Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne ve Çocuk Dünyası
 4. »
 5. 5 Maddede Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Gerekli Midir?

5 Maddede Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Gerekli Midir?

Bilgece Bilgece - - 8 dk okuma süresi
3 2

Günümüzde çocuklarda ve yaşlılarda sıklıkla görülen rota virüsü hastalığı, bazı önlemler alındığında çok kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Peki, rota virüsü nedir, rota virüsü belirtileri nelerdir, rota virüsü teşhisi nasıl konur, rota virüsü neden bulaşır ve rota virüsü aşısı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

1 – Rota Virüsü Nedir?

Rota virüsü çoğunlukla 2 ile 5 yaşları arasında, kış aylarında ve özellikle aralık, ocak ve şubat gibi soğuk havaların olduğu dönemlerde çocuklarda sıklıkla görülen bir tür ishal hastalığıdır. Çoğunlukla çocuklarda görülmesine rağmen bu rahatsızlığa yaşlılarda da rastlanmaktadır.

Çocuklar her ne kadar hijyenik bir ortamda yetiştirilseler de çok kolay yayılan ve nefes yoluyla bulaşan bir ishal çeşididir. Tıp dilinde demokratik virüs hastalığı olarak da geçmektedir. Rota virüsü , çok kısa bir süre içerisinde hızlı bir sıvı kaybına neden olarak çocuk ölümlerine neden olabilmektedir. Rota virüsünden korunmak için rota virüsü aşısı geliştirilerek uygulanmaya başlanmıştır.

2 – Rota Virüsü Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Rota virüsü hastalığının çocuklarda görülen en belirgin belirtisi ishal ve kusma şeklindedir. Bu hastalığa yakalanan çocuklarda çok aşırı ve şiddetli ishaller görülebilmektedir, fakat her çocukta bu rahatsızlık çocuğun bünyesinden dolayı farklı bir seyir göstermektedir. Rota virüsü enfeksiyonu na yakalanan bazı çocuklarda bu hastalık hastaneye yatma derecesine kadar ilerleyebilmektedir.
 • Rota virüsü belirtileri arasında önemli bir yere sahip olan bir diğer belirtisi ise aşırı terleme şeklinde görülür.
 • Karın bölgesinde kramp hissetmek, hazımsızlık ve aşırı karın ağrısı da rota virüsü belirtileri arasındadır.
 • Eğer rota virüsü belirtisi bebekte aranıyorsa, sıvı kaybından dolayı gözlerde çökme, göz yaşında azalma ve aşırı kusma belirtileri gözlenebilir.

3 – Rota Virüsü Teşhisi Nasıl Yapılır?

Rota virüsü teşhisi için öncelikle bir gaita örneği alınır. Gaita incelemesinin ardından rota virüsü tespit edilebilir.

10 yaşın altındaki çocuklarda ishale neden olan rota virüsünün sık sık aileleri tedirgin ettiğini biliyoruz. Çocuklarda sık görülen rota virüs belirtileri başta ishal olmak üzere halsizlik, baş dönmesi gibi durumlara neden olabilir. Kişisel verilen korunması kanunu kapsamında aileden alınan onay ile çocuğun kaka testi ve kan testleri alınarak teşhis konulur.

4 – Rota Virüsü Neden Olur?

En önemli rota virüsü nedeni bağışıklık sisteminin çocuklarda zaman içerisinde oluşmasıdır. Düzensiz ve yetersiz beslenen çocuklarda  rota virüs ishaline daha fazla rastlanmaktadır.

Virüsün ince bağırsağa yerleşmesi sonucunda görülen, aşırı susuzluk şeklinde de seyreden ve genellikle 1 haftaya yakın süren bir ishal türüdür. Bünyesi kuvvetli olmayan bazı çocuklarda ise rota virüs hastalığı daha ağır olmaktadır ve daha uzun süreler boyunca devam etmektedir. Rota virüsü 3 ile 9 gün içinde sonlanmalıdır. Aksi halde hastalık ölümcül boyutlara ulaşabilir.

5 – Rota Virüsü İshali Nasıl Tedavi Edilebilir?

Her ishalde olduğu gibi rota virüs ishal türünde de su içmenin önemi büyüktür. Bu sebeple rota virüsü tedavisinde vücuttan atılan suyun yeniden yerine konması gerekir ve tedavide hastaya gerekli ölçüde su içirilmesi önerilir. Her ne kadar nefes yoluyla bulaşan bir hastalık olsa da bütün ishallerde olduğu gibi ayrıca hijyene de gereken önem verilmedir.

Çocukların rota virüse yakalanmamaları için rota virüsü aşısı geliştirilmiştir. Aşı geliştirilmeden önceki dönemlerde ölümlere varan boyutlarda rota virüs hastalığına yakalanan çocuklar olmuştur, fakat geliştirilen rota virüsü aşısı sonrasında bu tür vakalara pek rastlanılmamaktadır.

Tedavi süresince genellikle yemeye ve içmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Doktorlar tarafından probiyotik kullandırılabilir ve özellikle tüm ishallerde olduğu gibi yağlı yiyeceklerden uzak durulması gereken yemeklere ağırlık verilmesi istenebilir.

Ayrıca rota virüsü hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve bu nedenle rota virüse yakalanan bir çocukta bulunan virüsün diğer çocuklara bulaşmaması için, çevrede bulunan çocuklardan uzak tutulması gerekir.

Rota virüse yakalanan bir çocuğun erken teşhisinin konulabilmesi ve gereken tedavinin uygulanması için en yakın sağlık kuruluşuna çocuğun götürülerek tedavisinin başlatılması da önemlidir. Hastalığın teşhisine ve seyrine göre, doktorlar tarafından gerekli görülen tedavi şekli çocuğa uygulanmalıdır.

– Rota Virüsü Aşısı Gerekli Midir?

Rota Virüsü Aşısı mutlaka gereklidir. Çünkü rota virüsü tedavisi için antibiyotik ya da ishal durdurucu ilaçlar reçete edilmez. Bunun yerine düzenli beslenme, bol sıvı tüketimi ve sık sıvı alımı önerilir. Ayrıca virüs kapmış çocuğa özel şekerli ve tuzlu su karışımları verilir.

Rota virüsünden korunmak için anne ve bebeklerin rota virüsü aşısı olmaları gereklidir.

– Rota Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

 • Rota virüsünden korunma yolları listesinin ilk aşamasında aşı bulunmaktadır. Aşı olmak, hastalığa karşı alınabilecek en doğru önlemdir.
 • Rota virüsü kapmış çocuk ile sağlıklı çocuk aynı ortamda bulundurulmamalıdır. Bu noktada herhangi bir nedenle ishal olan çocukların kalabalık ortamlara götürülmemesi önemli bir durumdur.
 • Çocuklar el temizliği konusunda doğru ve etkili şekilde eğitilmelidir. Böylece virüsün olduğu ortamda virüsten korunmak mümkün olacaktır.
 • Ev içerisinde bulaşmaların önüne geçebilmek için çocukların ortak kullandıkları oyuncaklar sık aralıklarla yıkanmalıdır. İshal olan bir çocuk varsa diğeriyle aynı ortamda çok bulunmamasına dikkat etmek gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Obezite Nedir? Obezite Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.