«
  1. Anasayfa
  2. Son Dakika
  3. Son Dakika: Kadınlara Askere Gitme Zorunluluğu Geldi!

Son Dakika: Kadınlara Askere Gitme Zorunluluğu Geldi!

askerlik (2)

Artık kadınlar da askere gidecek! Cinsiyet eşitliliğinde yeni bir gelişme ile artık kadınlara da askere gitme zorunluluğu geldi. Bu haftadan itibaren yürürlüğe girecek olan bu gelişme Dünya’da büyük yankı uyandırdı. Kadınlar askere gitmeli mi? Kadınlar askerlik için yeterli donanıma sahip mi? Alınan bu karara kadınların tepkisi ne oldu? Son dakika haberi sizlerle!

O Ülkede Artık Kadınlar da Askere Gidecek!

https://www.youtube.com/watch?v=pmu3qvDHG9M

Ülkemizde askerlik, vatani bir görev olup yalnızca erkeklerin yerine getirmesi zorunlu bir haldedir. Dünya genelinde bu durumun aynısı hakimken Hollanda yeni aldığı karar ile cinsiyet eşitliği çerçevesinde artık kadınları da askere alacak. Bu yeni gelişme ile askere gitmeye hazırlanan kadınlar olayın ayrıntılarını merak etmektedir.

Cinsiyet eşitliğinde bir adım öteye kadar giden Hollanda, 17 yaşına girecek olan her genç kadını askere alacak. Hollanda’da bu hafta kadınlara askerlik kağıtları gitmeye başlayacak. Bu haftadan itibaren askere alınacak 100 bin Hollanda’lı kadın arasında Hollanda tahtının varisi Prenses Amalia’da bulunmaktadır. 17 yaşına yeni girecek olan Prenses Amalia gelen askerlik celbinden sonra orduya katılacak mı ne karar verecek heyecanla bekleniyor.

Hollanda Askerlik Sistemi Nasıldı ve Nasıl Olacak?

Hollanda askerlik sisteminde ülkede askerlik sadece kâğıt üzerinde zorunlu görünmekteydi. 1997’den beri ülkede soğuk savaş dönemlerinin olmaması sebebi ile erkeklere de askerlik sadece kağıt üzerinde uygulanıyordu. Yepyeni bir gelişme ile askerlik sisteminde değişikliğe giden Hollanda artık hem erkek hem kadın askerlik celpleri ile yeni askerler alacak. Profesyonel askerlik sistemi ile ordusu yürütülen ülkede yeni askerlik sisteminden sonra neler yaşanacağı merak konusu oldu. Kadın ordu mensubu sayısını arttırmayı hedefleyen yenilikçi ülke tüm Dünya’da büyük yankı uyandırdı.

İlginizi çekebilir: 80 Yıldır Saçlarını Kesmeyen Adam Saçlarını Kesince Öleceğine İnanıyor!

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Tüm Türkiye Hakan Taşıyan için Seferber Oldu!

  2. Pingback: Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? Deprem Çantası İçinde Ne Bulunur