«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Pushkarmool Nedir? Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Pushkarmool Nedir? Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Pushkarmool Nedir? Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Pushkarmool, öksürük, solum rahatsızlıkları ve göğüs ağrılarının tedavisinde kullanılabilen bir Ayurveda bitkisidir. Asya bitkilerinden biri olan bu bitki temelde papatya ailesinin bir türüdür. Botanik ismi Inula Racemosa (name Pushkarmool) olan bu bitki, hastalıkların tedavisinde kullanılan güçlü bitkilerden bir tanesidir.

Pushkarmool Nedir? Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Pushkarmool, bronşit ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılabilen yararlı bitkilerden biridir. Bu bitkinin kökleri doğal bir şekilde balgam söktürücü olarak da kullanılmaktadır.

Pushkarmool Nedir? Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Astım, sinizüt, kronik öksürük, soğuk algınlığı, akciğer çökmesi, amfizem ve KOAH gibi çeşitli hastalıkların tedavi sürecinde sürekli olarak kullanılan bir bitkidir. Birden çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı için hastalıkların tedavisinde kullanılan çok yönlü bitkilerden biridir. Peki Pushkarmool nedir? Bitkisel tedavi nasıl fayda verir? Sağlık için faydaları nelerdir?

Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Pushkarmool bitkisi üst solunumum yolları rahatsızlıkları, akciğer rahatsızlıkları ve astım gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

YouTube video

Pushkarmool Bitkisinin Faydaları şu şekildedir.

 • Antifungal özellikleri sahip olması nedeniyle ağrı, şişme ve irinlerin tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Bu bitkinin tozu tüberküloz ülserin tedavisinde kullanılmaktadır. Ülserin üzerine serpilerek veya macunla karıştırılarak uygulanmaktadır. Ayrıca bu bitkinin tozu veya macunu şişen bölgelerde meydana gelen ağrıların hafifletilmesinde kullanılır.
 • Pushkarmool bitkisi sinir sisteminin ve beynin uyarılmasına yardımcı olur. Serebral Palsi rahatsızlığında kullanılan etkili bir ilaçtır.
 • Kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bu bitki kanın temizlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle kan hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca kalp yetmezliği için de kullanılmaktadır.
 • Pushkarmool kardiyak astım tedavisinde kullanılan en etkili ilaçtır.
 • İdrarda meydana gelen iltihaplanmaların atılmasına yardımcı olur. Bu işlemi gerçekleştirmesi için böbrekleri uyarır.
 • Bu bitki üst solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Hıçkırık, dispne ve kuru öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminin geliştirilmesine yardımcı olur.
 • Bu bitki kalp zayıflığını giderir ve doku metabolizmasını düzenler. Bu sayede dolaşımı kolaylaştırır ve düzenler.
 • Kadınların üreme organlarında meydana gelen Menstrüasyon ağrısını azaltmaya yardımcı olarak normal akışı kolaylaştırır.
 • Pushkarmool bitkisi,  kolesterol seviyesini kontrol altında tutmaktadır.
 • Yüksek kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.
 • Vücutta oluşan yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olur.
 • Pushkarmool bitkisi afrodizyak şeklinde de kullanılmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde libido artırmak için kullanılabilir.

Pushkarmool Bitkisi Covid-19 Hastalığına İyi Gelir Mi?

Pushkarmool Bitkisi Covid-19 Hastalığına İyi Gelir Mi?

Pushkarmool bitkisi üst solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıkları, akciğer çökmesi, yüksek ateşin düşürülmesi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Peki ya Covid-19 Hastalığında kullanılabilir mi?

İlginizi Çekebilir: Corona Virüsü İle Mücadele Döneminde Teletıp Nedir?

Pushkarmool Bitkisi Covid-19 Hastalığına İyi Gelir Mi?

Son zamanlarda insanların ismini duymadan geçirdiği gün olmayan Covid-19 Hastalığının tedavisinde  bitkisinin yararı olabilir mi? Bu konu hakkında uzmanlar tarafından bir açıklama yapılmadı. Ancak Pushkarmool bitkisinin faydaları göz önünde bulundurulduğunda bu ihtimalin göz ardı edilmesi gerekir.

Pushkarmool Bitkisi Covid-19 Hastalığına İyi Gelir Mi?

Covid-19 hastalığının belirtilerinde görülen yüksek ateş, kuru öksürük ve akciğer çökmesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bu bitki neden bu hastalığın tedavisinde kullanılmasın. Uzmanların bu konu hakkında bir çalışma yapıp yapmadığı belli değildir.

Pushkarmool Bitkisi Covid-19 Hastalığına İyi Gelir Mi?

Bu nedenle Covid-19 tedavisinde bu bitkinin kullanılması için kesinlikle bir uzman doktordan bilgiler edinilmesi gerekir. Doktor tavsiyesi olmadan bu bitkiyi bu hastalığın tedavisinde kullanmayınız.

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Pushkarmool Nedir ? Ne İşe Yarar?

 2. Pingback: Ashwagandha Nedir ? Ashwagandha Ne İşe Yarar ?

 3. Pingback: Çakşır Otu Nedir Faydaları Nelerdir | Burcu Alem - Kadına Dair Her Şey