«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. 7 Maddede Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

7 Maddede Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

Kış ayları yaklaştıkça birçok kişi soğan suyunun faydaları hakkında detaylı araştırmalar yapmaktadır. Soğan tüm yemeklerimizin vazgeçilmezi birçok rahatsızlığa iyi gelen bir sebzedir. Suyunun ise faydaları çok daha fazladır. İçeriğinde yer alan mineral ve vitaminler sayesinde sayısız hastalıktan korunmamıza yardımcı olmaktadır. Soğan suyunun faydaları kadınlar kulubü isimli sitede sık sık konuşulan bir konudur.

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Soğan suyunun faydaları denildiği zaman ilk olarak doğal bir antibiyotik olduğu akla gelmektedir. Birçok rahatsızlığa karşı koruyucu etkisi bulunduğu için herkesin bol bol tüketmesi tavsiye edilmektedir. Soğan suyunun bilinen faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

 • Soğan suyunun cilde faydaları da birçok kişi tarafından bilinmektedir. 15 gün soğan suyu içtim diyen birinin cilt üzerinde bulunan yaraların daha seri bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Soğan suyunun saça faydaları da mevcuttur. Saçın daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Kemik sisteminin korunmasına da yardımcı olma özelliği bulunmaktadır.
 • İltihaplanmalara karşı oldukça etkili olduğunu söylemek mümkündür.
 • Sık sık mide rahatsızlıkları ile karşı karşıya olan insanlarında soğan suyu tüketmesi tavsiye edilmektedir.

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

 • Kulak ağrılarına da iyi gelmektedir.
 • Bağışıklı sistemini güçlendirmesi sebebi ile virüslere karşı da koruma sağlamaktadır.
 • Oldukça iyi bir idrar söktürücü olduğunu söylemek mümkündür.
 • Bağırsaklara da çok iyi geldiği bilinmek ile beraber sindirim sisteminin dostu olduğunu da söyleyebiliriz.
 • Yağılan araştırmalar soğan suyunun faydaları arasında kanseri önleyici etkinin de bulunduğunu kanıtlamıştır. Kanserin yayılmasını da engellemektedir.
 • Limonlu soğan suyunun faydaları da çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Limonlu soğan suyu ise soğuk algınlığına birebirdir diyebiliriz.

1 – Soğan Suyu Nasıl Yapılır ve Faydaları

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

Soğan suyu hazırlanmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri soğan seçimidir. Soğan suyu hazırlamak için tercih edilmesi gereken kahverengi soğandan başkası değildir. Sonrasında ise güzelce sirkeli suda yıkamanız tavsiye edilmektedir. Sonrasında kahverengi soğanları dörde bölmemiz gerekecektir. Orta boyutlara sahip bir tencere alarak bu tencereye bölmüş olduğumuz soğanları atalım. Üzerine ise 2 su bardağı kadar su ilave etmemiz gerekecektir. Yaklaşık olarak 5 dakika kaynattıktan sonra ise ocağın altını söndürebilirsiniz. Sonrasında suyu güzelce süzmek gerekecektir. Ilımasını bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

2 – Soğan Suyunun Adete Faydaları Nelerdir? | Soğan Suyunun Faydaları

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

Soğan suyunun faydaları denildiği zaman akla gelen noktalardan biri de adete faydalı olup olmadığıdır. Kadınlarda meydana gelen adet döngüsünün yalnızca üreme ile alakalı bir mesele olduğunu düşünmek oldukça yanlış olacaktır. Çünkü adet olmak ile beraber meydana gelen tüm hormonal değişiklikler aslında vücuda da doğrudan etki etmektedir. Düzenli bir adet döngüsü aynı zamanda sağlıklı bir vücuda da işaret etmiş olur. Herhangi bir sebepten dolayı adet döngüsünde bir düzensizlik meydana gelmesi halinde uzmanlar 15 gün boyunca soğan suyu tüketilmesini tavsiye etmektedir.

3 – Soğan Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

Soğan suyunun faydaları konusunda en çok merak edilen konulardan biri soğan suyunun saça faydaları konusudur. 2002 yılında konu ile alakalı yapılan detaylı araştırma ve incelemelerin sonucunda soğan suyunun saç kıran ismi verilen rahatsızlığa iyi geldiği ortaya konmaktadır. Ayrıca erkeklerde sık sık rastlanan saç dökülme problemini de büyük oranda önlediği ortaya çıkmıştır. Soğan suyunun kadınlar için faydasını ise saçların daha güçlü ve hacimli olmasına yardımcı olur şeklinde belirtebiliriz.

4 – Soğan Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

Soğan içerisinde A, C ve E vitaminleri barındıran oldukça zengin bir sebzedir. Bu zengin içeriği sayesinde cilde çok fazla faydası bulunmaktadır. Bu yanıtları şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

 • Cildin erken yaşlanmasının önüne geçmektedir.
 • Soğan suyunun faydaları arasında güneşin zararlı ışınlarından korumak da bulunmaktadır.
 • Cildin beslenmesine yardımcı olur ve daha ışıltılı bir görünüm elde etmesine katkı sağlar.
 • Cilt üzerinde meydana gelebilecek enfeksiyonların ciddi oranda önüne geçer.
 • Ciltte yer alan sivilce ya da sivilce yaraları üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır.

5 – Soğan Suyu Zayıflatır mı?

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

Soğan suyunun faydaları nelerdir denilince onun arkasına gelen bir diğer soru ise soğan suyu zayıflatır mı sorusu olacaktır. Soğan içerisinde çok güçlü antioksidanlar barındırması sebebi ile zayıflamaya da katkı sağladığını söylemek mümkündür. 15 gün soğan suyu içtim diyen biri aynı zamanda vücudundaki fazla yağların azaldığına da şahit olacaktır. Vücuttaki ödemi ve şişliği almaya yardımcı olacaktır.

6 – Soğan Suyu Kulak Tıkanıklığına Faydalı mı?

Soğan suyunun faydaları arasında kulakta meydana gelen iltihabı alması da yer almaktadır. Kulağınızda uzun süredir geçmeyen bir ağrı mevcut ise kulağınıza birkaç damla soğan suyu damlatmanız yeterli olacaktır. Damlatmış olduğunuz soğan suyu ılık olursa daha etkili olur.

7 – Soğan Suyunun Zararları Var mıdır?

sogan-suyunun-faydalari-nelerdir

Soğan suyunun zararları olup olmadığı oldukça merak edilmektedir. Olası zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

 • Çok fazla tüketilmesi halinde mide hassasiyetine ve rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle çok fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekir.
 • Ciltte kızarıklık gibi alerjik belirtiler meydana gelebilir.
 • Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa soğan suyunu tüketmeden önce bir uzmana danışmanız gerekmektedir.
 • Midede şişkinlik ya da gaz problemi oluşmasına yol açabilir.

Eğer yazımızı beğendiyseniz 7 Maddede Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *