Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sarımsağın Faydaları Nelerdir ?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir ?

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
5 1
burcualem-sarimsagin-faydalari-nelerdir

Yüzyıllar önce keşfedilen sarımsağın faydaları saymakla bitmez desek çok da abartmış olmayız herhalde… Tarihin ilk çağlarından beri özellikle soğuk algınlığına karşı tüketilmektedir. Çok güçlü bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Kozmetik ve ilaç sanayilerinde sık sık tercih edilmektedir. Hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilen bu besinin faydaları hakkında kısa bir araştırma yaptık. Bu yazımızda bu bilgileri sizler ile paylaşmış olacağız.

YouTube video

C vitamini yönünden en zengin besinlerden biridir. Yüzyıllar önce yalnızca Asya kıtasında yetiştirilmekteydi. O zamanlar daha çok tıbbi alanda kullanılmaktaydı. Zaman içerisinde diğer kıtalara da yayılmaya başladıktan sonra kullanım alanı da doğal olarak artış göstermeye başladı. Ülkemizde de özellikle Kastamonu’da yetiştirilmekte olan sarımsağın birçok rahatsızlığa karşı faydası olduğu bilinmektedir.

Sarımsağın Faydaları Nelere İyi Gelir

burcualem-sarimsagin-faydalari-nelerdir

Dünya Sağlık Örgütü de gün içerisinde tüketilmesi gereken besinler arasına sarımsağı da dahil etmiştir. Hatta sarımsak bu listede ilk sıralarda yer almaktadır. Fakat insanların çoğu hoş bir kokuya sahip olmamasından dolayı sarımsağı tüketmekten kaçınmaktadır. Düzenli tüketim sağlandığı zaman vücudun yenilenmesine yardımcı olmasının yanı sıra kansere karşı da oldukça etkilidir.

burcualem-sarimsagin-faydalari-nelerdir

Sarımsağı bölmeden tüm ve çiğ bir şekilde yuttuğunuz takdirde koku yapmayacaktır. Fakat içerisinde asit olan bir besin olduğu için bu şekilde yutmadan önce bir doktora danışmanız daha faydalı olacaktır. Çiğ bir şekilde ya da pişmiş bir şekilde tüketilmesinin yanı sıra toz halinde tüketildiği de olmaktadır. Toz olarak tüketildiği zaman içerisindeki yağ çıkmaktadır. Bu da faydasının neredeyse 2 kat artmasına sebep olmaktadır. Marketlerde toz halinde de satılmaktadır. Fakat evde toz haline getirerek tüketmeniz marketlerden hazır bir şekilde almanızdan daha faydalı ve etkili olacaktır. Bu nedenle fitoterapi uzmanları da evde hazırlanmasını tavsiye etmektedir.

Çiğ Sarımsağın Faydaları

burcualem-sarimsagin-faydalari-nelerdir

Çiğ sarımsağın faydaları bilinenden çok daha fazladır. En önemli yararlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Yüksek enerjili bir besin olmasından dolayı kronik yorgunluklara birebirdir diyebiliriz.
  • Son yıllarda hava kirliliği son derece artış göstermiştir. Ayrıca sağlıksız beslenmede dengesiz kilo alma gibi problemlere neden olmaktadır. Fakat özelliklere yemeklere sarımsak ilave edildiği takdirde bu tür sağlık problemlerine karşı da korunmuş olunacaktır.
  • Uzmanlar açken sarımsak tüketilmesini çok fazla tavsiye etmemektedir. Bu nedenle tok karnına tüketilen sarımsak daha faydalı olacaktır. Eğer açken tüketirseniz içerisinde bol miktarda asit olmasından dolayı midenizi rahatsız edebilir.
  • Saç ve cildin belki de en çok ihtiyaç duyduğu vitamin E vitaminidir. Sarımsak da içerisinde bol miktarda E vitamini barındırmaktadır. Genelde mevsim geçişleri sırasında saç dökülmesi problemi ile sık sık karşılaşılmaktadır. Bu dönemlerde cilt yıpranmaları da meydana gelmektedir. O nedenle özellikle mevsim geçişlerinde düzenli bir şekilde kullanılırsa etkili olacaktır.

Sarımsağın Cinselliğe Faydaları

burcualem-sarimsagin-faydalari-nelerdir

Cinsel sağlığın korunmasında etkili olan vitaminlerden biri E vitaminidir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi sarımsak içerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin sayesinde kadınlarda bulunan progesteron ve östrojen gibi hormonların dengeli olmasına yardımcı olmaktadır. Bu vitamin sayesinde aynı zamanda yumurtlama düzeni de sağlanmış olmaktadır.

burcualem-sarimsagin-faydalari-nelerdir

Erkeklerin düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde de kan dolaşımının daha hızlı olmasına yardımcı olunmaktadır. Bu da cinsel gücün artırılmasına etki etmektedir. Ayrıca sperm sayısı ve kalitesinin artmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle bebek isteyen çiftlere sarımsak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Aşılama ya da tüp bebek tedavisi görenler de aynı zamanda sarımsak tüketirlerse sürecin hızlanmasına yardımcı olurlar.

Sarımsağın Cilde Faydaları

burcualem-sarimsagin-faydalari-nelerdir

Sarımsağın faydaları denildiği zaman ilk olarak akla sivilce oluşumu gelmektedir. Zorlu akne tedavisinde özellikle bu besin önerilmektedir. Mevcut sivilceleri tamamen yok etmek amacı ile içerisinde sarımsak bulunan kürler bulunmaktadır. Bu kürler düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde en inatçı sivilcelerden bile çok kolay bir şekilde kurtulunacaktır. Siz de sivilce problemi yaşıyorsanız bu kürlerden birini deneyebilirsiniz. Sarımsağın faydaları Ender Saraçoğlu ‘nun da sık sık dile getirdiği bir konudur. Birçok doğal kür tarifi vermektedir.

burcualem-sarimsagin-faydalari-nelerdir

Siyah noktalar birçok kişinin kurtulmak istediği cilt problemidir. Bu sorundan doğal bir şekilde kurtulmak isteyenler çoğu zaman sarımsağa başvurmaktadır. Düzenli olarak sarımsak tüketmenin yanı sıra az önce bahsetmiş olduğumuz kürlerden birini kullanırsanız da siyah nokta probleminden kısa süre içerisinde kurtulacaksınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.