«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Renk Körü Olanlar Polis Olabilir Mi? EGM En Son Açıklamayı Yaptı!

Renk Körü Olanlar Polis Olabilir Mi? EGM En Son Açıklamayı Yaptı!

Polis alımlarında uygulanan seçme kriterlerinin arasında renk körü hastası olmamak vardır. Renk körü olan adaylar polislik mesleğinde güvenlik zafiyeti ortaya çıkaracağından dolayı bu kriterin uygulamasının devamına kara verildi. Renk körlüğü dışında anemi, tiroit hastalıkları, safra kesesi taşları, safra kesesi polipleri, iyi huylu damar tümörü, cilt altı yabancı cisimler, yüksek frekanstaki işitme kayıpları, atmalı böbrek, böbrek taşları, psikiyatri alanında geçirdiği tedaviler gibi pek çok sağlık kriteri konusunda polis olmak isteyen kişilerin yararına olacak şekilde iyileştirmeler yapıldı.

Renk Körü Olanlar Polis Olabilir Mi? EGM En Son Açıklamayı Yaptı!

Polis alımı yapılırken renk körü olmama sağlık kriterinin, kaldırılması halinde güvenlik açısından zafiyete sebebiyet verebilme ihtimali neden gösterildi. Bu nedene dayanılarak EGM tarafından yapılan açıklamayla uygulamanın aynı şekilde devamına karar verildi.

Yurttaşlardan gelen,” polis alım aşamasında uygulanan sağlık kontrollerinde renk körlüğü hastalığının engel teşkil etmemesi” talebi EGM uzmanları tarafından değerlendirildi. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda uygulamanın aynı şekliyle kalmasına karar verildi. Ülkemiz dışındaki 27 ülkede de polis alımlarında renk körlüğü ile ilgili benzer uygulamalar olduğu görülmüştür. Yapılan sağlık kontrollerinde renk körlüğü hastalığına sahip bireylerin adaylıklarının kabul edilmediği ile ilgili bilgilere ulaşılmıştır. Bazı ülkelerde renk körü olan polisler farklı alanlarda görevlendirilmektedir. Ancak Türk Polis Teşkilatı ’nın çalışma şart ve esasları itibariyle bunun mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır.

Bir de üniversitelerdeki, devlet hastanelerindeki ve hakem heyeti pozisyonundaki uzmanlarından alınan görüş doğrultusunda kısmi renk körlüğü hastalığının kendi özelinde dahi çeşitlerinin ehemmiyet sıralamasına koyulamayacağı kanaati bildirilmiştir.

Renk Körü Polis Güvenlik Açığı Ortaya Çıkartır

Renk Körü Olanlar Polis Olabilir Mi? EGM En Son Açıklamayı Yaptı!

Bu bağlamda renk körlüğü hastalığına sahip bireylerin görev sırasında tehlikeli ve şaibeli durumlara neden olabileceği gerekçesi ile aday olamayacağı uygulamaya aynı şekliyle devam edilecektir. Bu konuda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Günün herhangi bir saatinde gelen ışık nedeniyle belgede, zanlıda, olay yerindeki ve delildeki her türlü materyalin gerçek renginin ve ayrıntılarının aynen görülüp aktarılması gerekmektedir. Bu noktada renk körlüğü güvenlik açığı ortaya çıkartır. Kanaatine varılmıştır. Ayrıca renk körlüğünü giderdiği söylenen gözlüklerin bu hastalığı geçirmediği tam aksine diğer göz rahatsızlıklarına sebep olduğu bu nedenle de uzun süre kullanılması gerektiği uzmanlar tarafından bildirilmiştir.

29 Eylül ‘de Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği bazı maddeleri değiştirilerek anemi, tiroit, safra kesesi hastalıkları, iyi huylu damar tümörleri, cilt altı yabancı cisimler, at nalı böbrek, böbrek taşları, yüksek frekanstaki işitme kayıpları, geçmişteki psikiyatri tedavileri ile ilgili düzenlemelere gidildi.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Renk Körlüğü Nedir ? Belirtileri Nelerdir