«
  1. Anasayfa
  2. spor
  3. Protein Tozu Nedir Neden Yapılır?

Protein Tozu Nedir Neden Yapılır?

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Protein tozu nedir sorusuna peynir altı suyunun çeşitli filtrelemeler yapılarak toz haline getirilerek üretilir şeklinde cevap verilebilir. Ürün önceden çok bilinmeyip genellikle profesyonel vücut geliştiriciler tarafından tercih edilmekteyse de zamanla sağlıklı yaşam ve sporun yaygınlaşması ile gündelik hayatta spor yaparken düzenli beslenmeye vakit aramayan sıradan vatandaşlar arasında da yaygınlaştı.

YouTube video

Protein tozu yerine doğal yollarla beslenmek daha iyi olsa da gündelik hayatın koşuşturması içerisinde düzgün ve sağlıklı beslenmeye fırsat bulamayan insanlar yapılan filtreleme ile yağı, tuzu ve şekerinden arındırılan peynir altı suyu protein açısından da zenginleştirilerek piyasaya sürülen protein tozlarını sıkça tercih eder oldular.

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Tüm besin takviyeleri gibi protein tozu da ne kadar ihtiyacı karşılasa da işlenmemiş doğal gıdaların yerini kesinlikle tutamaz. Ancak gündelik telaşların içinde insanlar mecburen daha pratik olduğu için protein tozu gibi takviye gıdalara yönelirler. Su ile karıştırılarak kolaylıkla hazırlanıp kullanılabilen protein tozunun sık tercih edilmesinin nedenlerinden biri de kolayca hazırlanıp kullanılmasıdır.

Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Peki bu protein tozu yanlızca pratik olduğu için mi sık tercih edilir. Tabii ki hayır, vücuttaki su bazlı antioksidan seviyesinin artması, kandaki trigliserint maddesinin azalmasını, kötü kolestrolün düşürülmesine, iyi kolestrolün yükselmesine yardımcı olur, günlük alınması gereken protein miktarının tamamlanmasına, antenman sonrası toparlanma süresinin kısalmasına ve aşırı antrenman sendromu semptomlarının azalmasını sağlar, bağışıklığın güçlenmesine, düzgün bir planlama ile vücutta kas oranının artmasına yardımcı olur.

Protein Tozu Nedir Nasıl Kullanılır

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Protein tozu yapısı ve değerleri sebebiyle vücut tarafından diğer besinlerden daha hızlı emilir. Peki protein tozunu ne şekilde, ne sıklıkla ve ne zaman kullanmak gerekir. Protein tozu sahip olduğu kas geliştirme özelliği nedeniyle çoğunlukla sporcular tarafından spor, antrenman sonrası kullanılır. Peki bu düşünce doğru mu?

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Şimdi protein tozu ne işe yarar ve protein tozu nasıl kullanılır sorularını cevaplamaya çalışacağız. Antrenman boyunca yorulan kasların dinlenip gelişmesi için antrenman sonrasında kullanılması özellikle kas gelişimi için oldukça önemlidir. Belli oranlarda suya karıştırılarak hazırlanan ve su ile birlikte içilerek tüketilen protein tozu.

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Antrenman esnasında, sonrasında veya öncesinde kullanılabilmekle birlikte en etkili olacağı zaman antrenman sonrası olacaktır. Protein tozu antrenman sonrası destek olarak kullanılması dışında kazein protein tozu sindirimi yavaşlatıpnormal gıdalara oranla daha tok tuttuğu için zayıflamak için de kullanılabiliyor. Whey protein tozunu da yanında fındık, yer fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişlerle birlikte yine sindirimi yavaşlatıp tok tutması için kullanabirsiniz. Ancak en iyi protein tozu ya da sizin için en uygun olan protein tozu hangisi ve hangisi ne işe yarar?

Hangi Protein Tozları Tercih Edilmeli?

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Protein tozunu almadan önce dikkatli bir araştırma ile protein tozu ne işe yarar, protein tozu nasıl kullanılır, protein tozu faydaları nelerdir gibi konuları dikkatle araştırıp sonrasında alacağınız protein tozunun bileşeninde neler var, protein seviyesi ne kadar, içeriğinde neler var gibi konuları detaylıca inceleyerek sonrasında karar vermeniz gerekiyor. Örneğin konsantre protein tozlarında protein oranı en az %75 izole protein tozlarında ise bu oran en az %81 şeklinde olmalıdır.

Hangi Protein Tozları Ne Kadar?

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Hangi protein tozları hangi fiyatlardan satılır? Alacağınız protein tozunun içeriğinin kalitesine göre fiyatları değişecektir. O nedenle öncelikle çok düşük fiyatlı ürünlerden içeriğinden emin olmadığınız sürece uzak durmanızda fayda vardır. Tabii ki pahalı ürün daha iyi üründür gibi bir fikre kapılmanızda doğru değildir.

burcualem-protein-tozu-nedir-neden-yapilir

Çünkü tüm firmalar hammaddeleri aynı yerlerden almakla bu tarz ürünlerde fiyatı etkileyen ana unsur marka bilinirliğidir. Yani az bilinen marka kötü olacak diye bir şart yoktur. Burada ki ayrımı şu şekilde yapabilirsiniz örneğin; bir marka uluslararası piyasa çok bilinen ve çok tercih edilen bir markadır ancak diğer marka yanlızca yurt içi piyasada bilinen bir markadır haliyle yurt içinde bilinen yerel markanın fiyatı daha düşük olacaktır, bu durumda gönül rahatlığıyla yerel ürünü tercih edebilirsiniz.

YouTube video

Tabii ki içeriğini kontrol edip ona göre içinize sinerse tercih edeceksiniz ancak belli önceliklere dikkat ettiğiniz sürece protein tozunu yüksek fiyatlar yerine daha uygun ücretler ödeyerek elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *