«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık Haberleri
 3. Pankreas Kanseri Yayılmasını Durduran Mucize Keşfedildi!

Pankreas Kanseri Yayılmasını Durduran Mucize Keşfedildi!

burcu-alem-pankreas-kanseri

Günümüzde pankreas kanseri fazlasıyla yayılmış hatta ölümlere kadar götürdüğü için mutlaka dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Hayatımızın önemli bir bölümü bunun gibi kötü hastalıklarla geçerken kesinlikle mücadele etmeyi asla bırakmamalıyız.

YouTube video

Pankreas insan vücudu için çok önemli olup, tüketilen besinlerin sindirimini hatta glukozun kan içindeki seviyesini dengeler. Çok önemli bir organ olup en küçük oluşacak bir hasarda bile tüm vücudun dengesini bozacak durumlara yol açar.

burcu-alem-pankreas-kanseri

Bir araştırma ekibi, bazı pankreas tümörlerinin, kanser hücrelerinin yayılmasını ve kemoterapiden korunmasını sağlayan bir protein türü olan Perlekan adlı hücre ürettiğini keşfetti.

GIMR liderliğindeki bir ekip, pankreas kanseri hücrelerinin, hastalığın tedavisi için iki yönlü bir yaklaşım sağlayabilecek ve kemoterapiden koruyabilecek yeni bir yöntem keşfetti. Araştırmacılar, bazı pankreas tümörlerinin, kanser hücrelerinin, tümörleri bir arada tutan doku olan “hücresel matrisi” değiştirmesine yardımcı olan bir protein türü olan perleka ürettiğini keşfetti.

Metastatik Kanser Denemesi Yapıldı

pankreas kanseri

Garvan liderliğindeki ekip, farelerde hem metastatik kanser hem de metastatik olmayan pankreas tümörlerinden matris doku örnekleri ile başladı. Daha sonra her iki tümör tipinden matrisin çoğunu üreten fibrobasts adlı hücreleri çıkardılar ve bunları kanser hücreleriyle karıştırdılar.

burcu-alem-pankreas-kanseri

Metastatik pankreas tümörlerinden fibroblastları metastatik olmayan tümörlerden gelen kanser hücrelerine eklediklerinde, daha önce yayılmayan tümörlerin matristen çıkmaya ve hareket etmeye başladığını keşfettiler.

Doktor şefi, “Bu, fibroblastların matrisi yeniden şekillendirmesini ve diğer yada daha az agresif olan kanser hücreleriyle, kanser hücrelerinin yayılma kabiliyetini destekleyecek şekilde etkileşime girmesini sağlıyor. Bazı pankreas kanseri hücrelerinin, tümörün içindeki ve etrafındaki fibroblastları eğitebileceğini ” söyledi.

Daha Önce Başarısızlık Yaşanan Bu Deneylerde Yeniden Umut Bulundu

burcu-alem-pankreas-kanseri

Pankreas kanseri ameliyatı kesin çözümler arasında olsa da yeni teknoloji ile birlikte umut aşılayan yöntemler ortaya çıkmıştır. Zaman içinde dahada gelişeceği konusunda büyük tezler olması dolayısıyla bu hastalığın tarihe karışacağı umut ediliyor.

Pankreas

Şefin bulduğu bulgu, ilk olarak fibroblastların agresif pankreas tümörlerinden inhibe edilmesinin ve ardından kemoterapinin takip edilmesinin bir stratejisini ortaya koyuyor.

Pankreas kanserinin tedavisi için bir dizi kombinasyon stratejisi izlenmektedir ancak geç kayda değer bazı başarısızlıklar yaşanmıştır.Pankreas kanseri iyileşme süreci yapılan tedavinin hem hasta açısından hem de doktor açısından sürekli izlenmesi gereken bir süreçtir.

İşte Perlekan Araştırması Sonuçları

Teletıp Nedir? 

GlaxoSmithKline, deneysel RIP1 inhibitörünün, Merck’in immüno-onkoloji gişe rekorları kıran Keytruda ile bir kombinasyonunun bir parçası olarak pankreas kanserinde olumlu sonuçlar vereceğini umuyor.

Şirket, geçen yıl geç dönemde, fazlarda açılan tedavinin, katil T hücrelerinin aktivasyonunu iki katına çıkarttı.

burcu-alem-pankreas-kanseri

Kanser hücrelerini hedef alan bağışıklık hücrelerinin immün hücreleri olduğunu gösterdikten sonra deneme başlattı. GSK, deneme için pankreas duktal adenokarsinomlu hastaları işe almaktadır.

Garvan liderliğindeki araştırma ekibi, fare modellerinde perlekan seviyelerini azaltmak için gen düzenlemesini ve bireysel kanser hücrelerini takip etmek için canlı görüntüleme araçlarını kullandı.

burcu-alem-pankreas-kanseri

Bu, gerçek zamanlı olarak kanser hücrelerinin yayılmasındaki yavaşlamayı ve kemoterapiye verdikleri tepkideki gelişmeyi izlemelerine izin verdi.

Şef ve meslektaşları, pankreas tümörlerinde agresif olmalarına neden olan genetik değişiklikleri saptadı. Perlit düşürücü tedavileri olan hastalarda fibroblastları hedeflemenin mümkün olacağına inanmaktadır.

burcu-alem-pankreas-kanseri

Böyle bir strateji onları potansiyel olarak “şu anda onaylanmış tedavilerimize daha duyarlı, bu saldırgan kanseri nasıl tedavi ettiğimizi önemli ölçüde değiştirecek hale getirebilir” dedi.

Pankreas  Kanseri Belirtileri Sırt Ağrısı

burcu-alem-pankreas-kanseri

Pankreas kanseri başladıktan sonra hafif belirtiler görünür. Ağrılar ya da vücut içerisindeki belirtiler git gide artar. Son evreye doğru sırt ağrısı başlar. Hasta maalesef çok şiddetli olmak üzere acı çeker.

Hasta bu durumlarda kesinlikle çok hareket etmemelidir. Soğuk yerlerden uzak durmalı aksine vücudun sıcaklık dengesini sağlayacak yerlerde bulunulmalıdır.

burcu-alem-pankreas-kanseri

Öncelikle sırt ağrısı başlamışsa hastalığın ileri boyutta olduğu bilinmelidir. Bu yüzden doktora gidilmeli ve gerekli tetkik tedaviye başlanılmalıdır. Pankreas kanseri hasta hikayeleri arasında en çok sırt ağrısı konusunda hikaye olup, mutlaka o acılı hikayelere bakılmalıdır.

Pankreas Kanseri Evreleri

burcu-alem-pankreas-kanseri

Her hastalıkta olduğu gibi pankreas hastalığında da evreler bulunmaktadır. Özellikle pankreas kanseri günümüzün en korkulan hastalıkları arasında sayılmaktadır. Herkes için farklı şekilde geçse de evreler arasında görülen belirtiler aynı olup, tedavi sürecinde mutlaka kişinin bünyesi için gerekli tetkikler yapılmalı ardından tedaviye başlanmalıdır.

Evreler şu şekildedir:

 • O: Bu evrede hastalık henüz başlangıç aşamasında olup yayılma göstermez.
 • Evre 1: Kanserin yavaş yavaş  büyüme göstermeye başladığı evredir. 2 ile 3 santime kadar büyüme  gösterir.
 • Evre 2: Bu evre hastalığın biraz daha hızlı yayıldığı hatta pankreas dışına ilk sıçradığı evredir.
 • Evre 3: Hastalık artık daha fazla alana yayılır ve tehlikeli olmaya başlar. Acil önlem alınması gerektiği için mutlaka doktor altında inceleme yapılarak tedaviler uygulanmalıdır.
 • Evre 4: Pankreas kanseri 4.evre sırasında hastalık karaciğere kadar yayılma göstermiş olup ölümcül tehlike saçmaktadır.

YouTube video

Pankreas kanseriyle gelen belirtiler sayesinde hastalık anlaşılsa da evreler arasında ki geçişlere dikkat edilmelidir.

Pankreas Kanserinde Ölüm Belirtileri Nelerdir?

YouTube video

Çok kötü bir durum olan pankreas kanseri karşısında yenik düşmenin belirtileri açıkça bellidir. Özellikle hastanın yüz ifadesi çok açık bir belirti kaynağı olup, çektiği acılar ve hareketlerindeki yavaşlık ele verir.

Şimdi birlikte bu belirtilere bakalım:

 • İçtiği ilaçları içemez hale gelir, zorluk yaşar.
 • Uyuşukluk git gide artar.
 • Tüm ihtiyaçlarını başkaları yardımıyla görmeye başlar.
 • Git gide besinlerini azaltır dolayısıyla bedeni zayıflar.
 • Bedenin her yerinde ani kasılmalar meydana gelir.
 • Artık iletişim ve konuşma güçlüğü çeker.
 • Hasta verilen komutlara cevap veremez hale gelir.
 • Bunama görülmeye başlar ki beyin fonksiyonlarını kaybeder

burcu-alem-pankreas-kanseri

Üstteki maddeler hasta üzerinde gözleniyorsa ani müdahale gerekir. Bu yüzden mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmeli ya da gerekli önlemler alınmalıdır.

Pankreas kanseri belirtileri özellikle kilo kaybı, karın ağrısı, sırt ağrısı ile ortaya çıkar. Hatta safra kesesi hastalığı durumunda da benzer şikayetler vardır. Pankreasın işlevini yitirmesi veya pankreas kanseri risk faktörleri barındırması ile artık karaciğere baskı söz konusudur. Bu nedenle pankreas kanseri tanısı nasıl konulur, pankreas kanseri nedir, pankreas kanseri olan kişide görülen semptomlar nelerdir bilmek gereklidir. Öncelikle buna benzer bir hastalıktan şüpheleniyorsanız ya da herhangi bir şüpheniz varsa mutlaka pankreas kanseri tedavisi için online doktor randevusu alarak muayene olmalısınız. Online randevu ile hızlı şekilde sıra almalı ve vakit kaybetmemelisiniz. Çünkü Pankreas kanserinden bahsederken cerrahi müdahalede hızlı bir şekilde davranmak gereklidir. Kanseri pankreas muayenesinden sonra teşhis etmek mümkündür. Radyasyon tedavisi ile erken teşhis sonucunda hastalığı yenmek de mümkündür.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

 2. Pingback: Hidrojeller Ve Rubik Küp Bağlantısı Nasıl Bulundu?