«
  1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Diyet
  3. Pesketaryen Beslenme Nedir, Nasıl Gerçekleştirilir?

Pesketaryen Beslenme Nedir, Nasıl Gerçekleştirilir?

pesketaryen-beslenme-nedir

Pesketaryen beslenme son zamanlarda özellikle revaçta olan ve kişiler tarafından merak edilen bir beslenme türüdür. Bundan dolayı peskeyaryen nedir nasıl yapılır sıklıkla sorulur. Diğer canlılara nazaran insanların tüketecek besinlerini istekleri doğrultusunda seçebilme şansları bulunmaktadır. Kişiler kendilerince inandıkları doğrultuda besinlerini seçmektedir. Pesketaryen beslenme faydaları göz önünde bulunarak giderek yaygınlaşmaktadır.

YouTube video

 

Geçtiğimiz aylarda ilk olarak oyuncu İrem Helvacıoğlu son günlerde de Şevval Sam tarafından dile getirilen beslenme türü kişilerin pesketaryen beslenme nedir sorusuna cevap aramasını sağladı. Diğer beslenme türlerine nazaran ufak tefek farklılıkları bulunmaktadır. Tercih meselesi olduğundan pesketaryen beslenme zararları ve faydaları değişik görüşler doğrultusunda belirtilmektedir.

Pesketaryen Beslenme Nedir?

Pesketaryen beslenme nedir sorusuna verilebilecek temel cevaplar bulunmaktadır ve pesketaryen beslenme konusu anlamak diğer beslenme türleri sayesinde oluşacaktır. Beslenme çeşidi temel olarak vejetaryen beslenmeyi andırmaktadır. Ancak birkaç değişiklik söz konusu olduğundan kategorisi ayrılır. Şevval Şam gibi birçok insan da genellikle vejetaryenlik sonrası bu beslenmeyi tercih eder.

pesketaryen-beslenme-nedir

Pesketaryen beslenme faydaları elde edebilmek için kişiler et tüketimini reddetmektedir. Ancak bu vejetaryen ve vegan beslenme gibi katı kuralları bulundurmamaktadır. Pesketaryen ne yemez diye sorulacak olursa kırmızı et tüketimi reddedilmiştir. Et ihtiyacı balık eti gibi deniz ürünleri üzerinden karşılanmaktadır. Bir pesketaryen balık tüketimini sıklaştırır. Bu sayede hem temel vitamin ve besin değerleri alınacak hem de kara canlılarının soyu devam edecektir.

pesketaryen-beslenme-nedir

Fleksitaryen beslenme gibi et tüketimi tamamen yok sayılmamıştır. Genel olarak bitki bazlı vejetaryen beslenme türünün daha rahat ve genişletilmiş hali denebilir. Kırmızı et tüketimi sadece tercih edilmemektedir. Gerekli besin değerlerini karşılamak adına yoğun olmamakla birlikte balık tüketimi serbest kılınmıştır. Pesketaryen beslenme faydaları balık tüketimi sonucunda elde edildiği düşünülür.

Pesketaryen Beslenme Faydaları Nelerdir?

Pesketaryen beslenme oluşacak faydaları doğrultusunda hedeflenerek gerçekleştirilmektedir. Pesketaryen beslenme faydaları oluşturulacak diyet listesine uyulması sayesinde de elde edilebilmektedir. Beslenme sırasında sıkı bir uygulama yapılması gerekmez. Oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Zayıflamak ve sağlıklı yaşam adına pesketaryen diyeti de uygulanmaktadır.

pesketaryen-beslenme-nedir
Pesketaryen Beslenme

Pesketaryen beslenme faydaları arasında:

  • Omega 3 elde edilmesi,
  • B12 vitaminin karşılanması,
  • Vejetaryen diyete göre yumurta ve sütten elde edilecek protein değerleri,
  • Sağlıklı bir beslenme sağlamak,
  • Kilo vermede yardımcı olması bulunur.

Kişiler aynı zamanda belirli hastalıklardan korunabilmektedir. Şeker hastalığı, kanser, kalp hastalıkları bunlar arasında bulunur.

Pesketaryen Beslenme Zararları Nelerdir?

Pesketaryen beslenmenin zararları kişiden kişiye değişen bir yorumu ortaya koymaktadır. Her bireyin pesketaryen beslenme faydası sağlayacağının garantisi olmadığı gibi pesketaryen beslenme zararları konusunda da netlik yoktur. Kişilerin sahip olduğu bağışıklık, sindirim ve boşaltım sistemi bu konuda etkilidir. Beslenme türleri ve beslenme konusunda netlikten bahsetmek doğru olmayacaktır.
pesketaryen-beslenme-nedir
Pesketaryen beslenme zararları arasında kişilerin belirli hastalıkları doğrultusunda tüketmesi gereken kırmızı et ihtiyacı varsa söz konusu olabilmektedir. Kırmızı et tüketimi bu beslenme türü arasında tamamen yasak olduğundan gerekli besin değerleri karşılanamayacaktır. Ancak genel olarak pesketaryen beslenme nedir sorusuna cevap verdikten sonra zararlarından bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Pesketaryen Beslenme Listesi

Peskateryen beslenme nedir sorusuna cevap bulduktan sonra kişiler özellikle belirli bir vücut ağırlığına erişebilmek adına besin listesi araştırmaktadır. Pesketaryen diyet listesi örnekleri farklılaşabilir. Çünkü kişilerin günlük yaşamında sürdürülebilir bir diyet türü elde etmesi ortak olmayacaktır. Evde bulunan besinler ve tercih edilenler doğrultusunda değişimler oluşması muhtemeldir.

pesketaryen-beslenme-nedir

Pesketaryen beslenme bu anlamda kişilerin tamamen özgür oldukları bir noktadır. Pesketaryen yemek tarifleri tat alışkanlığı ve tercihlerine göre şekillenebilmektedir. Kişiler ürünleri kendileri seçmektedir veya araştırmalar ile karar verir. Örnek olabilmesi açısında verilebilecek diyet listesi ise şöyle olmaktadır:

1. Sabah Öğünü

pesketaryen-beslenme-nedir

Sabahları pesketaryen diyet listesi içerisinde 1 yumurta, 1 parça peynir, birkaç zeytin, bol yeşillik tüketimi sağlanabilir. Genellikle kahvaltı öğünü öncesi 2 bardak su tüketilmesi önerilir. Klasik kahvaltının dışımda smoothie tercihi de yapılabilir.

2. Öğlen Öğünü

pesketaryen-beslenme-nedir

Pesketaryen beslenme nedir sorusunun temel cevabı olan balık tüketimi bu öğün içerisinde tüketilebilir. Temel mantığında sadece balık tüketimine izin vermesi bulunur. Diğer diyet listelerinde olduğu gibi akşam öğününü hafif geçirmek için öğlen balık, somon ve deniz mahsulü tüketilebilir. Porsiyonların aşırıya kaçmamasına dikkat edilmelidir.

3. Akşam Öğünü
pesketaryen-beslenme-nedir

Akşam öğünü ise akşam saat 19.00 gibi yapılması önerilir. Bu saatten sonra tüketim durmalıdır. Pesketaryen beslenme nedir sorusunun cevabında balık kadar sebze tüketimi önem taşır. Bundan dolayı akşam öğünleri sebze ağırlıklı gerçekleştirilmelidir. 1 kâse salata ile öğün atlanabilir. Salataların içerisinde 1 yemek kaşığı zeytinyağı, limon suyu ya da sirke katılabilmektedir.

4. Ara Öğünler

Sabah- öğlen ya da öğlen- akşam öğünleri arasında acıkıldığında peskateryen beslenme sırasında da ufak tüketim sağlanabilmektedir. Pesketaryen beslenme faydaları sağlayabilmek adına tamamen açlık önerilmemektedir. Düzenli diyetin sağlanabilmesi amacıyla sağlıklı bir ilerleme söz konusu olmalıdır. Yoksa pesketaryen beslenme zararları hastalık, bağışıklığın düşmesi ile ortaya çıkabilmektedir.

pesketaryen-beslenme-nedir

Ara öğün sırasında da değişiklikler söz konusu olabilmektedir. 1 kâse yoğurt tercih edilip yenir. Bunun yanı sıra kuru yemişler de aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Kuru yemiş diyetlerin vazgeçilmez unsurudur. Ancak aşırıya kaçıldığında peskateryen beslenme zararları ortaya çıkaracaktır. Genellikle sayılar 6-7 adet ile sınırlı tutulmalıdır. Aşırısı pesketaryen diyet konusunda etkili olmayacaktır.

Pesketaryen beslenmeyi kişiler temelde sağlıklı bir yaşam için uygulasa da kilo vermek amacıyla uygulayan kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Zayıflama, kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden yöntemleri de oldukça çeşitlidir. Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nedir? yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *