Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Stres Nedir ? Stres Hakkında 10 Gerçek

Stres Nedir ? Stres Hakkında 10 Gerçek

Bilgece Bilgece - - 10 dk okuma süresi
1 0
stres-nedir-stres-hakkinda-10-gercek

Stres nedir sorusunu cevaplamadan önce bunun az da olsa herkesin yaşadığı bir durum olduğunu belirtmek isteriz. Bununla karşılaşmayan çok az insanın olduğunu söyleyebiliriz. Stres asıl olarak modern yaşamın bize getirdiği bir olumsuzluktur. Bunun yanında stresin mutluluk ve refah üzerinde de etkisi vardır. Sağlığı ciddi şekilde zayıflatır, bazı hatalar yapılmasına neden olur, rahatlamayı engeller. Eğer bu stres durumu çok fazla sürerse kişide depresyon, kaygı bozukluğu veya başka türlü bir ruh sağlığı sıkıntısı yaşanabilir. Biz de sizler için stres nedir sorusunun cevapladık.

Stres Nedir

YouTube video

Stres nedir sorusunun cevabı bir düşman olarak yanıtlanabilir. Ve bizim o düşmanı iyi tanıyıp onu kontrol etmeyi öğrenmemiz gerekir. Ne kadar iyi tanırsak o kadar iyi yönetiriz ve duygularımızı kontrol altına almayı öğreniriz. Stresi kontrol altına alabilirsek eğer bu stres bize yararı dokunan ve zarar vermeyen bir durum haline dönüşebilir. Stres hakkında bazı bilinmeyen yararlı bilgiler şu şekildedir:

1 – Stres Nedir Bütün Stresler Kötü müdür?

Stres nedir sorusunu cevaplarken yaşadığımız Bildiğimiz bütün stresler aslında kötü olmadığını da belirtmek isteriz. Bize faydası olan stresler de yaşarız. Bu bilgi az bilinir. Ancak bunun bilinmesi bazı durumlarda stresler kontrollü şekilde başa çıkabilmemizi sağlar. Böylece stresi kucaklayıp bazı yarattığı avantajlardan yararlanırız. Olumsuz etkiler yerine olumlu etkileri olan stres türleri için ‘Östres’ terimini kullanırız.

stres-nedir-stres-hakkinda-10-gercek

Bu stresler yaşamımız için gerekli olan streslerdir. Örnek vermek gerekirse, karşıdan karşıya geçerken bir miktar stres yaşarız. Ama bu stres bizim daha dikkatli ve hızlı bir şekilde kontrollü şekilde karşıya geçmemizi sağlar. Bunun yanında bir sınava girerken de çok olmasa da bir miktar strese ihtiyaç vardır. Bu bizi motive eder. Başlangıçta, yaşanan bu stres kötüymüş gibi gelir fakat aslında bu bizi odaklanmaya ve durumu yeniden gözden geçirmeye sevk eder. Yani çok aşırı stres yaşamakta olduğu gibi hiç hissedilmeyecek kadar bir stres yaşamak da olumsuz etkileyebilir.

 

 2 – Farklı Stres Tipleri Mevcuttur

Bizler genellikle yaşanan her türlü endişeye, gerilmeye stres adını veririz. Fakat stres aslında iki türlüdür. Bunlar ‘akut’ ve ‘kronik’ stres olarak adlandırılır. Kronik stres, sürekli devam eden ve sonlanması kolay olmayan bir stres türüdür. Mesela iş hayatındaki patronunu sevmemek veya yapılan işten zevk almamak kronik strese örnektir. Çünkü bunlar kısa bir dönemde olup bitmez. Sürekli var olan stres yaşatır. Büyük olasılıkla da uzun sürecektir. Bu tür kronik stres olumsuz sağlık durumlarına da yol açabilir.

Bir diğer stres türü olan akut stres, aniden ortaya çıkan ve kısa süreli yaşanan bir stres türüdür. Örneğin, unutulan bir eylemin aniden aklına gelmesi durumunda akut stres yaşanır. Çünkü bu durum aniden gelişir. Ocağın altını kapatmayı unuttuğunu fark etmek gibi…

   3 – Sanılanın Aksine Stres Saç Beyazlatmaz Saç Döker

stres-nedir-stres-hakkinda-10-gercek

İnsanlar arasında yaygın olan görüşe göre yoğun stres saçların beyazlamasına yol açar. Fakat yapılan araştırmalar sonucu bu görüşün yanlış olduğu sonucuna varılmıştır. Stres yalnızca saç dökülmesine neden olur. Bununla ilgili olarak ‘Telogen effluvium’ terimi kullanılır. Bu terim yoğun saç dökülmesi anlamına gelir. Genellikle yaşanan akut stresli bir olaydan üç ay sonra meydana geldiği gözlenmiştir.

 

 4 – Stres Nedir Stres Fiziksel Performansı Artırır mı?

​Stres, kronik bir hal aldığında hoş hissettirmez. Vücudu üstün bir sürüş moduna getirir. Ancak stresli olunduğunda kaslar daha da güçlenir, performansı artar. Refleksler hızlanır. Bunun yanında stres anında kanın pıhtılaşma etkinliği artar. Bu, yaralanma gibi bir durumda kan kaybının önlenmesine yardımcı olur. Adrenalin hormonu salgılanır. Bu hormon kalp atış hızını ve kanın pompalanmasını artırır. Adrenal korteks kana kortizol gönderir. Kortizol hızlı olunmasını, enerji üretimini sağlar. Bu anlarda yaşanması gereken stres yaşanması gerektiği kadar olmalıdır. Çünkü fazlası beynimizi yorar. olumsuz etkiler.

 5 – Stres Nedir ? Hangi Meslek Grubundakiler Daha Streslidir?

stres-nedir-stres-hakkinda-10-gercek

Yapılan anketlere göre, kuyumcular, üniversitede öğretim görevlileri, eczacılar, diyetisyenler, kütüphaneciler, tasarımcılar, yazılım mühendisleri en az strese sahip meslek gruplarıdır. Bunun yanında en fazla strese sahip olan meslek grupları şu şekildedir:

 • Askerlik
 • Pilotluk
 • Polislik
 • Gazetecilik
 • Halkla ilişkiler bölümü
 • Radyoculuk
 • Emlakçılık
 • İtfaiyecilik
 • Doktorluk

 6 – Stres Nedir Bir Numaralı Stres Nedeni Nedir?

Stres nedir sorusu kadar stresin nedeni de merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Stresin bir numaralı nedeninin para olduğu sonucuna saptanmıştır. Kişilerin ve aile bireylerinin maddi nedenle yoğun stres yaşadığı aşikardır. Para herkes için bir dereceye kadar değerli olsa da bu durum yoğun stres haline dönüşmemelidir. Araştırmalara göre maddi nedenle yapılan stres seviyesi yüzde 68 ‘ dir.

 7 – Stres Beyin Gücünü Etkiler

stres-nedir-stres-hakkinda-10-gercek

Stres uzun dürerse beynimizdeki nöronların ölmesine ya da küçülmesine neden olur. Bu durum da uzun vadede bilişsel yeteneklerin zayıflamasına neden olur. Beyindeki kan bariyerini daha geçirgen hale getirir ve böylece zararlı maddeler daha kolay giriş yapar. Bebeklerde ise bellekle ilgili olan hipokampüsü küçültür ve beyin yapısını değiştirir. Ayrıca stres baş ağrılarını artırır ve çok fazla uyarılma olduğu için uykusuzluğa yol açar.

 8 – Stres Yağ Ve Akne Nedenidir

Stres, derideki yağ bezlerinin salgıladığı cildi ve saçı nemlendiren sebum maddesi miktarını artırdığı için yağlanmaya neden olabilir. Bu durum, hem akneye hem de kortizol seviyesinin yükselmesine bağlı olarak kilo alımına neden olabilir. Aynı zamanda stres yağ hücrelerinin şişmesine de neden olur. Buna, ‘hastalıklı yağ’ denir. Adından da anlaşıldığı gibi bu iyi bir şey değildir.

 9 – Stres Doğurganlık Sorunlarını Başlatır

stres-nedir-stres-hakkinda-10-gercek

Stres erkek bireylerde erektil disfonlsiyona neden olur. Buna bağlı olarak sperm sayısını düşürür. Kadınlarda ise fallop tüplerinin ve uterusun spazmına neden olur. Ve buna bağlı olarak embriyonun rahime tutunmasında zorluk oluşturur. Aynı zamanda kadınlarda yumurtanın olgunlaşmasını sağlayan kimyasal yapıyı da değiştirir. Kadın hamile kaldıktan sonra da sorunlar devam eder ve bu durum erken doğuma yol açabilir.

 10 – Akustik Stres Öldürebilir

Akustik stres nedir sorusu da merak edilen bir sorudur. Bu stres türü yüksek sese bağlı olan strestir. Yüksek ses kalbin elektrik sistemleriyle ilgili bir bozukluk olan ‘Uzun QT Sendromu’ nu tetikleyebilir. Bunun da ölüme yol açıldığı ispatlanmıştır. İnsanların işitme frekanslarının altındaki sesler bile stres kaynağı olabilir. Anlaşılacağı gibi stres, çok karmaşık, çok yönlü bir sorundur ve ciddidir.

Dilerseniz B6 Vitamini Nedir? B6 Vitamini Faydaları Nelerdir? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.