«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Saç Boyaları Meme Kanserine mi Neden Oluyor?

Saç Boyaları Meme Kanserine mi Neden Oluyor?

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Saç boyaları meme kanseri için bir risk oluşturur mu? Sorusunun cevabını yapılan araştırmalara göre veren Kırıkkale Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun: Saçlarını boyatan kadınların saçlarını boyatmayan kadınlara göre meme kanserine yakalanma riskinin %9 oranla daha fazla olduğunu belirtti.

https://www.youtube.com/watch?v=Qgt3QTvbi6c

İçeriğindeki kimyasallar nedeniyle kanser riskini artıran saç boyaları kullanılırken mutlaka dikkatli olunmalıdır. Özellikle genetiğinde meme kanseri olan kadınların saç boyasından uzak durması ve alternatiflere yönelmesi gerekiyor.

Saç Boyaları Meme Kanseri Hastalığına Sebep Olur Mu?

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Meme kanseriyle ilgili olarak yapılan araştırmaların 3 Aralık 2019 tarihinde konuyla alakalı bir makale yayınlandı. Amerika Birleşik Devletleri’nin akademik Ulusal Kanser Dergisi’nde İngilizce adıyla International Journal of Cancer olan dergide yayınlandı. Saç boyası kanseri tetikliyor diye bir sonuç ortaya çıksa da boya kullanımı hala artmaktadır.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Habere göre saç boyaları meme kanseri riski oluşturduğu vurgulandı. 50 binden fazla kadında yapılan araştırmanın sonucuna göre, saçlarını boyatan kadınlarda %9 oranında meme kanserinin görüldüğü sonucuna varıldı. Ayrıca yapılan araştırmalarda Afrika kökenli Amerikalı kadınların, Amerika asıllı kadınlara göre %60 oranında daha fazla kanser riski taşıdığı da dergide yer aldı.

Saç Boyaları 5000 den Fazla Kimyasal Madde İçeriyor!

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Prof. Dr. Uğur Coşkun aynı zamanda saç boyalarında 5000 üzerinde kimyasal maddenin bulunduğunu söyledi. Coşkun bu konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri’yle Avrupa’nın bazı sağlık kuruluşları tarafından verilen öneriler doğrultusunda saç boyalarından birçok kimyasal maddeninse çıkartıldığını sözlerine ekledi.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Özellikle amonyak ve paraben gibi birçok zararlı maddenin saç boyalarında bulunmaması için önerilerin devam ediyor. Bunla ilgili açıklama yapan Profesör Dr. Coşkun bu tür maddeler saç boyalarından çıkartılsa dahi yine de saç boyalarının kanser yapma riski taşıdığını belirtti. Saç boyaları meme kanseri neden olmaması için doktor gözetimi şart oluyor.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Ayrıca her ne kadar organik boyaların doğal olduğu söylense de yine de bu boyalarda da bir takım kimyasal maddeler bulunuyor. Ayrıca bu kimyasalların bulunmasından dolayı kanser riski bulunabileceğini de sözlerine ekledi.,

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Saç boyası zararları her geçen gün yapılan yeni araştırmalarla artmaya devam ediyor. Bu konuda bilinçli olunması ve düzenli doğal saç bakımı yapılması öneriler arasındadır.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Konuşmasının sonunda Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma başlatarak Türkiye’de üretilen boyalarında araştırılmasını istediklerini dile getirdi. Coşkun, ayrıca kuaförlerinde solunum ya da boyalara temas etmeleri nedeniyle mesane kanseri riskiyle karşı karşıya kaldıklarını ve bu yönde yapılmış araştırmalarında olduğunu ifade etti.

Kanser Hastası Saçını Boyatabilir mi?

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Kanser hastaları saçını boyatabilir mi? Elbette boyatabilir saç boyaları meme kanseri konusunda tek başına bir faktör değildir. Bu konuda yapılan araştırmalarda en önemli faktörün kişinin yaşantısı ve genetiği ile bağı olmasıdır.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Kanser başlı başına kötü bir hastalık olup önlem alınmazsa hızlı yayılım gösteren en sinsi hastalıktır. Ayrıca kanser hücreleri ortaya çıkarken en çok kötü beslenme ile başlar. Yapılan bir başka araştırmaya göre şeker tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır. Ya da doğal şekerlerle beslenilmelidir.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Kanser hastaları bitkisel saç boyası kullanarak akıllarındaki bu şüpheden kurtulmuş olur. Bitkisel saç boyası üreten birçok firma bulunmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile bitkiler üzerinde daha fazla araştırma yapılmış ve çok değerli boya maddeleri ortaya çıkmıştır.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Sağlık öncelikle kalp ile başlar sonrasında tüm vücudu kapsayan bir konudur. Kanser bu kavramı alt üst eden kötü bir hastalıktır. Çok insanın başına gelmiş olup kadınların yüzde otuzu maalesef ki bu hastalığa yakalanıyor. Meme kanserine bu yüzden çok dikkat edilmesi gerekiyor.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Saç boyası kullanırken içeriğine dikkat edilmesi ve kötü bileşenleri fark edilirse uzak durulması kesinlikle önerilir. Çünkü saç boyaları meme kanseri tetikçisi olabilir.

Radyoterapi Sırasında Saç Boyama

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Özellikle kanser tedavileri için kullanılan radyoterapi işlemi insan vücudunda birçok hücreyi öldürmektedir. Özellikle saçların dökülmesini sağlayabilir. Tedavinin yan etkileri arasında saç dökülmesi de olup bazen moral bozmaktadır.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Radyoterapi kafaya ya da kafaya yakın bir yere yapılıyorsa maalesef saçlar dökülüyor. Dökülen saçlar tedavi sonrasında çıksa da eskisi gibi olması zaman alıyor. Saç boyaları meme kanseri riskini artırırken radyoterapi gibi tedaviler insan vücudunu bu illetten kurtarabilir. Ancak kalıcı izle bırakır.

burcu-alem-saç-boyaları-meme-kanseri

Tedavi sırsında saç boyanabilir. Fakat doktorunuza yinede danıştıktan sonra saç boyarsanız daha sağlıklı sonuçlar alacaksınızdır.

Yazımızı beğendiyseniz mutlaka mamografi çekim isimli yazımızı okumalısınız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Evde Saç Boyama Nasıl Yapılır ? Püf Noktaları Nelerdir?

  2. sezinde

    Hiç saçımı boyamadım fakat arkadaşımın saçını boyarken o kimyasal kokularından ölüyorum sandım. Böyle içerikli ürünleri kesinlikle vücudumuzun hiçbir yerine değdirmememiz gerektiğini düşünüyorum..