«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Oyunculuk Eğitimi Nedir? Nerelerden Alınır?

Oyunculuk Eğitimi Nedir? Nerelerden Alınır?

oyunculuk-egitimi-nedir2

Oyunculuk bir karakterin duygularını yansıtabilmeyi gerektiren bir meslektir ve bu duyguları yansıtabilmek için gerekli oyunculuk eğitimi alınmalıdır. Bu eğitim üniversitelerin yanı sıra özel ya da devlete bağlı sanat merkezleri, akademiler ve tiyatrolarda verilmektedir.

Türkiye’de Oyunculuk Eğitimi Veren 10 Okul

YouTube video

Nasıl oyuncu olunur ?” sorusunun cevabı oyunculuk eğitimi veren sanat akademilerinden ve tiyatrolardan geçmektedir. Bu sanat akademilerinde ve tiyatrolar oyuncu olabilmeniz için alanında uzman ve tecrübeli öğretmenlerden dersler alabilirsiniz. Oyuncu olmak için geçilmesi gereken bu eğitim sürecinde evde oyunculuk eğitimi almak ya da tamamlamak mümkün olmayabilir. Birçok sanat akademisi ve tiyatro olduğundan dolayı oyunculuk eğitimi ücretleri hakkında kesin bir bilgi yoktur fakat ders almaya karar verdiğiniz akademiyle iletişime geçerek bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki liste sayesinde Türkiye’de eğitim veren 10 sanat merkezi, tiyatro ve akademiyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

1.      Müjdat Gezen Sanat Merkezi

oyunculuk-egitimi-nedir

Türkiye’de bulunan sanat okulları arasında geleneksel tiyatro eğitimi ilk olarak Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde verilmeye başlanmıştır. Müjdat Gezen oyunculuk eğitimi içerisinde Meddah ve Orta Oyun eğitimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Her yılın nisan ayında sanat merkezinde bir yetenek sınavı yapılır. Bu sınavda başarı gösteren 13-16 öğrenci sanat merkezinde eğitim alma hakkı kazanır. Öğreciler ilk yıllarında hazırlık sınavında ders görürler. Bir yılın ardından yapılan final sınavı ile başarılı olan öğrenciler üst sınıfa kabul edilir. Eğitimler yaz ve kış dönemlerinde farklılık göstermektedir. Kış eğitimleri ekim- mart aylarında yapılırken yaz eğitimleri nisan-ekim aylarında yapılmaktadır.

2.      Sadri Alışık Kültür Merkezi

oyunculuk-egitimi-nedir

Sadri Alışık Sanat Merkezi’nde amaç oyuncu olmak isteyen kişilerin ciddi ce bilinçli bir eğitim sürecinin ardından tam donanımlı bir oyuncu haline gelmeleridir. Bu amaç doğrultusunda oyunculuk eğitimi Ankara ve İstanbul şubelerinde verilir. Bu amaç doğrultusunda sanat merkezinde sadece oyunculuk eğitimi verilmiyor. Sonrasında eğitim alan öğrencilerin kendilerini gösterebilecekleri televizyon, sinema ya da tiyatroda alanlar açıyorlar. Verilen eğitim kapsamında öğrenciye yaratıcı kısmını ortaya çıkarma, vücudunu kullanabilme, etkili ve güzel konuşma gibi eğitimler veriliyor.

 • Ankara Adres: Maltepe Mah. Ş. Daniş Tunalıgil Sk. No:3 Demirtepe – Çankaya / Ankara
 • Ankara Telefon Numarası: 0312 230 20 35 – 36

 

 • İstanbul Adres: Ağahamam Cad. Ağa Han No:1 Cihangir / İstanbul
 • İstanbul Telefon Numarası:0 212 249 03 73 – 78 – 79, 0212 244 82 81, 0212 244 67 36, 0212 249 40 93 – 95
 • İnternet Sitesi:http://www.sakm.net/

3.    Craft Oyunculuk Atölyesi

oyunculuk-egitimi-nedir

Eğitmenlerin Sanford Meisner, Uta Hagen, Eric Morris’in tekniklerini öğrenmek için aldıkları eğitim ve deneyimleri ışığında öğrencilerine ders verdikleri bir oyunculuk atölyesidir. Oyunculuk atölyesinde temel oyunculuk derslerinin yanı sıra dans, film ve metin analizi, müzik, diksiyon, kamera önü oyunculuğu ve dramaturji dersleri veriliyor. Bu sayede öğrencilerin yeteneklerini ve yaratıcı üretimlerini arttırmak hedefleniyor. Bunun yanı sıra bünyesinde bulunan Craft Ajans sayesinde öğrencilerin iş deneyimlerinin olması sağlıyorlar. Oyunculuk atölyesinin amacı öğrencilerin sonrasında herhangi bir performansta kamera karşısında ya da sahnede malzemelerini en iyi ve verimli şekilde kullanmasını sağlamaktır.

4.      Akademi 35Buçuk

oyunculuk-egitimi-nedir

2009 yılında oyuncu Vahide Gördüm, Altan Gördüm ve yönetmen Tolga Örnek tarafından kurulan sanat evinin eğitim ayağı olan bir oyunculuk akademisidir. Akademide teorik oyunculuk dersleri dışında alanıdan tecrübeli eğitmenler tarafından sahne sanatları, kamera önü oyunculuğu, dublaj ve seslendirme gibi eğitimlerde verilmektedir. Buradaki eğitimleri tamamlayan oyuncu ve oyuncu adayları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir sertifikanın sahibi olmaktadırlar. Akademide verilen eğitim toplamda 5 ay (20 ders) sürmektedir. Eğitimde ilk verilen dersler temel oyunculuk dersleridir. Sonrasında diksiyon ve nefes, tiyatro kuramları gibi derslerle eğitim devam etmektedir. Akademide bireysel kurslar ve kurumsal tiyatro kursları almak mümkündür.

 • Adres:Kore Şehitleri Cad. Şerif Levent İş Merkezi No: 23/1 Zincirlikuyu – İstanbul
 • Telefon Numarası:0212 275 77 53
 • E-posta Adresi:35bucuk@35bucuk.biz
 • İnternet Sitesi:http://www.35bucuk.biz/Anasayfa

5.      DC Kozmos

oyunculuk-egitimi-nedir

Ünlü oyuncu Meltem Cumbul’un da eğitmenleri arasında bulunduğu akademide öğrenciler birçok yetenekli ve tecrübeli eğitmenden oyunculuk dersleri alabilmektedir. Akademideki eğitimlerde Eric Morris’in eğitim sistemi benimsenmektedir. Burada öğrenciler hem oyunculuk eğitimi hemde tiyatro ve kamera oyunculuğu eğitimi alabilirler. Bunların dışında kayıt olan kişilere kendilerini geliştirebilecekleri birçok alanda farklı oyunculuk kursları verilmektedir. DC Kozmos’ta öğrencilere verilen ders programı diksiyon dersleriyle başlar ve dans, şan, beden dili, jest ve minik kullanımı eğitimleriyle devam eder. Programın sonunda öğrenciler hem DC Kozmos’tan bir katılım belgesi hemde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir sertifika alırlar.

 • Adres: Türkali Mah. Nüzhetiye Cad. 38/B Beşiktaş/ İstanbul
 • Telefon Numarası:0212 227 11 11
 • E-posta Adresi:info@dckozmos.com
 • İnternet Sitesi:https://dckozmos.com/

6.      Başkent İletişim Akademisi

oyunculuk-egitimi-nedir

Cihan Ünal, Altan Erkekli ve Rüştü Asyalı gibi tecrübeli ve başarılı oyunculardan ders alabileceğiniz oyunculuk akademisi İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet vermektedir. Akademide spikerlik, diksiyon, sinema ve tiyatro oyunculuğu, seslendirme gibi eğitimler verilmektedir. Akademi oldukça geniş bir eğitim yelpazesine sahiptir. Eğitimler ilk olarak iyi bir oyuncuda olması gereken özellikler hakkında ders verilmesiyle başlıyor. Sonrasında ses-nefes teknikleri, diksiyon, artikülasyon, doğaçlama ve beden dili dersleri geliyor. Bunların dışında öğrencilere temel şan eğitimi ve kamera önü oyunculuğu dersleri veriliyor. Eğitimin sonunda yapılan sınavda başarılı olan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar verilir.

 • İstanbul Adres:Büyükdere Caddesi No:15/A B Blok Şişli / İSTANBUL
 • İstanbul Telefın Numarası:0212 232 18 60
 • İstanbul E-posta Adresi: istanbul@baskentiletisim.com

 

 • Ankara Adres: Özdabak İş Merkezi Adakale Sokak No:27 Kat:4 (Ziya Gökalp Caddesi Köşesi) Kızılay / ANKARA
 • Ankara Telefon Numarası:0312 435 68 68
 • Ankara E-posta Adresi: ankara@baskentiletisim.com

 

 • İzmir Adres:Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:136/1 Kat:6 Kristal İş Merkezi Alsancak / İZMİR
 • İzmir Telefon Numarası:0232 465 01 50
 • E-posta Adres:izmir@baskentiletisim.com
 • İnternet Sitesi:https://www.baskentiletisim.com/

7.      İSMEK

oyunculuk-egitimi-nedir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İSMEK’in İstanbul içerisinde yüzlerce şubesi bulunmaktadır. Parolası “Hayat boyu öğrenme merkezi olan” İSMEK’te birçok alanda kurs alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik oyunculuk eğitimi ücretsiz olduğundan dolayı herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz. İSMEK’te hem çocuklar hem de yetişkinler için tiyatro eğitimi verilmektedir. 12-16 yaşlarında olan tiyatro ile tanışmasını, sahnede veya toplumda kendilerini rahatça ifade etmelerini amaçlayan eğitim programı toplamda 80 saat sürmektedir. Yetişkinler için olan eğitimde ise daha ileri düzeyde tiyatro uygulamaları dersleri verilmektedir. Bu derslerde 200 saate kadar uzayabilmektedir. Oyunculuk eğitimi ardından yetişkinler yaratıcı drama uygulamaları yapabilir ve beden dillerini doğru kullanabilir hale gelirler.

8.      Moda Sanat Tiyatrosu Macide Tanır Sahnesi

İlk olarak 2005 yılında Türkan Aktoprak öncülüğünde tiyatro atölyesi olarak kurulan tiyatro sonrasında  2006 yılında Moda Sanat Tiyatrosu olarak resmiyet kazanmıştır. Kursta verilen eğitimler gençlere, yetişkinlere ve kurumlara verilmek üzere üçe ayrılmaktadır. 16-20 yaş arasındaki gençlere verilen eğitim 3 aylık 3 dönem eğitim verilmektedir. Bu dönemlerde ses ve nefes teknikleri, doğaçlama teknikleri öğretilmektedir. 20 yaş ve üzeri yetişkinlere ise başta temel oyunculuk eğitimleri verilir sonrasında beden dili, diksiyon ve doğaçlama dersleri verilir. Bu bölümden sonra ise ileri derece oyunculuk eğitimi verilmeye başlanır. Kurumlar için olan eğitimlerde ise 30 hafta boyunca ses ve nefes tekniklerinden başlayarak oyunculuk eğitimi verilir. En sonunda öğrencilerden bir oyun sergilemeleri istenir.

 • Adres:Osmanağa Mah. Leylak Sk.Elif İş Hanı Girişi Kat. No: 14/AKadıköy/ İSTANBUL
 • Telefon Numarası:0216 338 07 19
 • E-posta Adresi:modasanattiyatrosu@gmail.com
 • İnternet Sitesi:https://modasanattiyatrosu.com/

9.      Sahne Tozu Tiyatrosu

oyunculuk-egitimi-nedir

2005-2006 sezonunda Haldun Dormen’in sanar danışmalığı yapılarak kurulan Sahne Tozu Tiyatrosu şu an Çağlar İşgören tarafından yönetilmektedir. Hala Haldun Dormen’in sanat ekolüne devam ederek eğitim verilmektedir. Bünyelerinden hem yetiştirdiği profesyonel oyuncuları hem de amatör oyuncuları barındırır. İzmir’de bulunan tiyatro 9 yaşındaki çocuklardan itibaren tüm yaş gruplarına eğitim vermektedir. Oyunculuk eğitimi almak isteyenlerin yanı sıra günlük hayatın kargaşasından kurtulmak isteyenler, topluluk karşısında konuşma zorluk çekenlere kadar birçok kişi tiyatro kurslarına katılmaktadır. Tiyatro kursları tiyatro tarihi dersleri ile başlayıp sahne bilgisi ve uygulaması, doğaçlama, vurgu ve tonlama, rol çözümlemesi gibi derslerle devam etmektedir.

 • Adres 1 (Merkez):Şehit Fethi Bey Caddesi NO:33 Konak / İZMİR
 • Telefon Numarası 1 (Merkez):0232 442 6979
 • Adres 2:Mithatpaşa Cad. No:9 SSK Blokları E-1 Blok, Konak YKM – İZMİR
 • Telefon Numarası 2:0232 445 20 33
 • İnternet Sitesi:https://www.sahnetozu.com/

10.  İstanbul Drama Sanat Akademisi

YouTube video

14 yıldır eğitim hayatını Alya Algan’ın sanat yönetmenliğin sürdüren sanat akademisi köklü bir geçmişe sahiptir. Akademide verilen eğitimler sayesinde reklam, sinema ve dizi oyunculuğu gibi ekranlarda olabilirsiniz ya da sahne tozundan nasibinizi alabilirsiniz. Türkiye’ye gelen eğitmenlerin bilgilerinden ve tecrübelerinden yararlanabilirsiniz, ileri derece oyunculuk eğitimi veren atölyelerde oyunculuğunuzu geliştirebilirsiniz. Akademiden bireysel ya da kurumsal olarak eğitim alabilirsiniz.

 • Adres 1: Yeşilyurt İstasyon Cad. No:16 B Blok Yeşilyurt, Bakırköy
 • Telefon Numarası 1: 0212 662 02 36 – 0530 385 36 10
 • Adres 2: SuadiyeAyşe Çavuş Cad. Huri Apt. No: 7 B Girişi Suadiye, Kadıköy
 • Telefon Numarası 2: 0216 548 28 07 – 0549 490 20 90
 • Adres 3: EtilerEbulula Mardin Cad. No: 13 Etiler, Beşiktaş
 • Telefon Numarası 3: 0544 324 75 99 – 0555 361 47 95
 • Adres 4: YeşilköyGazi Evrenos Caddesi No: 22 Yeşilköy, Bakırköy
 • Telefon Numarası 4: 0212 662 02 40 – 0530 227 68 86
 • Adres 5: BursaFethiye Mah. FSM Bulvarı Corner Plus Plaza Kat: 6 Osmangazi, Bursa
 • Telefon Numarası 5: 0224 238 01 01 – 0541 641 23 90
 • İnternet Sitesi:http://www.istanbuldrama.com.tr/

Yazımızı beğendiyseniz Netflix’in Çok Konuşulan Bir Başkadır Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *