Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Reflü Nedir ve Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Reflü Nedir ve Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Bilgece Bilgece - - 12 dk okuma süresi
1 0

Reflü nedir sorusunun cevabını az çok günümüzde bilinmektedir. Bunun sebebi ise hemen hemen tanıdığımız kişilerde veya kendinizde bu rahatsızlığın olmasıdır. Dünyada ve ülkemizde sık görülen bu rahatsızlığın genetik ve çevresel faktörler gibi birçok nedeni mevcuttur. Ayrıca çok sayıda da belirtileri olan bu rahatsızlığın hafife alınacak bir boyutu yoktur. Uzun süre rahatsızlığın sürmesi ve önlem alınmaması halinde rahatsızlık ilerleyebilmektedir. Peki reflü neden olur? Yanma hissi veren reflü hastalığının tedavisi nedir?

Reflü Nedir?

Reflü Nedir?

Günümüzde sık karşılan bu rahatsızlık sonrası reflü nedir soruları yaygınlaşmaya başlamıştır. Reflü, mide asidinin, yemek borusuna patolojik şekilde kaçması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla yemek yedikten sonra hissedilen bu rahatsızlık, yemek borusunda yanma hissetmenize sebep olabilmektir.

Bunun dışında yemekten sonra yediğiniz gıdaların parçalarının ağzına gelmesi ya da acı su hissedilmesi reflü kaynaklı durumlardır. Dünyada sıkça rastlanan bu rahatsızlık, ülkemizde de azımsanmayacak oranda görülmektedir.

Vücudumuzda en çok mideyi etkileyen reflü, bu yüzden bir mide rahatsızlığı olarak görülmektedir. Belirtilerini en çok midede belli etmesinden dolayı, gerekli önlem ve tedavi uygulanmadığı takdirde olumsuz durumlarla karşılanabilmektedir. Kısacası yemek borusuna geri kaçan besinler yüzünden meydana gelen bu rahatsızlık kişinin hayatını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.

Reflü Belirtileri

YouTube video

Reflü nedir cevabı öğrenildikten sonra gözler ister istemez belirtilerine çevriliyor. Birden çok durumda kendini belli eden reflünün birçok belirtisi mevcuttur. Bu belirtilerin hepsini kendini göstermeyebilir fakat birden fazla belirti gözlediğiniz durumlarda doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir. Peki, reflü ne gibi belirtilere sahiptir?

Yemek sonrasında oluşan mide ve vücudun göğüs hizasında yanma, gıdaların yenildikten sonra küçük parçalar halinde ağza tekrar geri gelmesi, ağız kokusunun gözlenmesi ve ağza gün içinde acı su gelmesi gibi belirtiler mevcuttur. Bunun dışında boğaz ağrısı, öksürük ve boğazda gıcıklanma gibi durumlarda görülebilmektedir. Ayrıca yemek borusuna doğru kaçan besinler yüzünden ses kısıklığı da meydana gelebilir. Peki bu hastalık nasıl geçer?

Reflü Belirtileri Sırt Ağrısı

Reflü Belirtileri Sırt Ağrısı

Reflü belirtileri sırt ağrısı, kaynağı mide ve karın ağrılarına dayanmaktadır. Reflü ağrısı ilk olarak göğüs kısımlarında, yemek borusunda ve karın kasları bölgesinde  meydana gelebilmektedir. Şiddetlenen bu ağrılar kişi zor anlar yaşatabilmektedir. Çoğu zaman şiddeti artan bu ağrılar sırt kısmına da vurmaktadır. Sürecin bu durumlara ilerlemesinde tıbbi destek alınması, kişinin daha farklı sağlık problemlerine yakalanmasına engel olabilir.

İlginizi Çekebilir: Tiroid Bezinin Hızlı Çalışması İçin Ne Yapılmalıdır?

İlerlemiş Reflü Belirtileri Nelerdir?

İlerlemiş Reflü Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde çok sayıda artış gösteren reflü rahatsızlığı erken tedavi uygulanmaya başlanmadığında, sonraki zamanlarda ilerlemiş reflü belirtileri  ile karşılaşabilirsiniz. Bu belirtiler sağlığımız için çok zararlı belirtiler olmakla birlikte ölümle sonuçlanan durumlar bile olabilmektedir. Bu durumlara örnek olarak kanser verilebilir.

Reflü belirtileri arasında göğüste yanma gibi durumların oluştuğunu söylemiştik. Bunun yanında aynı zamanda öksürük ve boğazda sıkışıklık meydana getirdiği için bazı akciğer rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Bu yüzden reflü ilerlemeden size uygun bir beslenme ve ilaç tedavi yöntemi ile rahatsızlığın önüne geçmeniz gerekiyor.

Reflüye Neden Olan Şeyler Nelerdir?

Reflüye Neden Olan Şeyler Nelerdir?

Reflünün birçok belirtisi olduğu gibi, bu rahatsızlığa neden olan birçok da neden bulunmaktadır. Reflü nedir bilmek kadar nedenlerini de bilmek son derece önemlidir. Öncelikle yemeği gereğinden fazla yemek reflüye sebebiyet vermektedir. Bunun dışında birçok nedeni de bulunmaktadır.

Diğer nedenler arasında en önemli sayılacak durumlardan biri tütün ve alkol bağımlılığıdır. Çoğu hastalığın nedenlerinde n olan bu bağımlılıklar, reflüye sebep olan başlıca sebeplerden biridir.  Bu tür bağımlılıkları olan kişiler acilen bırakmaya çalışmalılardır. Yoksa sonrasında reflü ya da başka bir rahatsızlık dolayısıyla daha kötü sonuçlarda kalınabilir.

Bağımlılıklar kadar önemli olan başa bir husus ise yediğimiz ve içtiğimiz gıdalardır. Bazı gıdalar midemize zarar verebilir veya reflüyü tetikleyici etki yapabilmektedir. Kızartılmış yağlı gıdalar, asitli içecekler ve yine asidik meyveler de rahatsızlığı tetikleyebilmektedir. Bunun dışında kahve gibi kafein içeren yiyecek ve içecekler de bu durumu teşvik etmektedir.

Reflü Ne İyi Gelir Ve Hangi Besinler Daha Yararlıdır?

Reflü Ne İyi Gelir Ve Hangi Besinler Daha Yararlıdır?

Reflü ne iyi gelir diye merak ediyorsanız aradığınız şeyi burada bulacaksınız. Reflüye en iyi gelen iki temel şey vardır. Bunlardan bir tanesi stresi azaltmaktır. Stres çoğu hastalığın nedeni olduğu gibi sizin reflünüzü de tetikleyecek faktörlerden biridir. Bu yüzden mümkün olduğunca psikolojik olarak kendinizi rahat hissetmeye çalışmalısınız. Diğer temel şey ise beslenmenizdir. Beslenmenize ekleyebileceğiniz bazı yiyecek ve içecekler reflünüzü azaltacak yönde etki yapacaktır. Bu gıdalar şunlardır; lif bakımından zengin besinler, muz, elma, peyniri, havuç, brokoli, fasulye vs.

Reflü İçin Hangi Doktora Gidilmeli Ve Ne Zaman Gidilmelidir?

Reflü İçin Hangi Doktora Gidilmeli Ve Ne Zaman Gidilmelidir?

Reflü için hangi doktora gidilmeli sorusuna gelecek olursak, sorumuzun cevabı çok acıktır. Midede yanma, gaz şikâyeti ve şişkinlik belirtileri olan reflü için dâhiliye ve genel cerrahi bölümüne gidilmelidir. Dahiliye dışında gidebileceğiniz diğer bir bölüm ise gastroenteroloji bölümüdür. Bu iki bölümde de şikâyetiniz ile alakalı gerekli destek ve tedaviyi alabilirsiniz. Eğer belirtilerden en az iki üç tanesini kendinizde gözlemliyor iseniz ilk fırsatta ilgili kısıma gidip muayene olmalısınız. Peki bu hastalık nasıl geçer?

Reflü Tedavisi Nasıldır?

YouTube video

Reflü belirtileri artan ve artık bu durumun içinde olmak istemeyen hastalar, reflü tedavisi olup olmadığını araştırmaya başlarlar. Yukarıda saydığımız belirtilerin görülmesi halinde doktora gittiğinizde reflü tanısı koyulabilir. Bundan sonra önemli olan tedavinin ne olduğu ve sürecin nasıl ilerleyeceğidir.

Reflü nedenleri arasında saydıklarımızın çoğu bizim hayatımızdaki bazı seçimlerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden reflü tedavisinde günlük beslenmemize dikkat ederek başlamak gerekiyor. İlaçlarla da tedavisi mümkün olan bu hastalığın bir de cerrahi tedavisi olmaktadır.  Fakat bu hastalığı ilerlemiş kişilerde uygulanan tedavi yöntemidir.

Reflü İlaçları Nelerdir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Reflü İlaçları Nelerdir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Yaşam tarzı değişikliğiyle önlenemeyen reflü rahatsızlığında, reflü ilaçları devreye girmektedir. Bu ilaçlar, midede ki artan asit derecesini düşürerek dengede tutmasını sağlamaktadır.  Ayrıca yemek borusunu koruyarak mide ile bağlantıdaki sorunların düzelmesinde etkilidir. İlaç tedavisi ile çoğu reflü vakaları önlenebilmektedir. Eğer önlenemiyorsa bu sefer cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Tedavide kullanılan bazı ilaçlar şunlardır; proton pompa inhibitörleri, H2 blokerleri.

Bebeklerde Reflü Nedir?

Bebeklerde Reflü Nedir?

Çoğu bebekte görülmesinden dolayı annelerin aklına gelen sorulardan biri bebeklerde reflü nedir olmaktadır. Doğumdan sonraki 6 aylık zaman diliminde, bebeklerin yarısında meydana gelen bir durumdur. Bebeklerde rahatsızlığın görülme sebeplerinden bazıları şunlardır; bebeğin erken doğum ile dünyaya gelmesi, yemek borusunun gelişiminde meydana gelen problemler ve karın içi basıncın artması vb.

Bebeklerde Reflü Belirtileri Görülür Mü?

Bebeklerde Reflü Belirtileri Görülür Mü?

Bebeğinizin reflü tehlikesi altında olup olmadığınızı anlayabileceğiniz bebeklerde reflü belirtileri meydana gelebilmektedir. Beslenme sırasında bebeğinizin besini sürekli yememesi, yemesi halinde bile sık sık ağzına gelmesi en büyük belirtilerdendir. Ayrıca kilo kaybı, beslenme sırasında huzursuzluk, hırıltı ve sık aralıklarla öğürme de meydana gelebilmektedir.

Bebeklerde Reflü Tedavisi Süreci Nasıldır?

Bebeklerde Reflü Tedavisi Süreci Nasıldır?

Bebeklerde reflü tedavisi ileride oluşabilecek büyük etkileri ortadan kaldırmak veya azaltmaktadır. Reflünün ne olduğunu ve reflünün belirtilerini bilmesi gereken ebeveyn, bebekte tanı koyulmasında ve buna göre tedavi uygulanmasında önemi büyüktür.

Genel olarak tercih edilen tedavi yöntemi bebekler de yaşam ve beslenmesinin daha iyi koşullarda olmasıdır. Bebeğin beslenmesinin düzeni olması ve uzun zaman aç kalmaması gerekmektedir. Yemek yedikten sonra bebeğinizin ilk bir saat uyumaması, gerekirse yarım saat yatmaması gerekmektedir. Bebeğin gelişim aşamasında, doğumundan itibaren 6. Aya kadar anne sütü dışında bir besinle beslenmemesi gerekmektedir. Bu aşamalardan sonra verilecek besinler ise doktor kontrolünde olmalıdır.

Boğaz Reflüsü Nedir? Boğaz Reflüsü Olanların Yorumları

Boğaz Reflüsü Nedir? Boğaz Reflüsü Olanların Yorumları

Boğaz reflüsü, midedeki asidin boğaza gelmesiyle boğazda oluşturduğu rahatsızlıktır. Daha çok olumsuz etkileri yemek borusunda meydana geldiği için midede görülen reflüden daha farklıdır. Çeşitli belirtilerle kendini gösteren boğaz reflüsü, mide reflüsü kadar zararlı ve dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Boğaz reflüsü olanların yorumları incelendiğinde, boğazda yanma, kuru öksürük ve seste kısıklık şikâyetleri bulunmaktadır. Bunun dışında birçok belirtisi olan bu rahatsızlığın tedavisi, mide reflüsü tedavisine benzemektedir. Kişiye göre uygun beslenme programı uygulanarak başlanır ve rahatsızlığın boyutunun gidişatına göre tedavi yön bulur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.