• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapabiliriz?

sağlıklı yaşam
 • Beğen
  Loading...

Sağlıklı yaşam, hayati fonksiyonlarımızı yerine getirebilmede en çok ihtiyacımız olan destekçimizdir. Sağlık ile beraber sadece bedenimize değil, sosyal hayatımıza da etki eden bu süreç bir bütün halinde pozitif anlamda ilerleme kaydeder.

Sağlık, hiç şüphesiz bireyler adına yaşamdaki en önemli unsurdur. Kişi sağlıklı olabildiği müddetçe dilediği davranışlarda bulunabilir ve hayatını idame ettirebilir. Günümüzde oluşan salgın neticesinde de bireyler sağlıkları konusunda daha dikkatli davranabiliyor ve birçok önlem alabiliyor. Sağlıklı olabilmek adına yapılabilecek birçok davranış ve yöntem bulunabiliyor. Önemli olan kişinin doğru tercihlerde bulunarak yaşamında değişimler yapmasından geçiyor. Bir uzman desteği bu gibi konularda daha çok önem kazanabiliyor.

Sağlıklı Hayat Nasıl Olur? Sağlıklı Yaşam Nedir?

sağlıklı yaşam

Sağlıklı hayat kişinin fiziksel ya da ruhsal bir bozukluğunun olmaması neticesinde elde edilebiliyor. Sağlık denildiğinde her ne kadar akıllara fiziksel sağlık gelse de ruhsal sağlık alanı da büyük öneme sahiptir. Herhangi bir organ ya da dokuda problem oluşmaması durumunda sağlıklı bir birey tanımlaması yapmak yeterli olmayabilir. Kişinin sağlık açısından değerlendirmeye alınabilmesi için hem fiziksel hem de ruh sağlığı değerlendirmeye alınmalıdır.

sağlıklı yaşam

Toplum arasında ruhsal sağlığa verilen önem gün geçtikçe artıyor. Psikolojik tanı vakalarının giderek artması bu konuda etkili olabilir. Hayatın düzeninde oluşan bozulmalar neticesinde uzman desteklerine başvurular da artışa geçmiş konumda. Ruhsal sağlığı yerinde olan ve sağlıklı bir hayata sahip bireylerin kimi özellikleri mevcuttur. Bakıldığında:

sağlıklı yaşam

1- İstenen davranışlarda bulunabilme,

2- Planlamaları gerçekleştirecek bir engele sahip olmama,

3- İş, ev ve okul içerisinde ilişkiyi bozacak davranış ve düşüncelere sahip olmama,

4- Kişinin hayatında bir değişim yapmaya yönelik ikircikli duygularının olmaması,

5- Herhangi bir organ ya da dokuda zararlı durumların oluşmaması sağlıklı bir hayat göstergesi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapılmalıdır? Günlük Sağlıklı Yaşam Programı

sağlıklı yaşam

Hayatı daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek adına kişilerin yapabileceği iki farklı durum bulunmaktadır. Sağlığı yerinde olan ve bunu devam ettirmek isteyenler ayrı sağlığını kaybetmiş ve kazanmış bireyler farklı davranışlarda bulunması gerekir. Sağlıklı kişilerin yaşam şartlarında düzenlemesi gereken noktaları tespit etmesi ilk adım olarak bulunur. Hayat kalitesine zarar veren çeşitli yiyecek ve maddelerden kurtulmaya çalışmak bunlardan sadece birkaçıdır. Burada önemli olan nokta kişinin mevcut olan sağlığını zararlı faktörlerden koruyarak devam etmesinden geçmektedir.

sağlıklı yaşam

Sağlık problemleri yaşayan ve bu konuda adımlar atmak isteyen kişilerin davranış değişiklikleri daha fazla olabilir. İzlenecek adımlar arasında:

1- Öncelikle sahip olunan sağlık problemine dönük uzman desteği almak,

2- Hayat düzenini gözden geçirmek,

3- Mevcut durumda zarar veren alışkanlıkları tespit etmek,

4- Tespit edilen durumları adım adım hayat düzeninden çıkarmak,

5- Oluşturulan hayat düzenine uyum ve devamlılığı sağlamak yer alır.

Unutulmaması gereken nokta yapılacak değişimin sürdürülebilir olmasından geçiyor. Başlangıç için ufak değişikler yapmak uygulanabilir olması açısından daha etkili olabilir.

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme | Sağlıklı Yaşam Ürünleri

sağlıklı yaşam

Sağlığı etkileyen ilk unsurlar sorgulandığında yemek alışkanlığı ve egzersizler şüphesiz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Bireylerin daha yaşanabilir hayata sahip olabilmeleri adına bu alandaki alışkanlıklarını gözden geçirmeleri büyük önem taşır. Ancak toplum arasında bilinen yanlışlar ve aşırıya kaçan değişiklikler kişilerin çabuk vazgeçmelerine sebep olabiliyor. Ufak adımlarla değişimleri sağlamak devamlılığı sağlayacak unsur olmaktadır. Kişiler ani değişimleri değil yavaş değişimlerle ilerleyebilir.

Sağlıklı Yaşam Önerileri

sağlıklı yaşam

Yemek alışkanlığı konusunda bireyler belirli maddelere yoğunlaşmak yerine her çeşit yiyeceği tüketebiliyor. Her öğün düzenli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ oranı alınabilir. Herhangi birisini tamamen kesmek vücut açısından daha büyük sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Aynı şekilde sağlık durumunu daha iyi bir noktaya taşıyabilmek için hayatınıza egzersizleri ekleyebilirsiniz.

sağlıklı yaşam

Ağır sporlardan başlamak yerine günlük belirli bir sürede yürüyüş yapmak yeterli olabilir. Ev içerisinde dışarıya çıkmadan da basit birkaç hareket ile egzersizleri sağlamak mümkün. Sağlıklı bir yaşam için yemek ve spor alışkanlığı kazanmak, ruh sağlığına dikkat etmek başta gelen unsurlar arasında yer alıyor.

sağlıklı yaşam

Eğer düzeninizde iyileşme istiyor ve beden sağlığınız haricinde sosyal yaşantınızda da gözle görülür etki istiyorsanız sağlıklı yaşam merkezi seçimi yapmanız en doğrusu olacaktır.Tonsillit Nedir ? Tonsillit Belirtileri Nelerdir? konusu da belki sağlık konusunda hassas olanlar için iyi bir araştırma konusu olabilir. Çünkü en sık karşılaştığımız hastalıklardan birisidir.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Enerji Verici Kahvaltı Nasıl Hazırlanır ?
  1 ay önce

  […] ve sağlık kelimesi yan yana geldiğinde akla ilk sporcular gelir. Sağlıklı yaşamın ilk koşulu olan spor, düzgün bir fizik, enerjik bir hayat sunmaktadır. Sporcular her zaman idol […]

  1