«
  1. Anasayfa
  2. Kadınca Sorular
  3. Soru 17: Karakalem Çiçek Resmi Çizimi Nasıl Yapılır?

Soru 17: Karakalem Çiçek Resmi Çizimi Nasıl Yapılır?

karakalem-cicek-resmi-cizimi-nasil-yapilir

Karakalem ile çiçek resmi çizimi nasıl yapılabilir? Karakalem günümüzde en çok tercih edilen çizim yöntemlerinden birisidir. Bu yöntem esnasında ekstra bir boya ihtiyacı da bulunmamaktadır. Doğru tonlamalar, gölge ve aydınlatmalar sayesinde tüm gerçekçiliği yansıtabilirsiniz. Çiçek resmi çizimi esnasında birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdir de eksiklikler olacaktır ve gerçekci bir görünümden uzak kalırsınız.

YouTube video

Karakalem Çiçek Resmi Çizimi Nasıl Yapılır?

Karakalem çizimi, çizim yapmaya meraklı insanların ilk olarak başlayacağı tekniklerden birisidir. Youtube gibi platformlardan bu konuya dair detayları da alabilme olasılığınız yüksektir. Genel anlamda karakalem çiçek resmi çizimi diğer çizimlerle benzerlik gösterir. Ancak ayrıldığı birkaç noktası da bulunuyor. Çizim yaparken:

  • Aşamalı çizime başlamalısınız.
  • Sayfayı en az 4 parçaya bölerek çiçeğin de dört ayrı karede çizimini yapın.
  • Şablonu genel hatlarıyla oluşturun, detaylara girmeyin.
  • Genel hatlarla çizimi yaptıktan sonra gölgeleme ve aydınlatmaya geçin.
  • Aydınlık noktaları daha açık renklerde bırakın.
  • Karanlık alanları daha koyu tonlarda ilerletin.
  • En son detayları ekleyerek çizimi bitirin.

İzlemeniz gereken temel noktalar birkaç madde için bu tarz kalacaktır.

1- Kalem Seçiminde Dikkatli Olmalısınız

karakalem-cicek-resmi-cizimi-nasil-yapilir
Karakalem Çiçek Resmi Çizimi Nasıl Yapılır?

Karakalem çizimlerinin kritik noktalarından birisi kalem seçimidir. Herhangi bir kalemle çizim yapabilmeniz elbette mümkündür. Ancak çizimler için özel kalemler bulunmaktadır. Ne kadar yağlı bir kalemle çizim yaparsanız ilerlemeniz o kadar kolay olur. Gelgelelim yağlı kalemlerin bulaşma leke yapma imkânı bulunduğundan özellikle dikkatli olmalısınız.

2- Orta Boy Alanda Çalışın

Karakalem çiçek resmi çizimi için başlangıçta ne çok büyük ne de çok küçük alanda çalışmalısınız. Alan küçüldükçe minik detaylarla gerçekçiliği yakalamanız zor olur. Alan büyüdükçe çizimin kontrolünü sağlamanız zorlaşır. Bu yüzden orta boy bir kağıt üzerinde çalışabilirsiniz. Örneğin bir A4 kağıdının yarısında çalışabilirsiniz. Küçük boy resim defteri de kullanabilirsiniz.

3- Çiçek Resmi Çizimi için Kritik Nokta: Gölgelendirme ve Işıklandırma

Diğer boyama ve çizim tekniklerinde aydınlatma ve gölgelendirmeler değişik renkler kullanılarak elde edilir. Ancak karakalem çiçek resmi çizimi esnasında tek bir kaleminiz olacağını varsayarsak gölgelendirme için kalemle aynı noktada üst üste çalışmalısınız. Aynı zamanda daha koyu karakalemler de kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çiçek Resmi ve Anlamları| 6 Çiçek Anlamı Bilmeye Ne Dersiniz?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *