«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Refleksoloji Ayak Masajının Faydaları ve Uygulama Tekniği

Refleksoloji Ayak Masajının Faydaları ve Uygulama Tekniği

burcu-alem-refleksoloji-ayak-masajinin-faydalari-ve-uygulama-teknigi

Refleksoloji ayak masajı son dönemlerde alternatif tıp içerisinde en çok merak edilen tekniklerden birisidir. Ayaktaki bazı noktalara masaj yapılarak uygulanan bir tedavi olan refleksoloji özellikle ayak bakımı yapılırken de profesyonelce uygulanabilir.

Ayak masajı çok eski zamanlarda Çin’de uygulanan bir yöntemdir ve vücudun genel sağlığını etkileyecek kadar güçlü sırlar içerir. Refleksologlara göre, insan vücudunun sağlığı ve durumunun özeti, ellerine ve ayaklarına yazılmıştır. Terapistler, uzuvların belirli refleks noktalarına masaj yaparak, iç organların ve tüm organizmanın sağlığını iyileştirmenin mümkün olduğuna kesin olarak inanıyorlar.

burcu-alem-refleksoloji-ayak-masajinin-faydalari-ve-uygulama-teknigi

Refleksoloji bu işle yakından ilgilenen bir sistemdir, diğer doğu sistemleri gibi, biyolojik olarak aktif noktaların masajının akupunktur veya shiatsu teknikleri gibi, insan sağlığının vücuttaki enerji akışına bağlı olduğu teorisine dayanır. Doğu şifa sistemlerine göre, enerji, gözle görülmeyen ama var olan enerji kanalları veya meridyenlerden akar. Refleksolojide, ayaklar ve avuç içlerinde sona eren bölgeler olarak da bilinen 10 özel ve gizemli kanal vardır. İşin bilimsel arka planına bakacak olursak, aslında oldukça eski bir yöntem olduğu da anlaşılır.

Refleksoloji Ayak Masajı Tarihi

burcu-alem-refleksoloji-ayak-masajinin-faydalari-ve-uygulama-teknigi

1917 yılında, Dr.William Fitzgerald ‘ın vücut birimlerinin hepsinin el ve ayaklarda birbirine bağlandığını ortaya çıkardığı görülüyor. Ayaktaki her bir nokta, belli bir organı etkiliyor. Bu noktaları keşfedip masaj yaparak, iç organları etkilemek mümkün. Başka bir ifade ile akupunktur noktaları ile bir kişinin iç organları arasında bir bağlantı vardır. Akupunktur teorisine göre, insan vücudunun herhangi bir organı, ilgili bölgedeki bir nokta üzerinde basit bir baskı ile kolayca iyileştirilebilir.

burcu-alem-refleksoloji-ayak-masajinin-faydalari-ve-uygulama-teknigi

Bu alana o kadar çok yoğunlaşılmıştır ki, ayak refleks haritası bile çıkarıldı. Refleksologlar önemli bir şey keşfettiler; insan vücudunda, baştan başlayarak ve vücudu boyuna bölümlere ayıran ayak parmaklarıyla biten 10 eşit enerji bölgesi belirlediler. Belirli bir alana masaj yapmak, vücudun karşılık gelen kısmında analjezik bir etkiye sahiptir. Enerjinin düzgün akması, el ve ayakların belirli noktalarına masaj yapılması ile sağlanabilir. Ayakların ortasına masaj yaparak, böbreklerin daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz. Refleksologlara göre, ayak masajı bilinçli bir şekilde yapılırsa, iç organların iyileşmesi dahi sağlanabilir.

Ayak Refleksoloji Masajının Yararları

burcu-alem-refleksoloji-ayak-masajinin-faydalari-ve-uygulama-teknigi

Bir refleksologun masaj aktivitesi en basit olarak stresi azaltır, rahatlamayı sağlar. Bu yarar yüzeysel bir yarardır. Ancak ayak ve el masajının enerji kanallarını açıcı, kan dolaşımını arttırıcı etkisi var. Daha fazla kan alan hücreler, daha fazla besin ve oksijen alırlar ve işlerini düzgün yapmaya başlarlar. Benzer şekilde, Tay masajı teknikleri stresi azaltmak ve uzuv gerginliğini azaltmak için kullanılabilir. Ayaklarda kan dolaşımı, yerçekimi ( g= 9.81 m/saniye kare) nedeni ile zorlanır. Kanın ayaklardan beyne kadar çıkması için yerçekimine karşı koyması gerekir. Bu yük de kalbe biner.

YouTube video

Günümüzde insanların kalp hastalıklarına yakalanmaması için, emekleyerek iş görmelerini tavsiye etmek, çok sıra dışı olur. Ama bilinen şu ki sürekli ayakta kalmak, kalbi yorar. Ayaklardaki damarlar daha az kan alır. Ayak damarlarında toksik asit kristalleri ayaklarda ileri yaşlarda çürümeye yol açar. Masaj da bu olumsuzlukları bir nebze önler. Masaj kişinin hormonal problemlerden kurtulmasına yardımcı olur, örneğin adet düzensizlikleri, alerjiler, artrit, boyun ve sırttaki ağrı, gastrointestinal sistem sorunları, baş ağrıları ve cilt durumunu iyileştirir. Sadece ayak masajı şeklinde düşünmek hatalı olur. Bu masaj sayesinde birçok hastalık için ayaktan yapılan dokunuşlar birçok hastalığında düzelmesi noktasında yardımcı olacaktır.

Refleksoloji Ayak Masaj Uzmanı Bu İş İçin Şarttır!

burcu-alem-refleksoloji-ayak-masajinin-faydalari-ve-uygulama-teknigi

Masajın bu işin uzmanı tarafından yapılması gerekir, masaj seansı 30 dakikalık seanslardan oluşur ve 8 hafta sürer. Rastgele masaj yapmak iç organları iyileştirmese de stresi atacak ve kan dolaşımını arttırarak enerji kanallarını açacaktır. Ayaklarda her bir parmağın altı belli bir organı etkiler. Avuç içini ayak tabanına bastırarak dairesel hareketlerle iyice rahatlatmak, masajın başlangıcında yapılan bir uygulamadır. Kişinin ayaklarının gıdıklanması masajın başarısını önler. Kişi sıfır gerginlikle iyice rahatladıktan sonra masaj yapılmalıdır.

burcu-alem-refleksoloji-ayak-masajinin-faydalari-ve-uygulama-teknigi

Özellikle işin uzmanı olmayan kişiler tarafından yanlış noktalara temasla yapılan masaj ayak, topuk ve bilek sağlığı açısından sorunlu durumlar ortaya çıkarabilir. Kontrollü şekilde ayağın kıvrımlarına yapılan masaj ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilir. Bu sayede ayak ile bağlantılı tüm noktalara dokunmak ve hasar gören noktada iyileştirmeye gitmek mümkündür.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *