«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Corona Virüsü Sebebi Bulundu! Pangolin Hayvanı !

Corona Virüsü Sebebi Bulundu! Pangolin Hayvanı !

Son günlerde basına yansıyan bir haber corona virüs ile ilgili yapılan tartışmalara bir yenisini ekledi. İddialara göre pangolin eti koronavirüs yapıyor olabilir . Tüm dünyada son günlerde en çok tartışılan bu konuya biz de ayrıntıları ile bakmaya karar verdik. Bilim insanlarının bu konuda ne söylediğine baktığımızda ve bölgede yaşananlar incelendiğinde Corona virüs pangolin arasında bir bağlantı olabilir.Şimdi dilerseniz konunun detaylarına adım bakalım ve kavramları doğru biçimde yerine oturtmaya çalışalım.

Pangolin Nedir?

pangolin nedir

Öncelikle olarak ülkemizde çok aşina olan bir kavram olmadığı için pangolin nedir sorusuna yanıt vermek gerekir ise, pangolin çoğunluk olarak Uzak Doğu bölgesinde yaşayan ve görülen pullu memeli bir hayvandır. Burada özellikle görülür denilmesinin nedeni genellikle geceleri ortaya çıkmaları ve gündüzleri kendilerini kazdıkları oyuklarda, kaya ve ağaç kovuklarında saklamalarıdır. Pangolinlere verilen bir diğer isim ise canlı çam kozalaklarıdır. Yapıları itibarıyla bu hayvanları tanımak zor değildir zira vücutlarının büyük bir çoğunluğunda kahverengi iri pullar yer alır. Pulları da olabildiğince yapışkandır.

Dilleri de uzun ve yapışkan olduğundan çevrelerinde yer alan birçok canlıyı alıp yerler. Son yıllarda giderek nesilleri tükenmekte olan bir hayvan türüdür. O yüzden de özel bir biçimde vakumlanıp öldürülmektedir.

Ama Ne Oldu?

Pangolin için durum böyle olsa ile Corona virüs ilk çıktığı, ilk görüldüğü dönemlerde hastalığın ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentine kaçak olarak bu hayvanın geldiği ve canlı hayvan pazarında satıldığı ortaya çıktı. Burada şu noktaya da bilmeyenler açısından dikkat çekmekte fayda var. Çin tıp konusunda dünyanın diğer ülkelerine göre biraz daha farklı yaklaşımlar izleyen bir ülke. O yüzden de Pangolin de Çin tıbbında pullu yapısından ötürü kullanılıyor. Hayvanın pullarının romatizma, kireçlenme ve astım olaylarına iyi geldiği düşünüldüğü için ilaç haline getiriliyor.

Tüm bunlara istinaden canlı hayvan pazarında satılırken pangolinden Korona virüs geçtiği düşünülüyor ki bu da çok haksız bir varsayım değil.

Corona Virüsü Nedir?

Korona Virüs

Koronavirüs son dakika olarak bu haberler gündeme geldiğinde zaten bu virüsün hayvanlar arasında olan bir virüs olduğu biliniyordu. Burada pangolinin özelliklerinin bu hastalığa yol açması da son derece normal. Çünkü zamanlama uyuyor. Bilim insanlarının yaptığı açıklama göre coronavirüs zoonotik türden bir virüs türü. Zoonotik ifadesi hayvanlardan insanlara geçebileceğinin göstergesi. Buna da en uygun olan hayvan pangolin olarak görülüyor.

Şimdi biraz da hastalığın belirtilerinden bahsetmek gerekir ise

  1. Öksürük
  2. Yüksek düzeyde ateş
  3. Boğaz ağrısı
  4. Burun akıntısı

Virüs hapşırma, tokalaşma, öksürük gibi yollarla da insanlar arasında birbirine bulaşıyor ve önlem alınmaz ise seri bir biçimde ölümcül sonuçlara yol açıyor.

Sonuç olarak başlangıçta yılan, yarasa gibi hayvanlardan bulaştığı sanılsa da artık pangolin bu hastalığa yol açan en temel hayvan olarak görülüyor. Bakalım Çin’den bu konuda resmi bir açıklama gelecek mi? Bekleyip göreceğiz.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *