«
  1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Safranbolu Gezi Rehberi! Safranboluda Ne Yenir? Nerede Kalınır?

Safranbolu Gezi Rehberi! Safranboluda Ne Yenir? Nerede Kalınır?

Safranbolu

Batı Karadeniz’de yer alan Safranbolu Karabük ilinin en muhteşem, tarihi ve büyük ilidir. Safranbolu ismini o bölgede bulunan yetişmesi zor olan safran isimli bitkiden almaktadır. Karabük il merkezine yaklaşık olarak 10 km mesafede olan Safranbolu’nun denize uzaklığı ise 70 km civarındadır.

Safranbolu Ve Safranboluda Ne Yenir?

Safranbolu’nun tarihi evlerine pek çok yerde rastlamak mümkündür. Osmanlı kent mimarlığının muhteşemliği ise neredeyse her sokakta gözler önündedir. Elbette ki sadece tarihi evleri ile değil muhteşem yemekleri ile de ünlüdür Safranbolu. Peki, Safranboluda ne Yenir? Safranbolu da konaklama imkanı var mı?

Safranbolu Ve Safranboluda Ne Yenir?

Modern şehirleşmeden uzak olsa da deprem, toprak kayması gibi doğa unsurlarından pek etkilenmemiştir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve en sonunda Türklerin himayesi altına geçmiş olan Safranbolu’nun tarihi evlerinin, muhteşem dizaynı ile dikkat çekmekle birlikte yarı ahşaptan yapılmış olmaları en önemli özelliklerinden biridir.

YouTube video

Kültürel anlamda o kadar önemli bir şehirdir ki dünyanın ilgisini çekmiş ve 1994 den beri Dünya miras listesinden bulunmaktadır. Eğer bu eşsiz kenti henüz gezip görmediyseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir. Safranbolu gezilecek yerler neler, nerede ne yenir, Safranbolu yemekleri neler, eski çarşıda ne yenir? Safranbolu hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Safranbolu’da Nerede Kalınır? Ne Alınır?

Safranbolu’da Nerede Kalınır? Ne Alınır?

Safranbolu için seyahate çıktığınız zaman burada kalmak pek de zor olmaz sizin için. Kültürel ve ekonomik bakımdan gelişmiş bir yer olması sebebiyle her bütçeye uygun bir birinden güzel Safranbolu butik otelleri, hotel ve pansiyonlarda konaklamak mümkün.

Safranbolu’da Nerede Kalınır? Ne Alınır?

Sizlere huzur, hizmette kaliteyi sağlayan konaklama şirketleri hem sizi hem de ailenizi mutlu ve rahat ettirmek için ellerinden gelen çabayı göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Çatalca Da Gezilecek Yerler- Çatalca Gezi Rehberi

Safranbolu’da Nerede Kalınır? Ne Alınır?

Özellikle Safranbolu evlerinin butik otele dönüştürülmüş olması ve o tarihi evlerde konaklama imkanı sunulması tarifsiz bir tatil imkanı sunmaktadır.  Bir gün yolunuz düşerse tarihi el yapımı çarıklardan, ev maketleri ve süs eşyalarından almadan sakın geri dönmeyin.

Safranboluda Ne Yenir ?

Safranboluda Ne Yenir?

Safranboluda ne yenir? sorusunun cevabı biraz uzun olacaktır. Pek çok medeniyetin etkisi Safranbolu mutfağında da kendisini göstermektedir. Yöreye özel çok çeşitli lezzetleri bir arada bulabilir ve adeta damaklarınıza bir şölen sunabilirsiniz. Safranbolu yöresel yemeklerinin  yanı sıra eşsiz farklı lezzetlere de ulaşmak mümkündür.

Kuyu Kebabı

Kuyu Kebabı

Kuyu Kebabı, Safranbolu’ya gidip de mutlaka yemeniz gereken lezzetlerden biridir. Yaklaşık 2-3 saat süre ile bir kuyu içerisinde pişirilen Boyabat kuzusunun lezzetini başka yerde bulmanız imkansızdır.

Bükme

Bükme

Bükme, çoğunlukla Safranbolu kahvaltılarında sıkça görebileceğiniz bir lezzettir. Ispanak ya da pazı ile yapılan bir çeşit pide olan bükmeyi denemeden Safranbolu’ya gittim dememelisiniz.

Perohi

Perohi

Perohi ya da daha sık kullanılan ismi ile peruhi yine Safranboluya has bir lezzettir. Safranboluda ne yenir diye sorduğunuzda kesinlikle ilk alacağınız cevap peruhi olacaktır.

YouTube video

Peruhi aslında pek çoğumuzun mantı olarak tanıdığı bir yemektir. Ancak bildiğimiz mantıdan da oldukça farklıdır. Çünkü mantı içerisinde et yerine süzme yoğurt yer almaktadır ve kesinlikle tadına doyumsuz bir lezzettir perohi.

Su Simidi

Su Simidi

Ülkemizin her yöresinde kendine has malzemeler, pişirme yöntemleri ve şekillerde simit satılmaktadır. Kahvaltılarımızın baş tacı olan simit Safranbolu da çok farklı bir lezzete bürünmüş ve Su Simidi ismi ile satılmaktadır. Su simidi özelliği nedir diye merak edenler için hemen yanıtlayalım.

Su Simidi

Su simidi susamsız olarak fırında pişirilmeden önce mutlaka su içerisinde kısa bir süre haşlanmaktadır. Farklı bir lezzeti olan su simidini Safranbolu’ya gittiğinizde mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Su Simidi

Elbette ki Safranbolu lezzetleri bunlarla sınırlı değil. Safranboluda ne yenir? Sorusuna verilebilecek diğer cevapların arasında; Safranlı lokum, Safranlı zerde, keşkek, Şehzade pilavı, cevizli çörek, Safranbolu ev baklavası ve bağlar gazozu da yer alacaktır.

Safranbolu

Unutmadan internet tarayıcısına Safranbolu eski cafe restoranlar, aravasta kahvesi, hıdırlık tepesi, Safranbolu köz ile servis, butik otelleri Safranbolu, Safranbolu otelleri, yörük köyü, Safranbolu nun meşhur içecekleri, hangi mekan da ne yenir gibi kelimeleri yazarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Muğla’da Gezilecek Yerler| Muğlada Görülmesi Gereken Yerler!