Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kişisel Gelişim
  4. »
  5. Pozitif İnsan Olanların 8 Alışkanlığıyla Değişmek İster misiniz?

Pozitif İnsan Olanların 8 Alışkanlığıyla Değişmek İster misiniz?

Bilgece Bilgece - - 10 dk okuma süresi
2 0
pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla

Toplum ve yaşam içinde pozitif insan olmak her bireyin hedefleri arasında bulunmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda pozitif düşünmenin stresi azalttığı kanıtlanmıştır. Pozitif insanlar da bu düşünce şekli sebebiyle hayata daha olumlu bakmakta ve hayattan daha çok keyif almaktadır. Hal böyle olunca pozitif insan ne demek, pozitif insan özellikleri nedir şeklindeki sorular büyük bir merak konusu olmuştur. Kişisel gelişim daha pozitif bir bakış açısı ile yeni bir gün, daha iyi bir hayat yaşamanızı sağlayacaktır.

YouTube video

Yaşam süresini uzatmak, dayanıklılığı artırmak, stresi azaltmak hatta bağışıklık sistemini güçlendirmek için pozitif insanların alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Pozitif insan- Ekşi Sözlük gibi farklı platformlar üzerinde tartışma konusu da olmaktadır. Bireyleri net olarak kalıplamak mümkün değildir. Ancak yine de belirli özelliklerinin ortak olduğundan bahsetmek mümkündür. Siz de pozitif misiniz? Aşağıdaki özelliklere bakarak kendinizi yorumlayabilirsiniz.

Pozitif İnsan Özellikleri Nelerdir? İşte Taşıdığı Alışkanlıklar!

Hayatına genel olarak pozitif bakan ve olumsuz durumdan dahi ders çıkarabilecek bireyler bulunur. Bireyler sahip oldukları bu özellikler neticesinde hayatına yön verebilmektedir. Sahip oldukları özellikler neticesinde hayat işleyişi de yönlendirilir. Pozitif olmanın faydaları bu noktada kişilere fayda sağlayabilmektedir. Hayat içerisinde aldıkları doyum tersi durumdaki insanlara göre daha fazladır.

1. Çevresinde Pozitif İnsan Barındırırlar

İnsanın çevresi pozitif insan olabilmek adına yön vericidir. Bir insan hayatındaki 5 insanın ortalamasıdır. Bu sebeple etrafınızda pozitif insanlar barındırırsanız onların enerjisi size de geçecek ve siz de pozitif enerji ile dolacaksınız. Ancak bunun tam zıttı durumu da düşünmek önemlidir. Etrafınızda sürekli olumsuz düşünceleri olan insanlar varsa bir an önce o insanlarla yollarınızı ayırmanız gerekir. Mutluluk bulaşıcı olduğu gibi hüzün de bulaşıcıdır.

pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla
Pozitif İnsan

Toplumumuz içerisinde de ‘Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’ şeklinde sözler bulunmaktadır. Yaşanmışlıkların ötesinde bireyler etrafında bulunan kişilerin yansıması olarak yer alabilir. İstemsiz olarak insan hayatta var olabilmek adına çevresine uyum sağlamaya meyillidir. Eğer çevrenizde negatif insan ne demek sorusuna direkt yanıt olarak bulunabilecek bireyler bulunuyorsa pozitif olmanız konusunda sizi zorlayacaktır.

2. Takdir Etmeyi Bilirler

Pozitif insan sadece çevresini seçmekle değil, çevresinden gelecek tepkilerle de belirleyici olmaktadır. Pek çok insan hayatında yolunda gitmeyen bir durum olduğunda veya sıkıntılı bir durumla karşılaştığında, hayatındaki yolunda giden diğer durumları unutmaktadır. Aslında bu düşünce şeklinin bu kadar yaygın olmasının sebebi, negatif düşüncelerin bağımlılık yapmasından kaynaklanmaktadır.

pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla

 

Bir kere can sıkıntısı yaşandığında olumlu giden hiçbir şeyi göremeyerek yalnızca kötü şeye odaklanılmaktadır. Ancak pozitif insanlar olaylara bu bakış açısıyla yaklaşmaz ve hayatlarındaki en ufak şeyleri takdir etmeyi ihmal etmezler. Pozitif durumlara odaklanan bireyler bu yönde çevresinden sürekli olarak olumlamaya maruz kalır. Aynı zamanda dış durumda mevcut olan durumlardan yakınmak yerine takdir etmeyi bilir.

3. Şikayet Etmekle Vakit Kaybetmezler

pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla

Yine yaygın olarak pek çok insanın yaptığı bir hata da memnuniyetsizlik ve sürekli şikayet etme halidir. Şikayet etmek negatif insan özellikleri arasında en yaygın olanlardandır. Pozitif insanlar karşılaştıkları olumsuz durumlar karşısında şikayet etmek yerine bir an önce harekete geçerler. Genel olarak çözüm odaklıdırlar ve pozitif bir yaşam için yapılan hatalardan ders çıkarmak en önemli alışkanlıkları arasındadır. Yeni bir gün içinde ne olursa olsun daha iyi bir bakış açısı için nefes alın ve durumu sakince değerlendirin.

4. Güçlü Bir Sabah Rutinleri Vardır

 

pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla

Güne nasıl başlanırsa günün kalanı da pozitif insan için o şekilde gidecektir. Yapılan en büyük hatalardan biri de uyandığında stresli ve enerji düşüren şeylerle ilgilenerek günün başlangıcından itibaren devam eden bir moral bozukluğu oluşturmaktır. Olumlu insan kendine bir sabah rutini belirler ve buna mümkün olduğunca uymaya çalışarak kendisini zinde ve enerjik hissetmek için çaba gösterir. Pozitif insanların alışkanlıkları arasında güçlü bir sabah rutini ile güne başlamak önemli bir yer kaplar.

5. Diğer İnsanlara Karşı Saygılı ve Yardımseverdirler

İnsan kendisini hayatının merkezine koyduğu zaman yalnızca kendine odaklanmakta ve negatif düşünceleri ortaya çıktığında bunun üzerinde fazlasıyla düşünmektedir. Bir olumsuzluk hakkında çok fazla düşünmek, durumu olduğundan daha da içinden çıkılamaz yapmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla

Bu sebeple pozitif insanlar, diğer insanlarla ilgilenerek ve yardım ederek, günlük sıkıntılarından uzaklaşmaktadırlar. Ayrıca başka insanları mutlu ettikçe onların mutluluğunu da paylaşmak kaçınılmazdır. Bu tarz kişiler diğer insanlara karşı iyiyken diğer yandan manipülasyon tekniklerine da başvurmaz. Hayatı olağan akışında sürdürür.

6. Kendilerini Acımasızca Eleştirmezler

pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla

Sağlıklı psikolojiye sahip ve pozitif insan kendisiyle barışık olduğu bilinir. Başkasını acımasızca eleştirmek nasıl ki karşı tarafı yıpratıyorsa, bir insanın kendisini de acımasızca eleştirmesi oldukça zarar vermektedir. Bu sebeple kusurların, hataların kabullenilmesi çok önemlidir. Kabullenmek ve şükretmek her daim pozitif olmak için en önemli iki anahtardır ve mutluluğun kapısını açar. Neye sahip olmadığının üzerinde durmak yerine, sahip oldukları için şükretmek kişinin hem pozitif olmasını hem de güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlar.

7. Kin Tutmazlar

Yapılan yanlışları unutmamak, insanları affedememek pek çok insan için oldukça güç ve kabullenilmesi zor bir durumdur. Ancak kin insanlar için bir yüktür. Bu yükü atabilmek için geçmişteki insanları affetmek ve size öğrettiklerinden dolayı teşekkür etmek oldukça önemlidir. Kin tutan insanlar en çok kendilerine zarar verirken, kendilerini olumlu tüm duygulara da kapatarak hayatı da kendilerine zehir etmektedirler.

Affetmek çoğu insan için zor bir davranış şeklidir ancak pozitif insan için durum farklılaşır. Yaşanılan kötü günlerin travma etkisi insanların hafızlarından silinmiyor ve bu kötü anıları yaşamasına sebep olan herkese karşı içlerinde bir kin büyütüyorlar. Ancak affetmek bu kötülüklere boyun eğmek anlamına gelmez. Affetmek ruhunuzun hafiflemesini sağlayarak barışçıl bir yolla hayatınıza devam etmenizi sağlar.

8. Yaşamaktan Keyif Alırlar

Pozitif insanlar her zaman yaşamaktan keyif alırlar ve onları üzecek hiçbir şeye izin vermezler. Elbette ki her insan hayatı boyunca iyi ve güzel durumlarla karşılaşmaz. Ancak böyle zor zamanlarda bile yaşamayı sevmek ve elindekilere şükretmek hayattan daha çok keyif almalarını sağlar ve daimi bir mutluluk yaşarlar. Her zaman minnettar olarak, farkındalıklarla yalnızca iyi ve güzele odaklanmak gerekmektedir.

pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla

Pozitif insan olmak çoğu bireyin istediği ancak gerçekleştirilmesi zor bir olaydır. Çünkü yaşamın getirdiklerine verilen dönütler bu noktada yönlendirici olmaktadır. Pozitif insan sözleri ağızdan çıkacak ana kadar düşünülür, çevresini sürekli olarak eleştirmez. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen çıkarılacak bir ders arar ve mutluluğu kovalar. Bahsetmek ne kadar kolay değil mi? Ancak gerçekleştirmek her birey için bu kadar kolay olmayacaktır.

pozitif-insan-olanlarin-8-aliskanligiyla

Pozitif olmak mutlu olmakla eşdeğer olarak ilerleyen süreçlerdir. Peki kişisel çabalarla mutlu olmak mümkün mü? Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir? Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Yöntemler yazımıza bakarak bu konuda ortaya koyulan araştırılmış yöntemleri görebilirsiniz. Siz de daha mutlu bir hayata böylece kavuşabilirsiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.