durumu için ilaç tedavisi önerilebilmektedir. Bu nedenle rahatsızlığın tanısının gecikmemesi son derece önemlidir. Halen daha otizm için ilaçlarla tedavi yöntemleri bulmak için uğraşılmaktadır.

Otizm Spektrum Bozukluğu Tedavisi nedir? Rahatsızlığın Tedavisi Var Mıdır?

Otizm rahatsızlığında durumun erken tanı ile belirlenmesi önemlidir. Çünkü beynin normal gelişim durumunu kaybetmemesi gerekmektedir. Dünya nüfusunun %1’inde görülen bu rahatsızlığın tedavisi için yeni metotlar üzerinde çalışılmaktadır.

Otizm spektrum bozukluğu rahatsızlığının tamamen iyileştirildiğine dair bazı tıbbi kayıtlar bulunsa da rahatsızlığın çok farklı türleri ve belirtileri bulunmaktadır. Uygulanan tedavi yöntemleri ile rahatsızlıkta iyileşmeler yaşanmaktadır.

Uzun yıllar sürebilecek seanslar ve tedavi yöntemleri, süreç boyunca uygulanabilmektedir. Otizm spektrum bozukluğu eğitimi sabır ve hassasiyet istmektedir. Süreç boyunca otizmli olan çocuk kendi başına yeni şeyler öğrenemediği için eğitim sürecine alınması ve çocuğun sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Rahatsız olan çocuğa yeni beceriler kazandırılmalıdır. Tedaviler ve terapiler sonucunda çocuğun yeni beceriler kazandığı ve iletişim sorununun çözüldüğü durumlar da görülmektedir. Otizm tedavilerinin kısa ve uzun dönemli olan etkileri mevcuttur.

Otizm Spektrum Bozukluğu Psikolojik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Otizm spektrum bozukluğu durumunun psikolojik tedavi yöntemleri de önemlidir. Öncelikle rahatsız olan kişinin sürekli olan ve olumsuz seyreden davranışlarının kontrol altına alınması için seanslar yapılmaktadır.

Otizm rahatsızlığına sahip olan çocuklar; panik atak ve anksiyete gibi rahatsızlıklara yakalanma riskine de sahiptir. Bazı durumlarda iletişimde yaşanan aksaklıklar çocukta öfke problemlerine yol açabilmektedir.

Bu olumsuz durumların önüne geçebilmek için olumsuz reaksiyonların önlenmesine çalışılmaktadır. Öfke sorunu yaşayan çocuklara ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Rahatsızlığın ilk aşaması nörolojik ve psikolojik tedavilerden oluşmaktadır.

Sinir durumunu önlemek için doğru ölçüde ilaç kullanılmalıdır. İlaçların dozunu doğru ayarlamak önemlidir. İlaç tedavileri sonucunda birey bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmayacaktır.

Buradaki amaç, terapilerin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamaktır. Otizm rahatsızlığını tedavi etmek üzere farklı görüşler de mevcuttur. Bu görüşlere göre rahatsızlığın tedavisi farklı yöntemlere dayanmaktadır.

Otizm spektrum bozukluğu geçer mi sorusuna yanıt olarak otizmli olup eğitim ve ilgiyle bunun üstesinden gelebilmiş şahsiyetler örnek verilebilir. Franz Kafka, Albert Einstein, Nikola Tesla, Beethoven bunlardan bazılarıdır.

Otizm Spektrum Bozukluğu Durumunda Gluten-Kafein Diyeti

Otizm spektrum bozukluğu durumunda glüten-kafein diyeti uygulanabilmektedir. Gluten unlu mamullerde yer aldığı gibi tahıllarda da bulunmaktadır. Otizmli çocukların bağırsaklarında geçirgenlik olduğu pek çok uzman tarafından öne sürülmektedir.

Bilimsel olarak kanıtlanmasa da otizmli çocukların glüten ve kafeinli yiyeceklerden uzak tutulması gerektiği belirtilmektedir.

Otizmli bireylerin bağırsaklarının rahat olması için glüten ve kafein diyeti uygulanabilmektedir. Ancak böyle bir tüketim kalıbı da bireyde vitamin eksikliği yaşanmasına neden olabilmektedir. Vitaminin yanı sıra mineral eksiklikleri de bu süreçte görülebilmektedir.

Vücudun Ağır Metallerden Arındırılması

Otizm spektrum bozukluğu durumunda bireyin vücudunda ağır metallerin yer aldığı düşüncesi de bir başka bilimsel araştırma ekibi tarafından öne sürülmektedir. Bu ağır metallerin bireyde otizm rahatsızlığının oluşmasında etken olduğu ifade edilmektedir.

Ancak bazı deneylerde gerçekten de bu yönde sonuçlar elde edilmiştir.Bilimsel olarak kesin bir kanıta dayanmasa da bu yöndeki bilimsel çalışmalar halen daha devam etmektedir.

Süreç boyunca kimyasal ilaçlar kullanılarak ağır metallerin vücuttan atılmasına uğraşılmaktadır. Yöntem, henüz bilimsel olarak kanıtlanmadığı için ilaçların yan etkilerinin olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Neuro Feedback Yöntemi

Bu yöntem de otizmin tedavisinde başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Burada amaç, farklı egzersizlerle beyin dalgalarını normale dönüştürmektir. Beyin dalgaları bu tedavi yönteminde bilgisayara aktarılır. Çocuğun beyin dalgaları bilgisayar aracılığı ile animasyon haline getirilmektedir.

Bu animasyon, otizmli çocuğa izlettirilmektedir. Otizmli çocuk tarafından izlenen bu animasyon sırasında çocuğun zihinsel aktivitesi değişmektedir. Yöntemin, çocuğun öğrenme kabiliyetlerini geliştiren bir yöntem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Otizm spektrum bozukluğu farklı özellikler gösteren türlere ayrılmaktadır. Asperger Sendromu ve Atipik Otizm de bu türlerden arasında yer almaktadır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.